Sponzorováno

Druhy masáží – příjemné a dokonalé masáže 4.95/5 (22)

  • Masáže mají mnoho zdravotních benefitů a mohou pozitivně ovlivnit tělo i mysl. Některé z hlavních zdravotních výhod masáží si ve článku projdeme.
  • Uvolnění svalového napětí: Masáže pomáhají uvolnit napětí a ztuhlost svalů, což může snížit bolest a zlepšit pohyblivost.
  • Zlepšení prokrvení: Masáže podporují lepší prokrvení tkání a orgánů, což přináší více kyslíku a živin do buněk a zajišťuje odplavení toxických látek.
  • Snížení stresu a relaxace: Masáže mají relaxační účinky na tělo a mysl. Pomáhají snižovat hladinu stresových hormonů, uvolňují napětí a podporují pocit pohody a uvolnění.
  • Zlepšení spánku: Masáže mohou pomoci snížit problémy s nespavostí a zlepšit kvalitu spánku. Relaxační efekt masáží může přispět k hlubšímu a regenerativnějšímu odpočinku.
  • Zlepšení flexibility a pohyblivosti: Masáže mohou pomoci uvolnit omezení pohybu a zlepšit flexibilitu kloubů a svalů. To je zvláště užitečné pro sportovce a osoby s omezenou pohyblivostí.
  • Snížení bolesti: Masáže mohou pomoci snížit bolest spojenou s různými stavy, jako jsou bolesti zad, migrény, artritida a napětí v svalech.
  • Podpora emocionálního a duševního blaha: Masáže mohou pomoci uvolnit emocionální napětí, zlepšit náladu a podpořit celkové duševní blaho.
  • Každá masážní terapie a individuální přístup mohou mít různé benefity a efekty na jednotlivce. Je důležité vybrat si vhodně kvalifikovaného maséra nebo terapeuta a diskutovat o svých individuálních potřebách a zdravotních problémech. Masáže by neměly nahrazovat lékařskou péči, ale mohou být použity jako součást komplementárního přístupu ke zdraví a wellness.

Co je to masáž?

Masáž je terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkáně léčit zranění, zmírňovat bolesti a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. ✅ Masáž je nejstarší formou terapie.

Masážní terapie podle Breusse

Terapie podle Breusse je jemná manuální metoda zaměřená na uvolnění a následné rovnání zad s důrazem na správné postavení páteře. Napomáhá tam, kde dochází vlivem špatného držení těla a nerovnoměrného zatěžování svalstva ke svalové disbalanci. Touto metodou lze účinně pomoci od bolestí v oblasti páteře.

Různé druhy masáží

V každé kultuře existuje určitá forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevence proti zdravotním potížím“. Podstatně mladší je švédská masáž, kterou kolem roku 1830 popsal Per Henrik Ling a který se v západních kulturách považuje za základní formu masáže, „klasickou“ masáž.

Existuje přes 100 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají. Je to díky svébytnosti masérů, kteří se postupem své praxe vyvíjejí, studují různé masážní techniky, či terapeutické metody, jejichž pochopení vnáší osobitost do pojetí masáže masérem.

Rozdělení masáží dle charakteru techniky

Plošné masáže

Při těchto technikách se používá se tření nebo posunu tkáně po spodních vrstvách.

– ✔️ švédská masáž – „klasická“ masáž využívající různé způsoby tření a hnětení, v západních kulturách je považována za základní formu masáže
– ✔️ reflexní masáž – typ nepřímé masáže která je prováděna na chodidle a nártu nohou, používá se v případě, když nelze z různých důvodů masírovat přímo postižený orgán
– ✔️ aroma masáž – klasická masáž spojená ošetření celého těla nebo jeho části vonnými oleji
– ✔️ lymfatická masáž (lymfodrenáž) – používá rytmické hnětení a zlepšuje tak tok tkáňového moku, zmírňuje otoky
– ✔️ bowenova terapie – velmi jemná manipulace s měkkou tkání, kdy terapeut svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět; mezi jednotlivými sériemi pohybů jsou asi 2 minutové pauzy
– ✔️ medová masáž – ruská technika, používá přilnavosti medu nanášeného na kůži k intenzivní práci s podkožím
– ✔️ lomi lomi – havajská technika, pracující s tlaky i třením ve vhodném rytmu
– ✔️ vodní masáž – kombinuje hydroterapii a masáž; používá se k ošetření nejrůznějších bolestí svalů a kloubů, například artritidy; jednou z forem je perličková koupel
– ✔️ ajurvédská masáž – tradiční indický systém léčení, který sahá do roku 1800 před naším letopočtem, využívá terapeutické masáže a kombinuje je s nanášením hojivých aromatických olejů a bylin
– ✔️ solná masáž – využívá při masáži mořskou sůl smíchanou s kokosovým (nebo jiným) olejem

Sponzorováno

Tlakové, bodové a liniové masáže

Používá se zde tlak prstů a jiných částí těla.

akupresura
reflexologie – americká varianta akupresury; obdobně jako reflexní masáž využívá stlačování specifických bodů, obvykle na chodidlech či na rukách
thajská masáž – metoda spíše jemnější masáže kombinovaná s natahováním a protahováním spojující prvky akupresury a jógy; vychází z existence neviditelných energetických linií, tzv. sén,[3] na nichž na nichž leží akupresurní body
japonská masáž shiatsu
rolfing – technika původem z USA, zaměřuje se na hluboké struktury pojiva, používá razantních přístupů (bušení pěstmi)
kraniosakrální terapie – technika původem z USA, byla vyvinula v roce 1977. Jejími tvůrci jsou chiropraktik John Upledger a doktor Ernest Retzlaff. Zaměřuje se na na měkké tkáně a tělní tekutiny. Rozeznává poruchy kraniosakrálního systému, kam patří hlava, páteř a křížová kost, propojené pomocí „pulzů“ obíhajícího mozkomíšního moku. Poruchy se napravují pomocí lehkého tlaku (asi jako váha pětikorunové mince) na různá místa systému; tímto způsobem se normalizuje proudění tekutiny a energie kraniosakrálním systémem.
Masáž horkými kameny – používá nahřáté lávové kameny, které mají schopnost dlouho v sobě kumulovat teplo. Současně se používá aromatický přírodní olej. Celý proces je pro pacienta velmi příjemný.
sázení baněk (baňkování) – používá předem zahřátých nádobek, většinou skleněných, které při chladnutí vyvíjejí podtlak na kůži a podkoží. Působí nepřímo přes jednotlivé reflexní zóny na příslušné orgány
Moxování – požehování: stimulace akupunkturních bodů teplem – nahříváním moxovacími tyčinkami vyrobenými z pelyňkového vláka
ashiatsu masáže – masáže, které jsou prováděny nohama.

O masážích obecně

Masáže jsou jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných metod, které vám mohou pomoci udržovat vaše zdraví v přirozeném stavu. Uvolněné tělo je aktivnější a dovolí vám dosáhnout vašich denních cílů s větším klidem.

Lidské tělo potřebuje lidský dotek a toho nám naše uspěchaná doba mnoho neposkytuje. Léčivá moc doteku odstraňuje stres, omlazuje a dává blahodárný pocit zdraví. Život může přinést nejednu bolest, ale masáž vám ji pomůže překonat.

A co vy? Jaký typ masáže máte nejraději? Napište nám do komentářů.

Dále si u nás přečtěte

VIDEO: Jak udělat masáž zad? Instruktážní video

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Druhy masáží – příjemné a dokonalé masáže”

  1. […] na fotkách. Sympatie jsou důležité, vždyť se vás budou jeho ruce dotýkat. Raději masáž zrušte, pokud vás přivítá nečisté prostředí, případně flekatá terapeutova uniforma. Po […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva