Sponzorováno

Senná rýma – bojujte s ní přírodní cestou! Jak na to? 4.83/5 (18)

Senná rýmaAlergie na pyly (tzv. polinóza) není v dnešní době ničím výjimečným. Objevit se může kdykoliv v průběhu života, i v pozdějším věku. Překvapí vás nepříjemnými pocity v nose a rýmou, svěděním a otokem očí, potížemi s dýcháním, kýcháním, úporným kašlem. Všechno je to spojeno s nepřiměřenou reakcí vaší imunity pro vniknutí rostlinných pylů do organismu.

Pokud trpíte sennou rýmou déle, pravděpodobně máte po ruce antihistaminika, které užíváte v případě největších atak v sezóně, kdy je koncentrace alergenů podle typu alergie nejvyšší. Pokud však jsou projevy jen mírné, nebo se s nimi setkáváte najednou poprvé, můžete si zkusit pomoci bez lékařského předpisu. Následující rady využijete i jako podpůrnou léčbu k sprejům a tabletám.

Dejte pylům stopku

Ochránit se před vniknutím pylů do organismu je jednou z možností jak zabránit spuštění alergické reakce a usnadnit její průběh. Samozřejmě se alergik snaží vyhnout prostředí, kde se vyskytují dráždivé podněty. Nevycházet ven, a tak se snažit vyhnout kontaktu s pylem, by však nebylo vždy nejlepším řešením. Vhodné je vyvarovat se vycházkám brzy ráno, naopak po dešti je koncentrace pylů nižší. Pokud si zajistíte ochranu před pylem, můžete zmírnit projevy alergie. Pomoci může:

 • nošení brýlí
 • nošení pokrývky hlavy – na vlasech se zachycují pylové zrnka a tak si dráždidlo potom nosíte s sebou
 • bariérový krém nebo sprej do nosu
 • dýchání nosem se zavřenými ústy

Prevence bylinkami

Některé druhy bylinek jsou účinné i při alergické rýmě, ovšem pokud nemáte alergii právě na konkrétní rostlinu. Pomáhá preventivně pití čajů 2-3x denně, vhodné je vypít šálek hned ráno. Které bylinky vám tedy mohou pomoci?

Yzop lékařský

Je osvědčenou bylinou při alergickém kašli i astmatu, pomáhá zbavit se hlenů, usnadňuje vykašlávání a proto se používá i při virové rýmě a zánětu průdušek. Na šálek čaje zalijete lžičku yzopové natě a necháte louhovat 10 minut.

Sponzorováno

Podběl léčivý

Podběl se při onemocněních s tvorbou hustého hlenu. Účinkuje i při alergiích spojených s kašlem, slizy v něm obsažené působí ochranně na sliznice. Nálev se pije 2-3x denně, lžičku byliny nechte vyluhovat v šálku 30 minut. Pomoci může i podbělový med, který se připravuje z čerstvých květů vyplavování 24 hodin ve vodě s citrónovou šťávou, na druhý den se uvaří s cukrem na hustý sirup.

Sléz maurský

Často se pěstuje jako okrasná rostlina. Čaj z něj působí podobně jako podběl. Užívat můžete čaje z jednotlivých bylin samostatně nebo jejich i kombinovat.

Kmínový olej

Užívání oleje ze semen kmínu (černého kmínu) již před pylovou sezónou pomáhá alergikům zmírnit projevy alergie. Kromě toho, že působí preventivně na spasmy průdušek a pomáhá bojovat se sennou rýmou, obsahuje nenasycené mastné kyseliny. Studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z kmínu až o 70%. Můžete jej užívat po lžičkách denně, nebo přidávat do masových pokrmů.

Vitamin C

Tento nepostradatelný vitamín má opravdu široké spektrum působení v lidském organismu. Vědecké studie prokázaly, že zvýšený přísun vitaminu C pomáhá alergikům při kontrole alergických projevů. Dospělí by měli užívat 3000 mg denně, rozdělených do několika dávek, důležité je dodržovat správný pitný režim. Vyhněte se přípravkům, které obsahují barviva a různé přídatné látky, které vám mohou při vyšším dávkování způsobit trávicí potíže. Také lidé s onemocněním ledvin nejsou vhodnými kandidáty na megaskorbickou podpůrnou léčbu.

Výplachy nosu

Každodenní proplachy nosu slanou vodou v pylové sezóně pomáhají udržovat hygienu nosu a zbavují sliznice zbytků alergenů. Použít můžete hotové přípravky ve sprejích nebo si připravíte slaný roztok a pomůcku na proplach nosu doma.

TIP: Přečtěte si naše další tipy na sennou rýmu.

VIDEO: Jak funguje senná rýma

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Senná rýma – bojujte s ní přírodní cestou! Jak na to?”

  1. Tomáš napsal:

   Alergií trpím od 6let, hlavně na seno a vysoké trávy. Míval jsem zjara poměrně silné reakce, nejhorší asi zarudlé oči, napuchlá víčka. Někdy jsem skoro již neviděl. Kromě léků ktreé bere každý jsem zkusil akupunkturu, zhruba před 15lety k uznávanému MUDr.Růžičkovi. Asi 5 roků, vždy zkraje roku, ještě než přišly první alergické reakce. Vždy to bylo 10 návštěv. Od té doby nemám s očima větší problémy. Takže supr. Klasická alerg. rýma, to mám pořád, ale žádná hrůza. Teď brávám http://www.pupalka.cz/77-peralgin/ , je to doplněk, ale jedno balení nestačí, chce to tak 2-3. A užíval jsme to začátkem roku ještě než se objeví první reakce. Z léku beru Tamalis nebo Xyzal.

  2. Zdeňka napsal:

   Ahojky, trpím v létě senou rýmou a když to jen trošku jde snažím se vyhnout lékům. Článek se mi moc líbí a zkusím příští léto některé z rad tady zmiňovaných na sobě vyzkoušet. Jen k těm výplachům nosu co je tu taky zmíněný jsem našla zajímavý výrobek, koukněte sem http://www.xlear.cz/produkty/nosni-spreje-sinus-care/ Já 100% zkusím.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva