Manuální terapie – co je to a na co je dobrá? 4.75/5 (8)

Sponzorováno

  • Manuální terapie je specializovaný způsob léčby, který zahrnuje různé ruční techniky, které terapeut používá k diagnostice, léčbě a prevenci různých stavů pohybového aparátu a svalů. Manuální terapie je prováděna kvalifikovanými terapeuty, jako jsou fyzioterapeuti, chiropraktici, osteopati a další, kteří mají specializovaný výcvik v této oblasti.
  • Manuální terapie by VŽDY měla být prováděna odborníkem s odpovídajícím vzděláním a licencí, aby byla efektivní a bezpečná. Jestliže máte zdravotní problémy nebo bolesti, je vhodné konzultovat se zdravotním odborníkem, který vám může doporučit vhodnou formu léčby.

Manuální terapie odstraňuje bolesti, pohybové bloky a deformované držení těla způsobené bolestí.

Manuální terapie odstraňuje bolesti, pohybové bloky a deformované držení těla způsobené bolestí.

Manuální terapie má dlouhou tradici v rámci profese fyzikální terapie. Fyzioterapeuti ji znají a významně přispěli k současné rozmanitosti přístupů a technik manuální terapie.

Je mnoho pacientů, kteří když dorazí na svoji první fyzikální terapií tak očekávají, že půjdou na ultrazvuk a dostanou pokyny, jak dělat řadu cvičení. Tyto způsoby jsou v mnoha případech opravdu předepsány a většina terapeutů by jistě souhlasila s tím, že k obnovení svalové nerovnováhy je třeba cvičení. Mnoho terapeutů však nyní přistupuje k obnovení funkce svalů z jiné perspektivy. Tito terapeuti se zajímají o to, proč sval nefunguje správně a nedívají se na cvičení jako na zotavení, ale jako na doplněk manuální terapie.

Při manuální terapii může terapeut pomocí manipulačních a mobilizačních technik uvolnit blokády kloubů a páteře či protáhne zkrácené svaly.

Manuální terapie je specializovaná forma fyzikální terapie,která se provádí rukama – nepoužívá se tak žádné zařízení nebo stroj. V manuální terapii se používají ruce, aby vyvíjely tlak na svalovou tkáň a manipulovaly s klouby ve snaze zmírnit například bolest zad způsobenou svalovou křečí, svalovým napětím a dysfunkcí kloubů.

Prostřednictvím manuální léčby se ovlivňují zkrácené svaly, svalová povázka (fascie) a ostatní měkké tkáně, uvolňují se blokády kloubů a páteře.

Kdy se dá manuální terapie použít?

Bolest zad, bolest krku a další muskuloskeletální problémy jsou běžné u mladých i starých lidí. Tyto problémy se mohou vyvinout v důsledku zranění nebo jednoduše při procesu stárnutí. Špatné držení těla, nehody, vrozené vady a stáří jsou nejčastějšími příčinami bolesti, které vyžadují použití manuální terapie prováděné certifikovaným fyzioterapeutem. Před provedením manuální terapie je zapotřebí speciální terapeutický výcvik spolu s certifikací.

Manuální terapie je postup, který sestává z pasivního pohybu kloubů a měkkých tkání. Dalším termínem je mobilizace kloubů nebo manipulace a mobilizace měkkých tkání nebo specifická lokalizovaná masáž.

Je docela běžné, že se tato technika používá pro osteokinematiku. Ta je o tom, jak daleko může člověk ohnout lokty, kolena a další klouby. Účelem manuální terapie je pomoci normalizovat pohyb končetin a zvýšit pohyb mezi povrchy kloubů, což pacientům umožňuje normální pohyblivost kloubů. To se používá, když pacient není schopen pohnout končetinou, jako je koleno, kvůli omezením měkkých tkání nebo kloubů.

Sponzorováno

Během procedury terapeut používá konkrétní umístění rukou, přičemž aplikuje přesnou sílu, aby pomohl navodit normální pohyb v měkkých tkáních a kloubech.

Manuální terapie může být tedy užitečná pro různé stavy a problémy, včetně:

Bolesti zad: Manuální terapie může pomoci zmírnit bolesti zad, včetně bolestí spojených s poruchami obratlů, svalů a kloubů.

Poruchy páteře: Manipulace a mobilizace páteře mohou být použity k léčbě různých poruch páteře, včetně ischiasu a herniovaných plotének.

Poruchy kloubů: Terapie může být účinná při léčbě poruch kloubů, jako jsou artritida a poranění kloubů.

Svalové problémy: Terapeutické cvičení a měkké tkáně techniky mohou pomoci svalovým problémům, jako jsou svalové napětí a křeče.

Poruchy pohybového aparátu: Manuální terapie může pomoci obnovit správnou funkci pohybového aparátu po úrazu nebo operaci.

Prevence: Manuální terapie se často používá i k prevenci poruch a k udržení optimálního pohybového zdraví.

Jak funguje manuální terapie

Dá se říci, že manuální terapie funguje na čtyřech frontách:

  1. psychologicky,
  2. biochemicky,
  3. neurofyziologicky,
  4. mechanicky.

Pro koho je manuální terapie určena?

Pacienti, kteří trpí bolestivou pohyblivostí kloubů nebo nedostatečnou pohyblivostí kloubů, jsou skvělými kandidáty na manuální terapii. K dnešnímu dni neexistují žádné kontraindikace pro manuální terapii, ale existují různá preventivní opatření, která musí být učiněna – například identifikace, zda má pacient nějaké onemocnění, hemartrózu (krvácení do kloubů), náhradu kloubů nebo hypermobilní klouby.

Manuální terapie je jednoduše vhodná pro všechny pacienty, kteří trpí lehkými a středně těžkými obtížemi páteře a kloubů. Jednotlivá ošetření jsou samozřejmě vždy přizpůsobena stavu a potřebám klienta.

Které klouby lze takto manipulovat?

Během manuální terapie může být manipulováno prakticky se všemi klouby. Nejčastější oblastí pro manuální terapii je páteř, ale s použitím této techniky byly s úspěchem léčeny i další části těla, jako je zápěstí, lokty, sakroiliakální kloub, kyčle, ramena, prsty na nohou, kotníky či kolena.

Tyto techniky mohou být také použity na pomoc s dalšími problémy, jako jsou svalové křeče a ochrana před budoucími problémy s pohyblivostí kloubů.

Je manuální terapie skutečně účinná?

Manuální terapie ukázala efektivní pomoc při snižování bolesti. Tato forma terapie byla intenzivně zkoumána a byly publikovány různé studie v časopisech a magazínech. Pacienti si ji velmi chválí.

Pokud jste fyzioterapeut, je dobré zvážit přidání manuální terapie do svého repertoáru. Pokud jste pacient, vyhledejte fyzioterapeuta ve svém okolí a na tuto techniku se ho zeptejte.

VIDEO: Jak může vypadat manuální terapie?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Manuální terapie – co je to a na co je dobrá?”

  1. Sergey napsal:

    Dobrý den mám asi problém s krční páteře ,a zvonění v uši trápí mne navíc .

Zanechat komentář ke článku

Zpráva