Sponzorováno

Tabata, skvělé cvičení na doma – jaké může mít účinky na vaše zdraví? 4.75/5 (4)

Tabata, skvělé cvičení na domaPřestože je tabata známá už 4 roky, je vhodná pro zpestření vašich domácích tréninků. Tuto vskutku zvláštní tréninkovou metodu vymyslel v roce 1996 japonský lékař Izuma Tabata. Původně byla koncipována pro rychlobruslaře, a zajistil jim podstatný náskok v závodech i v jejich vytrvalosti. Tabata spadá do tzv. HIIT (High intensity interval training), tedy do vysoce intenzivních intervalových tréninků. Přitom se časově nejedná o náročný trénink, fyzicky náročný ovšem je.

Provedení

Posilování vám zabere pouze 4 minuty(1 kolo), ale v opravdu vysoké tepové frekvenci. Minimálně se cvičí kola 2, 8 cviků, kdy 20s cvičíte v maximální rychlosti a 10s odpočíváte. Doporučuji si zvolit přiměřenou intenzitu, abyste v posledních kolech “neodpadli”. Důležité je provádět cviky technicky správně. Raději méně, ale kvalitně. Pro začátečníky je vhodné začínat s intervalem 5s a 20s odpočinek a postupně se zlepšující se kondicí přidávat, až si zkusíte klasickou variantu 20/10.

Dostáváme se k samotným cvikům. Variant je mnoho, proto je lepší si na internetu vyhledat už natočené video a cvičit podle něj. Navíc je tam i časomíra, takže nemusíte složitě skládat cviky a ještě řešit časomíru. První tréninky tedy podle videí nebo s koučem.

Sponzorováno

Tabata využívá buď posilovací pomůcky nebo je možné využívat vlastní váhu těla. Cvičí se angličáky, panáky, běh na místě, běh s vysokými koleny, boxování, kliky, plank, dřepy, dřep s výskokem. Variant je mnoho. I v závislosti na tom, jestli preferujete trénink na spodní nebo horní část těla. Jednou týdně se doporučuje cvičit full body (celé tělo).

Pro začátečníky je vhodné jedno kolo (8 cviků/4min/5s cvičení a 20s pauza). Tento mini trénink si můžete zařadit po běhu nebo jiné kardio aktivitě 1-2x týdně. Jde o doplňkové cvičení, tabata by se neměla cvičit každý den a neměla by být hlavním pohybovým tréninkem. Jde opravdu spíš o dopilování a zpevnění těla, pro sport, ve kterém se chcete zdokonalovat. Tabata se dá cvičit i v rámci běhu, znáte ji jako indiánský běh v intervalu 20s běžíte 10s jdete.

Takže zkuste, teď je na to ideální čas :)

Co si dále o tabatě přečíst?

VIDEO: 30 minut tabata cvičení

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva