Sponzorováno

Sterilizace muže a ženy – úplná ztráta plodnosti 4.67/5 (6)

Sterilizace muže a ženyAntikoncepce formou sterilizace, která je na rozdíl od jiných metod sloužících k zabránění početí nevratná. Člověk, který se dal sterilizovat, navždy ztrácí schopnost zplodit další děti. Ti, kteří uvažují o sterilizaci, musí se v první řadě poradit s lékařem.

Princip sterilizace

Sterilizace může být provedena u ženy i u muže. Jde o tzv. permanentní metodu plánovaného rodičovství, při které uzavřené vejcovody způsobují trvalou zábranu pro spojení vajíčka se spermií a přeputování do dělohy. Během anestézie jsou ženě elektrickým proudem nebo svorkou uzavřené vejcovody nebo se muži přeruší chámovody. Teoreticky jde o nevratný stav. Lékaři obvykle neprovádějí tuto metodu u žen – matek pod 30 let nebo bezdětných žen pod 35 let. Tvorba přirozených hormonů v organismu a funkce vaječníků je zachována.

Výhody sterilizace

Sterilizace je vhodnou antikoncepcí pro dlouholetých manželů, kteří již mají děti a pro které je velmi riskantní dlouhodobé používání hormonálních přípravků, případně pro ty manžele, pro které je těhotenství partnerky velkým rizikem. Metoda je účinná okamžitě po operaci.

U nás se sterilizace provádí pouze z velmi závažných zdravotních důvodů a o dobrovolnou sterilizaci může požádat pouze žena, která má více než tři děti a věk vyšší než 35 let. Výjimkou jsou ženy, které rodily vícekrát císařským řezem, protože zde se s každým dalším těhotenstvím zvyšují rizika pro ženu i dítě.

Nevýhody sterilizace

Žena i muž musí být pevně rozhodnuti nemít další děti. Sterilizace se nedoporučuje i ženám do 30 let, neboť je to konečný krok. Příležitostně i když velmi zřídka pozorována obnovení průchodnosti vejcovodů. Možným vedlejším účinkem jsou poruchy menstruačního cyklu. Ženy, které uvažují o sterilizaci, často změní své rozhodnutí a vyberou si místo sterilizace jinou formu dlouhodobé antikoncepce.

Způsoby provedení sterilizace

A. Sterilizace ženy

Základem sterilizace ženy je podvázání vejcovodů. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii pomocí laparoskopie, přičemž se oba vejcovody podvázat a zatáhnou, takže vajíčko nebude moci putovat do dělohy. Zdravotní stav ženy se upravuje již několik dní po operaci. Sterilizace je bez následků a nijak neovlivňuje tvorbu ženských pohlavních hormonů ani sexuální touhu a ani menstruační cyklus.

Zde si přečtěte celý článek o ženské sterilizaci.

B. Sterilizace muže

Sterilizace muže spočívá v podvázaní chámovodů (vasektomie). Je to jednodušší zákrok jak sterilizace ženy a je i méně riskantní. Obvykle stačí pouze dva malé řezy v šourku, přes které se podvaz oba chámovody (kanálek, který vede z varlete do močové trubice). Po přerušení chámovodů se spermie nemohou dostat z těla ven. Jelikož spermie zůstávají v reprodukčních orgánech muže ještě několik měsíců po operaci, je třeba používat, dokud se semenná tekutina nezbaví spermií úplně, i jinou antikoncepci. Sterilizace muže nemá žádný vliv na pohlavní akt ani na ejakulaci.

Sponzorováno

Jde o chirurgický zákrok, při kterém se přeruší vývody semenných cest. Muž se stává neplodným, avšak ani tato metoda není stoprocentní. Někdy se může stát, že se přece jen některá spermie dostane ven a partnerka otěhotní. Přesto patří tato metoda mezi jednu z nejspolehlivějších a nejúčinnějších. Sterilizace zbavuje muže plodnosti, avšak ne mužnosti. Někteří muži po určitém čase svůj krok litují a podstupují operaci navracející plodnost, avšak tento zákrok se nemusí vydařit, nebo jej nelze z různých příčin provést.

Čtěte také: Zmražené sperma a vše o něm

Rizika sterilizace

Riziko zdravotních komplikací u muže je velmi malé a téměř se nevyskytuje, procentuálně je nižší než při sterilizačním výkonu u žen. Sterilizace muže je mnohem jednodušší než sterilizace u ženy, která musí být hospitalizována a výkon je proveden v celkové anestezii. Sterilizace u muže je bezbolestný výkon.

Sterilizace v ČR

V České republice se sterilizace žen provádí velmi málo. Muži i ženy zaujímají všeobecně ke sterilizaci negativní postoj. Ba dokonce jej mylně zaměňují za kastraci. Tyto obavy jsou však mylné, protože sterilizace nijak nenarušuje sexuální život, činnost vaječníků ani menstruační cyklus. Druhým důvodem nízkého počtu sterilizací je obtížné úřední vyřízení, resp. povolení zákroku. Sterilizace je totiž u nás povolena pouze ze zdravotních důvodů.

Podle vyhlášky z roku 1972 může sterilizaci podstoupit:

 • žena mladší 35 let se čtyřmi dětmi
 • žena starší 35 let se třemi dětmi
 • žena trpící chorobou, která ohrožuje zdraví nenarozeného dítěte
 • žena, jejíž těhotenství by ji ohrozilo na životě
 • žena trpící chorobou, která vede trvale k interrupci
 • žena po třetím císařském řezu (Těhotná žena, která prodělala již tři císařské řezy, je vystavena velkému riziku, že děloha praskne při porodu nebo i během těhotenství.)

Každoročně lékaři v České republice provedou zhruba 4 000 sterilizací žen. K jejímu provedení je však nezbytný písemný souhlas ženy a schválení sterilizační komise. Rozhodnutí o sterilizaci musí ženy pečlivě zvážit. Přerušení vejcovodů je totiž nevratné a obnovení plodnosti je téměř nemožné. Výsledek chirurgického odstranění sterilizace nebývá příliš úspěšný.

Dočasné ucpání vejcovodů

Sponzorováno

Novinkou v oblasti sterilizace žen je metoda dočasného ucpání vejcovodů pomocí gelové hmoty. Tato hmota velmi připomíná kontaktní čočky. Při této metodě se dvě gelové zátky zavedou do vejcovodů v oblasti vyústění do dělohy. Poté tato gelová hmota nabobtná, čímž dojde k totálnímu ucpání vejcovodů. Výhodou této metody je, že z těchto gelových zátek vystupují do dělohy tenká vlákna, díky kterým lze zátky kdykoliv odstranit. V případě, že se žena rozhodne využít své plodnosti, je jí tato možnost kdykoliv umožněna.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Sterilizace muže a ženy – úplná ztráta plodnosti”

  1. Jaromír napsal:

   Velmi mě zaujala sterilizace muže, prosím na koho se mohu obrátit si provést kastraci, sterilizace, děkujiJaromír

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva