7 rad jak předejít rakovině 4.83/5 (18)

Sponzorováno

7 rad jak předejít rakoviněBojíte se rakoviny? To je dobře. Přečtěte si našich 7 rad jak předejít rakovině.

Nekuřte

Nekuřte. Pokud kouříte, přestaňte. Pokud neumíte přestat, nekuřte v přítomnosti nekuřáků, abyste je vlivem tabákových látek neohrožovali!

Na cigaretových krabičkách je zvýrazněno riziko kouření ve vztahu ke vzniku rakoviny a přece se prodávají cigarety stále více a více. Nekuřáci mají příjemnější prostředí bez kouřového zápachu například v nemocnicích, úřadech, železnicích apod. Nekuřte, ale když neumíte přestat a absence cigaretky vyvolá nebo spustí u vás stres, jste nervóznější, neumíte se na nic soustředit, pokuste se kouření omezit na maximálně 5-10 cigaret denně. Je velmi těžké říci kolik cigaret ještě člověka neohrozí. Jednoduchý návod je snažit se počet cigaret co nejvíce omezit.

Vyhýbejte se obezitě

Obezita je podle statistických údajů z roku 2010 u dospělých stále častější a postihuje ve větší míře i děti. Mnoho obézních lidí říká, že jejich obezita vzniká i když nejedí a kila přibývají byť i z vody. I když bereme v úvahu různé konstituční typy, různou hormonální aktivitu, různý zdravotní stav, individuální rozdílnost v populaci, je nepravdivá teorie přibírání z vody. Na uvedené tvrzení nemusíme zacházet k vědeckým důkazům, stačí si vzpomenout na různé fotky vyhublých lidí ze zemí trpících hladem. Nedostatek potravy se projevuje extrémním vzezřením vyhladovělých lidí. V obezitě platí jednoduchá matematika příjmu potravy a výdeje energie pohybem. Když je poměr – výdej energie menší než příjem energie z potravy – výsledek je přírůstek na váze.

Obezita je příčinou nejen rizika vzniku nádorových chorob, ale většiny civilizačních onemocnění, od vysokého krevního tlaku, onemocnění pohybové soustavy a nepřidává ani pozitivní psychické pocity.

Rady jak nebýt obézní jsou rozebírány v odborné i populární literatuře, časopisech, relacích, či příručkách. Ale i tak nás obezita straší z letáků a magazínů, kde prezentují běžné konfekční číslo oděvů pro štíhlé ženy 36. Jak jednoduše vyhrát nad obezitou, protože jídlo a požitek nejen z jeho pojídání, ale i z tvorby receptů, vaření, zda pečení je i jedna z nejzajímavějších oblastí relaxu dnešní doby?

Lákavá jídla, různé televizní pořady o vaření nás zahrnují návody jak zažívat slast 21 století. Náš přirozený reflex je jíst zejména proto, abychom přežili. K tomuto účelu si těžko v pohybu naši předkové sháněli a připravovali jídlo. Tělo i v dnešní době, kdy je potravy nadbytek, má přirozenou snahu hromadit zásoby. Tyto ukládá ve formě tukových rezerv, které nás nijak netěší při zjištění naší nadváhy. Dnes se k potravě dostáváme velmi rychle a poměrně bez fyzické námahy. Můžeme se s největší slastí přejídat. Ačkoli chutě máme vybičovány různými pochoutkami, až tak moc se nehýbeme.

Stručný návod jak jíst a přitom být štíhlý je v jednoduchosti a dávce jídla. Významnou roli při přijímání množství a druhu potravy hraje i naše psychika a naše vůle. Nebýt obézní a naopak být zdravější je naším úkolem, bez ohledu na problémy které máme. Protože stresy a obtíže jsou někdy v dnešní době nezbytné. Přidělávat si však vlastní vinou problém zdravotní – obezitu, není žádoucí a i když ho máme víme ho disciplínou a vlastním přičiněním odstranit.

Jednou z podstatných věcí je správně si zvolit stravu. Jezme jednodušší jídla, menší dávky s většími přestávkami mezi jídlem (alespoň 2 hodiny). Vybírejme si celozrnné pečivo, méně sladkostí. Pijme více vody a jezme hodně ovoce a zeleniny. Pokud jsme obézní a zmenšíme si porce na talíři o polovinu už jsme poskočili směrem ke zdravější stravě. Vytrvejme a výsledek se dostaví. Nejdříve poloviční dávky a postupně další změna stravovacích návyků a ty musí být trvalé, abychom se až a pro vždy zbavili obezity.

Cvičte denně

Všichni víme, že pravidelným aerobním cvičením si zvyšujeme kondici, výdrž, posilujeme svaly. Přičemž pravidelný pohyb je i dobrou prevence proti rakovině. Oblast pohybu je v dnešní době velmi precizně prezentována ve sdělovacích prostředcích. Vnímavý jedinec si vybere pohyb a jemu vhodné cvičení.

Zajímavá je teorie, že máme 2 možnosti ve vztahu k pohybové aktivitě a ty jsou jasné i v přírodě. Jde o přiléhavou metaforu – dvou B, která říká, že v přírodě máme možnost porovnat 2 rozdílné stavy vody a sice barya a bystřinu. Rozdíl je v čirosti vody. Ta, která se pohybuje je čirá, na rozdíl od stojaté zanesené bažiny. Naše cévy, svaly, buňky tkáně jsou stvořené pro pohyb, nejsme stavění na nečinnost. Nedostatek pohybu přináší různé problémy od atrofie, přes poruchy pohybové soustavy až po psychickou nepohodu.

Správná je rozličná pohybová aktivita

Každý z nás si najde z bohaté nabídky pohybu přes jednoduché cvičení, práce na zahradě, turistiku, posilování, plavání, dynamické cvičení a další druhy sportů, to co mu vyhovuje nejlépe. Důležitá pro nás je pravidelnost a určitá intenzita, která nemá být taková, aby přečerpávala organismus.

Pro tento bod je podstatné, abychom měli jiný poměr pohybu a pasivity jako jsou nejnovější statistické údaje roku z roku 2010, že průměrně se za celý den pohybujeme 2,5 hodiny. Trošku nepříjemné je to, že v tomto čase je započteno i naše hygiena a pohyb po bytě.

Alarmující fyzická nečinnost se nám nezdá škodlivá, možná si myslíme, že v uspěchaném světě je posedávání a polehávání relax, ale není to pravdou. Zdravý jedinec by měl kromě běžných pohybů v bytě, práci, denně minimálně 30 minut rychle chodit pěšky. Nejjednodušší je pohybovat se venku, přičemž se i otužujeme. Můžeme některé naše povinnosti plnit při pěší chůzi na odpovídající vzdálenost (což by nám mohlo zabrat alespoň 20 minut).

Posilování pro správné napětí svalů se dá velmi jednoduše dělat doma. Nepotřebujeme ani závaží a různé reklamovány zázračné drahé přístroje. Nejjednodušší pohybové aktivity jako dřepy, kliky, předklony, poskoky bychom měli denně dělat nejméně 15 minut při televizoru. Zásada při pohybové aktivitě je procvičit si celé tělo. Zdravé by bylo, kdybychom v našem programu měli oddechové jen sváteční dny bez fyzické aktivity.

Vše co pro sebe cvičením děláme má být nenásilné a radostné. Po pohybu se vyplaví endorfiny a ty zajišťují pocity štěstí. I když hladina endorfinů nezačne okamžitě působit rozkoš, přece více pohybu přinese zaručeně vnitřní radost nad překonáváním sebe sama. Při plnění tohoto bodu se nestresovat a nezlobme se na sebe pokud sklouzneme do starých pohodlných kolejí. Každý můžeme správně začít nový den s myšlenkou, že nahradíme některé možnosti pohodlí za volbu provést pohyb. Začít pohybem můžeme už po opuštění bytu. Někteří máme volbu stisknout přivolávací výtahu, nebo pěšky překonat pár schodů v bytovce. Stejně v práci pokud máme možnost výběru použít výtah, navrhuji s úsměvem choďte pěšky.

Jezte zeleninu a ovoce

Ovoce a zelenina rezonuje v našich informacích jako zdravá strava. Obáváme se ale znečištění zeleniny a ovoce hnojením a ošetřováním s chemickými látkami. Nemáme dlouhodobé znalosti o negativních nebo pozitivních účincích geneticky modifikovaných plodin. Je na každém z nás, jaký druh potravin si zvolíme. Bio strava je hitem západní Evropy alespoň 2 desetiletí. U nás se rychlým tempem situace s nabídkou bio potravin zlepšuje. Záruka bezpečného pěstování rostlin je zřejmá na průvodních dokladech bio produktů. Neprohloupíme, pokud i bio potraviny budou v našem stravovacím režimu.

Jednoduchá rada pro to, abychom bez stresu mohli plnit pátý bod „Evropského kodexu proti rakovině“ zní, při příjmu potravin dbejme na správné parciální zastoupení ovoce a zeleniny. Když snídáme, svačíme, obědváme a večeříme doplňme stravu stejným množstvím syrového ovoce nebo zeleniny v poměru 1:1. Tento poměr živočišné a rostlinné stravy je důležitý pro řadu příčin. Syrové ovoce a zelenina má kromě přítomnosti vitamínů v přirozené formě a jiných potřebných složek vlákninu, která nám pomáhá při čištění se organismu. Jamie Oliver v televizní relaci velmi jednoduchým způsobem znázornil rozdíl mezi stravovacím cyklem u evropského a afrického obyvatelstva, když pátral po příčinách rozdílů ve zvýšeném výskytu rakoviny trávicí soustavy v Evropě.

Sponzorováno

Podle statistických údajů ze zdravotních ročenek patříme k národům s vysokým výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku, na rozdíl od chudších zemí Afriky. Jamie Oliver znázornil v televizním pořadu podíl rostlinné a živočišné potravy u Afričana, u kterého převládá rostlinná strava a Evropana, který povětšinou preferuje živočišnou stravu. Formou pyramidových tvarů zobrazil i poměr jejich výkalů za rok. Za Afričanem stála pyramida výkalů 2 x tak velká jako za Evropanem. Z uvedeného vyplývá závažnost správného poměru častosti vyprazdňování se.

Nekritizujeme ani nepreferujeme některý ze speciálních dietních režimů. Je na osobnosti a typu člověka, co si vybere, zda bude vegetarián, vegan, zastánce paleo stravy. Pro zdraví je stejně důležité nepřejídat se jakož i dodávat tělu potřebné látky z výživy. Proto je vhodné denně se vážit a pokud naše váha stoupá, ubrat z množství jídla a dělat to do té doby než se projeví úbytek hmotnosti.

Důležité je zavést zdravé stravovací návyky již pro děti a je to úkol rodiny. Ovoce a zelenina a čirá voda by měla být denní součástí i dětské stravy. Je velmi těžké učit dospělé lidi lásce k ovoci a zelenině a neslazené vodě, pokud byly v dětství odměňování hlavně sladkostmi. Pochoutkou pro děti a mládež jsou často různé slané lupínky, bonbóny, čokolády slazené nápoje s kofeinem a podobně.

Některé směry ve speciální stravě jako je paleo strava nemluví o tom, co máte jíst, ale o tom, co jíst nemáte! Člověk se evolučně adaptoval na trávení pomalu vstřebatelných sacharidů v podobě zeleniny a ovoce a kvalitních živočišných tuků a bílkovin. Strava dnešních „přírodních“ národů se skládá z 60 % živočišných tuků a bílkovin a 40 % zeleniny a ovoce. U zastánců takto vyvážené stravy se nevyskytuje obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, rakovina a auto imunní onemocnění.

Nepijte alkohol

Vše s mírou – konzumace vína sama o sobě vás z ničeho nevyléčí přestože už od pradávna se říká, že ve víně je pravda a někteří odborníci tvrdí ještě, že ve víně je i zdraví. Nepíšeme o těch, kteří denně vypijí „své“ litrové dávky vína nebo mnoho skleniček tvrdého alkoholu. Zdravé přijímání alkoholu je možné jen s mírou. Kodex upřesňuje množství alkoholu a váže ho ještě na různou dávku pro muže a ženy. Názor už ze středověku byl, že víno, pokud je čisté, vytváří v člověku dobrou a zdravou krev. Podobně lékaři až do konce 19. století doporučovali trochu vína a existovala dokonce vinná medicína. Dnes se opět tato pomalu zapomenuta disciplína dostává do popředí.

Výzkumu užitečnosti vína se uskutečnil ve Francii, kde byl objeven tzv. francouzský paradox. Pozitivní vliv malých množství vína byl zjištěn na osobách středního a pokročilého věku, které byly kuřáky a konzumovali i hodně tučných jídel. Tato skupina lidí měla optimální zdravotní stav díky pravidelné a mírné konzumaci červeného vína. Výsledky studie vedli vědce ke zkoumání příčiny podstaty pozitivního vlivu červeného vína na lidský organismus. Červené víno ​​obsahuje látku, která se nazývá resveratrol, který má protizánětlivé a protirakovinné účinky. Působí také proti kornatění tepen a ucpávání cév. Nachází se hlavně ve slupkách modrých odrůd hroznů. Při zkoumání vlivu resveratrolu na rakovinné buňky bylo zjištěno, že pokud resveratrol nebyl přítomen rakovinné buňky přežívaly dál. Pokud v nich však resveratrol působil, bylo je možné zahubit. Tyto pozoruhodné výsledky inspirovaly francouzské lékárníky, kteří izolovali resveratrol spolu s dalšími látkami polyfenolového charakteru z červených vín a začali je prodávat ve svých lékárnách.

Alkohol přijímaný v malých dávkách s mírou povzbuzuje látkovou přeměnu a podporuje prokrvení. V neposlední řadě etanol reguluje hladinu cholesterolu v těle. Zvyšuje tvorbu HDL (dobrý cholesterol) a snižuje hladinu LDL (špatný cholesterol). Je dobré poznamenat, že červené víno ​​se doporučuje pít zejména večer, protože zklidňuje a podporuje spánek. Bílé, naopak podporuje naši aktivitu. Ovšem pozor – samotná konzumace vína není všelékem! Dejte si k večeři jeden sklenku červeného, rozhodně tím nic nezkazíte a svému zdraví naopak prospějete. Ale stále platí zásada „všeho s mírou“. Víno pijeme, abychom se cítili příjemně a ne, aby jeho neomezený přísun zatemnil smysly.

Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření

Plošné rozložení ozonu v atmosféře je nerovnoměrné. Podstatný význam pro ochranu před UV zářením má ozonová vrstva ve stratosféře. Její narušení je dlouhodobou a velmi složitou záležitostí, za kterou mohou nejen zplodiny lidské činnosti, ale také prach z výbuchů sopek a další přírodní úkazy. Tato díra pak z polární zimy přetrvává a může se na jaře šířit do nižších zeměpisných šířek, takže právě u nás je nejnebezpečnější období březen – květen. Ozónová díra vždy neznamená, že ozon zcela chybí. Pokud je a tato vrstva menší (pod 220 DJ) ochranné vlastnosti proti UV nemá. UV záření proniká do buněk kůže a poškozuje jejich enzymy i genetický materiál v jádru buněk. Síla UV záření se projevuje tak, že se například používá na ničení bakterií (germicidní lampa). UV záření může ovlivnit živý organismus a projevit se i chybným přepisem informací a vznikem mutací, které zapříčiní nekontrolované dělení buněk a tvorbu nádorů.

O tom, že UV záření a rakovina kůže má přímou souvislost svědčí i následující. Rakovina se vyskytuje nejvíce u lidí na místech vystavených slunci (obličej, ruce). A zároveň je třeba poznamenat, že nádory kůže se vyskytují nejčastěji ze všech zhoubných nádorů. Rakovina kůže vychází z buněk kůže. Důležité je chránit se nadměrnému slunění a spálení kůže (zejména v dětství). Nevystavovat se slunci v poledních hodinách, kdy sluneční paprsky pronikají kolmo přes atmosféru. Používejte ochranné krémy. Při jejich vyjímání se řiďte podle svého fototypu. K jeho stanovení vám poslouží tabulky a údaje, dostupné na osvětových nebo příbalových letácích. Poradit se můžete i u kožního specialisty. Podívejte se také jak se správně opalovat.

Dodržujte ochranu před rakovinotvornými látkami

Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice vnitrostátních kontrolních orgánů pro radiační ochranu.

Jedním z prvních faktorů , které byly vědecky prokázané za karcinogenní pro lidi je radiace. Na následky ozáření zemřelo několikanásobně více lidí, než bezprostředně při výbuších v Hirošimě a Nagasaki. Nebezpečí radiace spočívá v tom, že ji nedokážeme bezprostředně vnímat našimi smysly. Ozářený zpozoruje, škodlivé účinky radiace většinou pozdě. Účinek záření je kumulativní, což značí pokud je organizmus vystaven malým dávkám záření po určitou dobu, může vzniknout dlouhodobý biologický efekt (rakovina, leukémie, genetické změny) a tento je téměř stejně pravděpodobný jako při vystavení jedné velké dávce. Ionizující záření je nedílnou součástí našeho života. Účinkům záření jsou obyvatelé každodenně vystaveni. K ozáření může dojít zvenku (ozáření jednotlivých orgánů nebo organismu ze zdrojů záření, které se nacházejí mimo ně) nebo zevnitř (ozáření jednotlivých orgánů nebo organismu ze zdrojů záření, které se nacházejí v těle).

Člověk je v největší míře ozářen z přírodních zdrojů (kosmické záření, terestrické záření, radionuklidy přítomné v těle, radon) ostatní druhy záření jsou umělé (největší příspěvek je z využívání zdrojů ionizujícího záření v lékařství). Účinky ionizujícího záření na člověka můžeme rozdělit na nestochastické a stochastické. Nestochastické účinky se projevují po ozáření nad prahovou dávku. Nádorová onemocnění a genetické změny zařadíme k pozdním (stochastickým) účinkem.

Účelem ochrany před ionizujícím zářením je zabránit vzniku nestochastických účinků a omezit pravděpodobnost stochastických účinků na úroveň, která je pro jednotlivce a společnost přijatelná. Zdravotnické instituce na celém světě se sjednotili na omezení ozáření obyvatelstva. Z limitování vypustili přírodní zdroje záření a z umělých, ozáření v medicíně. Pro ozáření z ostatních umělých zdrojů ionizujícího záření byly pro obyvatelstvo zavedeny hodnoty podle nařízení vlády.

Sponzorováno

Tento článek má vést k osvojení si určitých zdravotních návyků ve snaze snížit nebo zastavit onemocnění rakovinou. Chceme nasměrovat veřejnost k pozitivním aktivitám pro ochranu zdraví. Snažíme se o usnadnění praktického používání zdravých životních návyků.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “7 rad jak předejít rakovině”

    1. Market777 napsal:

      Hezký článek! Hledala jsem něco na prevenci rakoviny a paní v lékárně mi poradila tabletky B17 therapy, které mají velký podíl látky B17 v tobolce. Zatím jsem s nimi spokojena :)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva