Sponzorováno

Akné na puse a na rtech – jak na něj? 4.81/5 (27)

Jak si poradit s akné kolem rtů?

Jak si poradit s akné kolem rtů?

Jak asi moc dobře víte, akné se může vyvíjet téměř kdekoli na těle, včetně podél linie rtů. Obecně tedy v oblasti kolem rtů a na rtech. Tyto červené pupínky s bílým středem se tvoří, když se ucpou vlasové folikuly. Pupínky se mohou následně zanítit, když se dovnitř dostanou bakterie.

Hlavně se akné kolem rtů nesnažte mačkat nebo propichovat. Vymačkávání akné totiž může způsobit, že se vaše pokožka bude hojit déle a dojde ke zjizvení pokožky. V tomto článku se podíváme na to, jak si s akné kolem rtů nebo na rtech co nejlépe poradit.

Mezi lepší způsoby, jak se správně zbavit akné na rtu, patří:

  • mýdla a krémy
  • horký nebo studený obklad
  • ricinový olej
  • benzoylperoxid
  • citronová šťáva
  • kurkuma – pasta z kurkumy
  • med
  • rajče
  • čajovníkový olej
  • topické a orální léky na předpis
  • laserová terapie
  • obličejové masky

Proč by právě tyto metody měly fungovat u akné na rtech? Právě to si nyní ukážeme.

Jak se zbavit akné na rtu

Chcete-li snížit riziko poškození pokožky a rtů, hlavně si do akné okolo nerýpejte, neškrábejte, nepropichujte, nemačkejte ho. Akné u rtů se můžete bezpečně zbavit i s pomocí domácích metod ošetření.

1. Mýdla a krémy na akné

Existuje řada volně prodejných mýdel a krémů vyrobených k podpoře léčby akné. Používejte jemné čisticí látky a produkty bez obsahu alkoholu – ideálně dvakrát denně. Ideálně se vyhněte se adstringentům a exfoliantům, které mohou vaši pokožku vysušit a podráždit.

Totéž platí, pokud jde o pleťové krémy – čím jemnější, tím lépe. Hledejte zvlhčovače pleti vyrobené pro pleť náchylnou k akné.

2. Teplé nebo studené obklad

Použití studeného obkladu na pupínek či akné na rtu může pomoci zmírnit otoky a zarudnutí – a učinit pupínek méně nápadným. Studený obklad je také účinným způsobem, jak zmírnit bolest.

Držte studený obklad na akné po dobu 1 minuty dvakrát denně, abyste snížili zánět. Podle potřeby opakujte, pokud je pupínek stále bolestivý.

Teplý obklad aplikovaný dvakrát denně může pomoci vytáhnout olej nebo zbytky nečistot, které zanášejí folikul. Pokud je infikován, může obklad také pomoci vypustit hnis, což sníží bolest a zarudnutí.

3. Ricinový olej

Ricinový olej nabízí několik zdravotních výhod, které vám mohou pomoci zbavit se akné na rtech nebo kolem nich.

Je to přírodní zvlhčovač a obsahuje kyselinu ricinolejovou, která má protizánětlivé vlastnosti. Studie z roku 2015 zjistila, že gel obsahující kyselinu ricinoleovou aplikovaný na kůži významně snižoval zánět a bolest.

Ricinový olej se také používá při hojení ran kvůli své schopnosti stimulovat růst nové tkáně a zabraňovat hromadění odumřelých kožních buněk. Teoreticky mohou být všechny tyto věci prospěšné při léčbě pustul a akné kolem rtů. Takže ricinový olej na akné kolem rtů určitě zkuste.

4. Benzoylperoxid

Benzoylperoxid je populární přípravek pro léčbu akné – velmi efektivně zabíjí bakterie způsobující akné.

Je k dispozici i bez lékařského předpisu v různých typech produktů, jako jsou různé čisticí séra, gely či krémy nebo čistící ubrousky na obličej. Použití těchto produktů podle pokynů – obvykle dvakrát denně – může pomoci kontrolovat akné a může to pomoci zabránit budoucím problémům s akné. Při aplikaci na rty buďte opatrní, protože se jedná o citlivou oblast.

Benzoylperoxid může při požití způsobit pocity pálení nebo mírné poškození. Pozor na polykání benzoylperoxidu (přeci jen si ho chcete dávat kolem úst).

5. Citronová šťáva

Citronová šťáva je oblíbeným domácím léčivem na řadu onemocnění, včetně akné. Citrony obsahují antioxidanty a kyselinu askorbovou, což je forma vitamínu C.

Antibakteriální vlastnosti vitaminu C by mohly být dobré pro vaši pokožku, ale neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly citronovou šťávu jako bezpečný nebo účinný lék na akné a pupínky. Je to spíše taková babská rada.

Citronová šťáva obsahuje kyseliny, které mohou vysychat a dráždit pokožku a způsobit podráždění očí. Pokud byste to chtěli vyzkoušet, použijte čistý prst nebo vatový tampon a trochu otřete pokožku nebo ret. uvidíte jak vám to bude sedět.

6. Kurkumová pasta

Kurkuma obsahuje látku kurkumin, který je zodpovědný za jeho barvu a také za mnoho zdravotních výhod.

Bylo zjištěno, že kurkumin má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti účinné při léčbě různých kožních stavů, jako je psoriáza. Vzhledem k tomu, že pustuly jsou zánětlivý typ akné, může vám pomoci aplikace kurkumy na pupínek.

Chcete-li použít kurkumu, připravte si pastu přidáním vody do kurkumového prášku. Naneste tuto směs na pupínek a nechte ji působit několik minut, poté opláchněte teplou vodou a osušte. Opakujte dvakrát denně.

7. Kvalitní med

Ve výzkumech (a nebylo jich zrovna málo) bylo zjištěno, že med má antimikrobiální vlastnosti, které mohou být prospěšné při léčbě určitých kožních stavů. Studie in vitro zjistily, že má antimikrobiální účinky proti některým bakteriím odpovědným za akné.

Sponzorováno

Chcete-li použít med, abyste se zbavili akné na rtech, postupujte takto:

  1. Ponořte malou lžičku nebo vatovou tyčinku do medu.
  2. Naneste si med na pupínek a nechte působit.
  3. Opakujte aplikaci dvakrát nebo třikrát denně.

8. Rajče

Rajčata obsahují kyselinu salicylovou, která je oblíbenou a účinnou léčbou akné. Kyselina salicylová působí potlačením bakterií, které způsobují akné a ucpávání pórů.

Také celá řada volně prodejných produktů obsahuje kyselinu salicylovou k léčbě pupínků a akné, ale rajčata mohou nabídnout levnou a přirozenou alternativu.

Chcete-li použít rajče na pupínky u rtů, postupujte takto:

  • Nakrájejte bio rajčata na malé kousky a vidličkou je rozmačkejte.
  • Naneste malé množství dřeně z rajčat na akné.
  • Po 10 minutách opláchněte teplou vodou.
  • Opakujte dvakrát nebo třikrát denně.

Nebo si kupte nějaký přípravek s kyselinou salicylovou v lékárně.

9. Čajovníkový olej

Olej z čajovníku je známý svými protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi. Je to populární domácí lék používaný k léčbě řady kožních onemocnění. Existují vědecké důkazy, že jeho účinnost na akné je velmi dobrá.

Olej z čajovníku je obecně bezpečný, pokud se používá podle pokynů. Pokud máte citlivou pokožku nebo se obáváte alergické reakce, před aplikací v blízkosti rtu si otestujte olej na malé části ruky (třeba na předloktí).

10. Zubní pasta

Lidé přísahají na schopnost zubní pasty rychle zmenšit a dosáhnout vyschnutí akné a pupínků, když je aplikována před spaním, ale není to bez rizika. Zubní pasta obsahuje složky známé pro sušicí vlastnosti, jako je peroxid vodíku a alkohol.

Mentol, který vám dodá svěží dech, může mít také chladivý účinek na pokožku a dočasně zmírnit bolest. Tam výhody tohoto léku končí.

Zubní pasta aplikovaná na pokožku může způsobit podráždění a suchost, což může způsobit více akné. Odborníci doporučují místo zubní pasty na akné jiné domácí a lékařské ošetření. Ale prý to pomáhá.

11. Léky

Pokud jste náchylní k vyrážkám a pravidelně se vám na rtech objevují pupínky a akné, možná budete muset zajít za lékařem. Ten vám předepíše přípravaky, jako jsou:

  • Místní léky. Léčba, kterou aplikujete na pokožku, je nejčastěji předepsanou léčbou pupíků. Patří mezi ně retinoidy, kyselina salicylová a azelaová a antibiotika. Váš poskytovatel zdravotní péče posoudí, zda jsou vhodné pro linii rtů, protože jde o citlivou oblast.
  • Perorální léky. Středně těžké až těžké akné někdy vyžaduje perorální léčbu, jako jsou antibiotika nebo hormonální terapie. Isotretinoin je vyhrazen pro těžké akné, které kvůli svým potenciálně závažným vedlejším účinkům nereaguje na jinou léčbu.
  • Jiná lékařské metody. Laserová terapie, chemický peeling a extrakce pupíků jsou terapie, které provádí odborník – často přímo dermatolog.

Co vlastně způsobuje akné kolem rtů?

Nadměrná produkce oleje, bakterie a vlasové folikuly, které jsou ucpané olejem, mrtvou kůží a nečistotami, mohou způsobit pupínky akné na linii rtů. Stres, hormony a některé léky mohou zvýšit riziko vzniku pupínků a zhoršit akné.

Existují zprávy o tom, že u lidí se po opakovaném použití balzámu na rty a vazelíny objeví akné kolem rtů. Ačkoli je obecně bezpečné, nadměrné používání jakéhokoli takového produktu by mohlo potenciálně ucpat póry a způsobit akné na linii rtů.

Prevence akné na rtech

Následují způsoby, jak zabránit akné na rtech:

  • Udržujte pokožku čistou mytím dvakrát denně.
  • Používejte jemná mýdla a krémy.
  • Vyvarujte se dráždivých a drsných produktů.
  • Vyvarujte se drhnutí pokožky – uvědomte si, že pokožka kolem rtů je velmi, velmi jemná.
  • Před spaním si umyjte rtěnku a další make-up.
  • Nedotýkejte se příliš často tváře.
  • Nepropichujte, nestlačujte pupínky.

Už to nemůžete vydržet a chcete akné u rtu vymáčknout? Tak dobře…

Záleží na druhu a typu akné. Červené, bolestivé akné bez viditelné hlavičky nikdy nemačkejte ani nepropichujte – tímto můžete způsobit více škody než užitku, může to vést ke zjizvení.

Pokud však na povrchu uvidíte hnis nebo černou hlavičku, můžete VELMI opatrně a VELMI jemně vyvinout rovnoměrný tlak směrem dolů k vymáčknutí obsahu pupíku. Ujistěte se ale, že máte řádně očištěny ruce i pokožku. Musíte je mít velmi čisté.

I když je to frustrující (a příliš často nesprávně interpretované jako dospívající onemocnění), akné a pupínky na rtech jsou léčitelné a zcela normální.

Sponzorováno

A co vy? Jak s akné kolem rtů bojujete vy? Napište nám to do komentářů.

Co si ještě u akné přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva