Sponzorováno

Bowenova masáž (bowenova terapie) – na co je dobrá? 4.92/5 (12)

Bowenovu techniku (BT) je vhodné aplikovat po úrazech svalů a zraněních v důsledku čehož se tělo rychleji regeneruje.

Bowenovu techniku (BT) je vhodné aplikovat po úrazech svalů a zraněních v důsledku čehož se tělo rychleji regeneruje.

Co je masáž Bowen? Relaxační a regenerační metoda pro lidi a zvířata uvolňuje svaly. Tom Bowen prostě pomohl mnoha klientům a WHO uznala tuto techniku ​​pro její vynikající účinky na celé tělo jako Bowenovu techniku.

Bowenova technika

Tom Bowen (1916 – 1982) měl pouze základní vzdělání a byl masérský samouk, svůj volný čas věnoval klientům. Více se zajímal o možnost pomoci alergikům, protože jeho žena trpěla astmatem. Podařilo se mu najít způsob jak jí ulehčit dýchání aplikováním své techniky. O tom, jak tuto metodu objevil nikdy nemluvil a zůstane to tajemstvím. Pravděpodobným impluzem bylo setkání s Ernie Saundersem, vyhlášeným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Tom Bowen spolupracoval s více asistenty, kteří od roku 1986 vyučují techniku. Největší úspěchy přinesla kolem roku 1970, kdy ročně ošetřil 13.000 platících klientů a děti, těhotné ženy neplatily. Úspěšnost jeho práce se tradovala kolem 85 – 90%. Světová zdravotnická organizace WHO ji uznala jako samostatnou techniku.

Kdy se „Bowen“ doporučuje?

Bowenovu techniku (BT) je vhodné aplikovat po úrazech svalů a zraněních v důsledku čehož se tělo rychleji regeneruje. BT používáme také preventivně kvůli celkovým podpůrným účinkům. Působení můžeme doporučit pro zlepšení činnosti vnitřních orgánů i hormonálního systému. Technika připomíná jemné probrnkávání svalů a často se provádí přes oblečení v pohodlné poloze vleže na masérském stole. Pokud se dělá na celém těle, důraz se klade na rovnováhu založenou na uvolnění zad, kotníků, lýtek, kolen, pánevní oblasti, křížů, kostrče, lopatek a dokonce i čelistního kloubu.

Mezi další oblasti patří ošetření ramen, horních končetin, karpálního tunelu a štítné žlázy a lymfatická drenáž krku, prsních svalů, ledvin, dýchacího aparátu, břišní dutiny atd. Můžeme ji úspěšně aplikovat bez rozdílu věku a je určena i pro těhotné ženy kromě některých pohybů. Kontraindikací jsou hluboká žilní trombóza, rakovina lymfatického systému. BT je holistická, neinvazivní, nediagnostické technika a nenahrazuje kompletní lékařské ošetření. Patří mezi měkké techniky, popisujeme ji jako jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání (kůží, svaly a šlachami). Unikátní je právě „Bowenův pohyb“, kdy natáhneme kůži přes svaly, vyvineme tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční bulvu) a po krátké čekací době sklouzneme se stejným tlakem s kůží nazpět.

Sponzorováno

Tato technika působí v několika rovinách: fyzické, chemické, psychické, emocionální a hormonální. Existuje několik teorií závislých na úhlu pohledu, od medicínského až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby dělají, jsou často křižovatkami krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, bílé krvinky čistí tělo od toxinů, do krve se vyplavuje více endorfinů, uvolňují se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok „životní energie“.

Ošetření se skládá z jednotlivých pohybů přes definované body lidského těla

Všechny pohyby jsou seřazeny do osvědčených postupů tzv. sérií. Mezi jednotlivými pohyby, tzv. procedurami mohou být krátké asi 2 min pauzy. Tyto poskytnou tělu čas na dokonalé „zpracování“ informace a umožní mu maximální využití. Tělo na tyto impulsy reaguje relaxací a velmi často dochází k uvolnění a přerušení spirály bolesti. Upravením tj. vybalancováním „vnitřního prostředí“ může tělo uplatnit své vlastní hojivé a léčivé procesy. Další vysvětlení působení Bowenovy techniky je propojení jednotlivých částí těla s mozkem a dráždění specifických receptorů.

Tyto minimální podněty mohou napomoci znovunastolení integrity centrální nervové soustavy s periferními oblastmi. Pro jednodušší pochopení může posloužit jako model žárovka. Vypínač je elektrickým vedením spojen s žárovkou. Při vstupu do místnosti stačí stisknout vypínač (nezáleží jakou silou a jak dlouho) a pokud je elektrické vedení v pořádku, rozsvítí se žárovka umístěna např. na druhém konci místnosti. Stejně v našem těle stačí udělat jeden správný pohyb a přes nervové dráhy tato informace putuje do mozku. Spojíme tím žárovku s vypínačem a periferii s centrem.

Techniku ​​můžeme aplikovat bez rozdílu věku, jen podle kondice a chtěného výsledku přizpůsobujeme způsob provedení. Ideální je opakovat proceduru 3x v průběhu 14 dní, pak se případně stanoví individuální program. Technika se může dělat vleže nebo ve stoje, záleží pouze na pocitu, či přes oblečení nebo na kůži.

Bowenova masáž a její aplikace

  • celkové oslabení imunity,
  • dýchací onemocnění,
  • únava,
  • svalová ztuhlost,
  • astma,
  • syndrom karpálního tunelu,
  • tenisový a oštěpařský loket,
  • poúrazové stavy,
  • bolesti hlavy,
  • neplodnost,
  • nepravidelnost cyklu,
  • PMS,
  • emocionální napětí,
  • dětská mozková obrna,
  • bolesti čelisti,
  • ledvinové koliky a jejich dysfunkce,
  • stagnace lymfy,
  • zablokovaná páteř,
  • oslabení žaludku,
  • podpora funkce štítné žlázy,
  • chronická únava,
  • otoky dolních končetin,
  • migrény, bolesti hlavy,
  • ztuhlá ramena a také po zlomeninách a úrazech pro lepší rekonvalescenci.

Mnohokrát se zlepší cyklus u žen a zvyšuje možnost otěhotnění v případech neplodnosti u kombinací speciálních ošetření. Doporučujeme po aplikaci krátkou procházku, protahovací cviky a využijeme možnost aktivnějšího zpracování podnětů. Pití vody podpoří regeneraci a přenos informací, tuto tekutinu nic nenahradí.

VIDEO: Bowenova masáž

VIDEO: Bowenova technika

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva