Sponzorováno

Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku – jak na to? 4.89/5 (9)

Jak na prevenci proti rakovině konečníku?

Jak na prevenci proti rakovině konečníku?

Pro mnohé je rakovina tlustého střeva a konečníku stále tabu, o kterém se stydí mluvit, či zajít s problémem v dané oblasti k lékaři. Počet pacientů, kterým je diagnostikována, se však rok od roku zvyšuje, a tak se tento karcinom stává jakýmsi strašákem moderní doby. Paradoxem však je, že se tato hrozba dá pravidelně kontrolovat a při včasné diagnostice velmi úspěšně léčit. Jak se před ní chránit a při jakých problémech zajít ke lékaři?

Rakovina tlustého střeva a konečníku se odborně nazývá kolorektální karcinom. Jde o zhoubný nádor vznikající ze zdravých buněk tlustého střeva a konečníku, které se začnou měnit a nekontrolovatelně růst. Může vzniknout v níž kterékoli části tlustého střeva. Až ve dvou třetinách případů vzniká ve spodní části u konečníku a v oblasti konečníku, avšak může vzniknout i na více místech současně.

Prevence v 93% zachrání život

Čas, kdy nádor vznikne, až se dostane do stádia, ve kterém způsobuje problémy a je hůře léčitelný, trvá roky. Nádor se vyvíjí velmi pomalu a pokud se objeví v prvním, nejlehčím stádiu, je vyléčitelný až na 93%. Proto je velmi důležitá prevence a pravidelné kontroly, na které mají lidé po padesátce nárok a mohou je bezplatně absolvovat každé dva roky. Je tedy vysoká šance, že pokud pravidelně podstupujete dostupné testy, případný karcinom se zachytí včas. Kontroly se provádějí jednoduchým způsobem a to testem na okultní (skryté) krvácení, který dostanete u vašeho lékaře. Nemusíte se bát nepříjemných chvil v ambulanci, test si děláte v domácím prostředí.

Jaké jsou příznaky?
V případě, že se u vás objeví následující příznaky, i když jsou nepravidelné, nebo jen sporadické, poraďte se s lékařem:

Sponzorováno

  • dlouhodobá bezdůvodná plynatost,
  • problémy s vyprazdňováním (zácpa, průjem, pocit nedostatečného vyprázdnění se),
  • únava delší dobu,
  • krev ve stolici,
  • hubnutí bez příčiny,
  • úzký průměr stolice,
  • chudokrevnost,
  • zvracení, resp. nevolnosti.

Pozor na faktory, které zvyšují riziko onemocnění

Existuje řada rizikových faktorů, které „napomáhají“ vzniku tohoto onemocnění a navzájem se ovlivňují. Jejich přítomnosti ještě neznamená, že musí dojít ke danému onemocnění. Existuje však vyšší předpoklad, že se toto onemocnění nerozvine u lidí, kteří nepatří do jedné z rizikových skupin. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří mají tento karcinom v rodině, lidé po 50-tce, ti, kteří trpí jiným onemocněním tlustého střeva nebo mají polypy, cukrovkáři, kuřáci, tak i lidé, kteří pijí alkohol, zejména pivo.

Důležitý je způsob života a životospráva

Rakovina tlustého střeva je civilizační onemocnění, takže na jeho výskyt ovlivňuje do velké míry i životospráva. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nedostatkem fyzické aktivity, obezitou, sedavým zaměstnáním, množstvím zpracovaných potravin, uzenin, jakož i s nedostatkem vitaminů D, vápníku, vlákniny, kyseliny listové, jakož i vitaminu C. Na vznik kolorektálního karcinomu má velký vliv, kromě souhry několika, ať už vnějších nebo vnitřních faktorů, i dědičnost. Proto existují skupiny lidí, kteří by si měli dávat na toto onemocnění větší pozor, ve zvýšené míře dbát na prevenci a více se v tomto směru sledovat. Na stravu tedy velký pozor!

Co je důležité pro prevenci?

Dodržujte zejména následující:

  • omezte příjem alkoholu na minimum,
  • omezte tučnou stravu, jezte více drůbež a ryby než tučná masa a uzeniny,
  • jezte hodně ovoce a zeleniny, protože obsahuje vlákninu a také vitaminy a stopové prvky,
  • omezte uzení a grilování na ohni, omezte smažení jídel,
  • nekuřte,
  • omezte používání soli,
  • sportujte, hlídejte si váhu.

Co si dále přečíst na téma střev?

VIDEO: Rakovina tlustého střeva a její léčba

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva