Sponzorováno

Rolfterapie: narovnejte svoje tělo do přirozené rovnováhy 4.78/5 (9)

Rolfterapie: narovnejte svoje tělo do přirozené rovnováhyStárnutí, ale i stresy, onemocnění, úrazy a také zemská gravitace negativně ovlivňují držení těla. Obnova správného držení těla se může příznivě projevit nejen na fyzické úrovni, ale může přidat i na psychické pohodě. Ztuhlá šíje, bolest mezi lopatkami, „seknutí kříže“ nebo napětí v rameni … Když máte pocit, že se vám z roku na rok snižuje rozsah pohybu, může pomoci právě terapie spojená s masáží.

Metoda se využívá zhruba od 70. let minulého století a je to manuální terapie, jejímž základem je cílené natahování a uvolňování fasciální tkáně. Jde o důkladnou a efektivní metodu, která pomocí manuálních manipulačních technik zasahuje do struktury lidského těla.

Taková zvláštní věc

Přijdete na masáž se ztuhlým ramenem, protože se celý den hrbíte za počítačem s jednou rukou o něco výše, než držíte počítačovou myšku vedle klávesnice … A terapeut se nezaměří na bolestivé rameno, ale začne masírovat a natahovat zcela jinou část těla. Velké překvapení – bolest začne ustupovat. I takový je zážitek z Rolfterapie. Fasciální pojivová tkáň, která vytváří v našem organismu jakousi pevnou, ale pružnou síť spojující všechny jeho části do celku, je důležitým podpůrným mechanismem lidského těla. Fascie tvoří kolagenová a elastinová vlákna a tato tkáň obaluje svaly, vnitřní orgány.

Myslíte si, že problém je tam, kde cítíte největší bolest?

Pravda je nejednou taková, že příčina vzniku bolesti je jinde. Chcete-li se bolesti zbavit, nestačí, abyste se zaměřili pouze na inkriminované místo, ale dívali se na problém jako celek. Nemluvě o pocitu, když ráno vstanete a bolí vás „celý člověk“. Pocit ztuhlého svalstva může mít množství příčin – a jednou z nich může být špatně fungující fasciální systém.

Sponzorováno

Rozmasírování pomůže uvolnit, ale pokud člověk nezmění své zlozvyky v postoji, v držení těla nebo v tom, jak například chodí, problém se bude vracet. Změny fascie mohou nastat v důsledku různých příčin – jsou to například úrazy, operační zákroky, ale na fasciální „síť“ působí i obyčejná zemská gravitace, která se podepisuje na nevyváženosti tohoto podpůrného systému. Pokud se fascie poškodí při úrazu nebo dejme tomu při chirurgickém zákroku, fasciální tkáň se v procesu hojení může zkracovat, což se projeví i špatným držením těla.

Rolfterapie oživuje fasciální systém

Rolfterapie nese název podle americké biochemičky Idy Pauly Rolfové, která jako první rozpracovala terapii zaměřenou na fungování fasciálního systému (fascie). Speciální cvičení a masáže dokážou fasciální systém narovnat, roztáhnout, odlepit.

Co je to fascie a fasciální systém?

Představte si fascii jako pavučinu, která prochází těsně pod kůží. Svaly a kosti se nacházejí až pod ní. Pokud v průběhu života získáte nesprávné pohybové vzorce, fascie se přilepí, začne tuhnout. Fasciální síť je skutečně jako pružná a pevná pavučina, která prochází celým tělem. Je to jakýsi jemný celotělový oblek – pokud funguje dobře, je pružný a poskytuje tělu oporu a ochranu. Pokud nám však svaly začnou tuhnout, narušuje se i pružnost fasciálního systému.

Rolfterapie – obnovení přirozené stavby lidského těla

Rolfing napomáhá docílit tělesnou i duševní harmonii; pro zajímavost lze zmínit, že svého osobního rolfera měl například i tenista Ivan Lendl.

Kdy může pomoci

 • svalově-kosterní problémy (např. bolesti šíje / zad), skolióza, syndrom karpálního tunelu apod.
 • snížená hybnost (např. kloubní potíže, artróza)
 • chronické obtíže z jednostranného přetěžování
 • poúrazové a pooperační stavy
 • zlepšení vzhledu a držení těla
 • zlepšení pohyblivosti a fyzické výkonnosti
 • zlepšení dechové kapacity
 • podpora osobního růstu
 • psychické potíže

Kam pro více informací?

VIDEO: Ukázka rolfterapie!

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva