Sponzorováno

Afrodiziaka – co to je a co do nich patří? 4.82/5 (11)

afrodiziakaAfrodiziaky nazýváme prostředky zvyšující sexuální touhu a vzrušení. Jejich název je odvozen od jména starořecké bohyně lásky – Afrodity.

Afrodiziaka a jejich historie

Afrodiziaka se v minulosti používaly z různých důvodů. Měly sloužit k získání přízně milované ženy – ať už s jejím vědomím, nebo tajně. Využívaly se na mystické účely nebo ve starých kultovních rituálech při erotickém obcování. Jedním z hlavních důvodů používání afrodisiaka, byla snaha o zlepšení, nebo obnovení sexuální výkonnosti – moderně řečeno, zlepšení potence. Afrodiziaka používali již staří Egypťané, Číňané a velmi rozšířené byly v islámském světě.

Nejstarším známým afrodiziakem starých Egypťanů byl sušený krokodýlí penis. Používaly se i sušené jelení parohy, umletý roh nosorožce, sušené samčí pohlavní orgány jelena získané během říje, ještěrčí ocásky, zda ostny mořských ježků.

Afrodiziaka v současnosti

Afrodiziaka jsou v současnosti rostlinného původu. Mezi nejznámější afrodiziaka patří žen-šen, který podle představ tradiční čínské medicíny udržuje v rovnováze energii jin a jang, a tím pomáhá udržovat radostný sexuální život. Jako afrodiziakum se používá také kůra ze stromu yohimbe, z níž se připravují opojné nápoje.

Sponzorováno

Alkaloid yohimbin, který obsahuje, snižuje krevní tlak, rozšiřuje cévy a zvyšuje přívod krve do oblasti pánve. Je účinnou látkou známého léku, který se používá i v sexuologické praxi. Z rostlinných afrodiziak jsou nejoblíbenější koření, např. chilli paprika, šafrán, zázvor, bazalka, anýz, muškátovník, skořice, rozmarýn, koriandr, saturejka, máta a hřebíček. Dále se používají česnek, cibule, chřest, granátová jablka a datle.

Španělské mušky

Kromě toho se používají i živočišné afrodiziaka, nejčastěji španělské mušky a mořští měkkýši. Španělská muška je vlastně brouk (Lytta vesicatoria), který obsahuje kantaridín. Tento působí dráždivě v oblasti močových cest. Pro toxické vedlejší účinky je však ve většině zemí tento prostředek zakázán. Známý je případ francouzské kurtizány, která svému milenci ve snaze dobře ho v posteli rozpálit nasypala do jídla takové množství španělských mušek, až jí v křečích skonal v náručí. Mořští měkkýši mají bohatý obsah jódu, selenu a železa, podporují činnost srdce a mají protizánětlivé účinky.

Med či čokoláda jako afrodiziakum?

Specifické postavení má med. I líbánky (tzv. medové týdny) jsou odvozeny od tohoto univerzálního afrodiziaka. Zvlášť výhodné je spojení medu s pečivem, například v podobě medových koláčků, protože pečivo a obilí se vážou k bohyni plodnosti Ceres. Za velice erotizující se považuje i čokoláda připravená jako nápoj či čokoládový krém.

V současnosti již velmi dobře víme, že afrodiziaka potenci nezlepšují. Na to nám slouží jiné, opravdu účinné léky. Afrodiziaka můžeme proto doporučit pouze pacientům s poruchami libida a orgasmu.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se na přírodní afrodiziaka

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Afrodiziaka – co to je a co do nich patří?”

  1. […] – Snižuje cestovní nevolnost – A prý mě i účinky jako afrodisiakum […]

  2. […] jako existují afrodiziakální pochoutky, existuje i překvapivé množství potravin, které zabíjejí chuť na sex. Pokud jste si […]

  3. […] premenstruační syndrom, ale i muži se srdeční slabostí či s poruchami erekce. Funguje jako afrodiziakum, zmírňuje bolesti hlavy a prospívá […]

  4. […] Do severní Evropy přivezli koriandr Římané, který ho s kmínem a octem používali ke kořenění masa. Ve středověku se používal do nápojů lásky jako afrodiziakum. […]

  5. […] výborná na meditace nebo jako afrodiziakum, kde uvolňuje úzkosti. Potlačuje přílišný intelekt, oživuje smyslové vnímání a […]

  6. […] Je známo, že již před 3000 lety ho hojně konzumovali Aztékové, kteří ho považovali za afrodiziakum. A z tohoto místa, tedy ze Střední a Jižní Ameriky, zřejmě avokádo také pochází. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva