Sponzorováno

Jak tišit pláč miminka podle pediatra Harveyho Karpa 4.89/5 (9)

Jak tišit pláč miminka podle pediatra Harveyho KarpaZásady k tišení miminek známého amerického pediatra Harveyho Karpa pomohlo a stále pomáhá mnohým maminkám při péči o novorozence. Nejde o žádné převratné metody, ale o staré postupy, které jsou výborně zkombinovány a shrnuty do několika zásad. Nejklidnější je miminko v těch kulturách, kde je maminky nosí celé dny a týdny v embryonální poloze v šátcích, často je krmí a neustále houpají. Takový režim jim dopřejí první 3-4 měsíce a jejich miminka bývají klidné a spokojené.

Snažte se co nejvíce napodobit prostředí miminka ve vašem bříšku

Miminka byly v děloze zvyklé na určité prostředí a podmínky, které se jim po narození zcela změnily. Proto je podle Karpa vhodné snažit se co možná nejvíce napodobit prostředí, na které bylo miminko zvyklé a spustit tak tzv. utišující reflex. Spuštění tohoto utišující reflexu je hlavním cílem pěti zásad podle Karpa. Pořadí zásad je velmi důležité, provádějí se postupně od první zásady, jinak nejsou účinné.

První zásada – zavinování

Těsné zavinutí s rukama podél těla připomíná miminkům malý prostor v děloze. Dospělým se může zdát tato poloha nepříjemná, miminka ji však mají rádi, protože se cítí více v bezpečí. Samotné zavinutí nespustí utišující reflex, je jen jakousi přípravou na další kroky. Se zavinováním se může začít hned po narození a pokračovat v něm minimálně do 4. měsíce věku dítěte.

Druhá zásada – poloha na boku nebo na bříšku

Poloha na boku nebo na břiše pomáhá spustit utišující reflex, protože napodobuje polohu miminka v děloze. Poloha na zádech často u miminek spouští děs, miminko v úleku rozhodí ruce, rozevře dlaně, doširoka roztáhne prstíky a udělá pohyb, jako by chtělo někoho obejmout nebo chytit se při pádu. Poloha na bříšku nebo na boku slouží pouze k utišení nebo uspání dítěte, spát by však mělo na zádech. Pokud by totiž spávalo na bříšku, hrozilo by mu zvýšené riziko SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojence).

Sponzorováno

Třetí zásada – hlasitý bílý šum

Mnoho rodičů si myslí, že k tomu, aby mohlo miminko v klidu spát, musí být ticho. Dr. Karp tvrdí, že je to právě naopak, protože miminko bylo již v děloze zvyklé poslouchat velmi hlasité zvuky. Neustále ho obklopoval hluk, který vydává hučení krve v cévním systému, pravidelný tlukot srdce atd. Proto doporučuje rodičům k utišení miminka vyzkoušet hluboké vytrvalé zvuky, tzv. bílý šum (zvuk vysavače, fénu, nastartovaného auta …).

Čtvrtá zásada – houpání

Už naše babičky věděly, že houpání je nejlepším lékem na nespavost, takže většina miminek spala kdysi spokojeně v kolébkách. Dnes se již kolébky až tak nevyužívají, miminka však houpání a jiné rytmické pohyby stále milují, protože na to byly zvyklé během celého svého vývoje v děloze. Houpání by mělo být prudké a rychlé, zejména při začátcích tišení. Kromě houpání v náručí se mnohým miminkům líbí, když je položené na rukou, převalujete ze strany na stranu.

TIP: Jak na kojeneckou koliku?

Pátá zásada – sání

Pro matku není jednodušší způsob jak utišit dítě, jak si ho přiložit k prsu. Sání mateřského mléka má kromě výživové funkce i funkci utišující (chuť teplého a sladkého mléka zvyšuje i množství endorfinů v mozku). Je dokázáno, že miminko si cucá své prstíky už v děloze. V momentě, kdy miminko úspěšně zvládne kojení (po prvních 2-3 týdnech), je možné začít používat i dudlík (vhodné je vyzkoušet více druhů) a kojenecké láhve. Pokud však miminko dudlík odmítá, není dobré mu ho vnucovat. Pokud mu dudlík často vypadává, je možné ho cvičit způsobem, že se za dudlík párkrát jemně zatahá, aby ho začalo více sát a procvičilo si tak mimické svaly.

Nastavení denních rituálů

Kromě pěti zásad se pro zlepšení kvality novorozeneckého spánku doporučuje i vhodné nastavení denních rituálů, protože určitý denní stereotyp vytváří novorozencům větší pocit jistoty.

TIP: Možné příčiny pláče u miminka

VIDEO: Jak zavinovat miminko dle Dr. Karpa

Sponzorováno

Zdroj obrázku: CC BY-SA 3.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=26587526

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva