1. – 2. týden těhotenství 4.83/5 (6)1. týden těhotenstvíTěhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace, což znamená, že lékař přičítá i dva týdny před oplodněním. Pro medicínu (také v těhotenském průkazu) trvá těhotenství 40 týdnů nebo také deset lunárních měsíců, kdy měsíc má 28 dní. Právě začaly vaše poslední měsíčky před otěhotněním….. Menstruační krvácení je vlastně odlučování děložní sliznice spolu s krví v případě, že v minulém měsíci nedošlo k otěhotnění. Poté, co je sliznice odloučena a odplavena, dochází okamžitě k jejímu dalšímu narůstání a k přípravě dělohy na další možné otěhotnění.

První dva týdny jsou velmi důležité. Pokud se na otěhotnění chystáte, měla byste pro to něco udělat.

  • Aby bylo miminko zdravé je dobré v co nejranějším stádiu těhotenství brát kyselinu listovou. Pokud nemáte dostatečný přísun potravin, ve kterých je kyselina listová obsažena (především všechny druhy salátů, zelená zelenina, apod.), nechte si jej předepsat vaším lékařem nebo si ji můžete zakoupit v lékárně.
  • Dále by měl být zvýšen přísun vitaminu B.
  • Určitě byste měla přestat kouřit a pít alkohol.
  • Preventivně se také vyhýbejte kontaktu s infekčními nemocemi a potenciálním zdrojem nákazy.

Co je dobré vědět?

V tomto 1. týdnu těhotenství a prakticky i téměř celém následujícím týdnu těhotenství se o těhotenství vlastně nejedná! Vše se teprve chystá (ve vaječníku začíná dozrávat vajíčko – základ potenciálního miminka).

Co se děje s miminkem v 1. týdnu těhotenství?

Přibližně šestý den cyklu začne ve vaječníku dozrávat folikul (dutina vyplněná tekutinou, obsahuje vajíčko). V obou vaječnících je takových folikulů velké množství, každý měsíc dozraje a uvolní se zpravidla jen jedno vajíčko, obvykle střídavě z levého a pravého vaječníku.

Těhotenský test a 1. týden těhotenství

Těhotenské testy zatím pravděpodobně nebudou signalizovat těhotenství. Jsou totiž založeny na přítomnosti HCG – lidského choriového gonadotropinu – v krvi budoucí maminky. Ten se ale začíná vytvářet až po zanoření vajíčka do děložní sliznice a zpočátku je ho velmi málo – hladiny HCG 7 dní po oplodnění tj. na konci 1. týdne se pohybují mezi 0 až 5 mIU/ml což je pod hladinou “normy” pro prokázání těhotenství. I když ještě nemůžete vědět, že jste těhotná, ale otěhotnět chcete, měla byste dodržovat určité zásady výživy. Velmi důležitý je příjem kyseliny listové, jejíž dostatek má vliv na zdravý vývoj miminka, jak bylo zmíněno na začátku tohoto článku.

VIDEO: Těhotenství – Co vás čeká v 1. trimestru

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva