Sponzorováno

Ejakulace a vše o ní 4.79/5 (14)

Obsah článku

Ejakulace a vše o ní„Mám velmi rychlou erekci. Jen co styk začnu, už i končím. Umíte mi pomoci?“. Takto znějí otázky mnoha našich pacientů. Ve skutečnosti však mají problém s „rychlou“, správněji, předčasnou ejakulací. Pojmy erekce a ejakulace si totiž spoustu českých mužů velmi často plete.

Co znamená ejakulace?

Ejakulace znamená výron semene, tedy odborně ejakulátu (zatímco erekce = ztopoření penisu). Dochází k ní na konci pohlavního styku, při vyvrcholení – orgasmu. Normální ejakulace je nezbytným předpokladem k tomu, aby muž mohl svou partnerku oplodnit. Základní součástí ejakulátu jsou totiž spermie a to v milionových množstvích. Ejakulát kromě toho obsahuje i sekrety přídatných pohlavních žláz, jako jsou nadvarlata, semenné váčky a prostata. Tyto výměšky jsou pro plodnost muže velmi důležité, protože bez nich by spermie nemusely být schopny oplodnit vajíčko. Normální objem ejakulátu je 2-8 mililitrů.

Pokud je objem menší, může to svědčit pro poruchu v činnosti některé z žláz, nebo pro uzavření jejího vývodu.

Ejakulace je je to nervový děj

Ejakulace je nervově řízený děj, který nastává v okamžiku, kdy je sexuální vzrušení muže největší. Centrum pro ejakulaci se nachází v mozku a z něj se nervovými vlákny dostává impuls až ke svalům chámovodů a pánevního dna, které svými stahy vypudí jednotlivé části ejakulátu z pohlavních žláz do močové trubice, kde se smíchají. Současně se musí uzavřít vstup do močového měchýře, aby se ejakulát mohl dostat z močové trubice ven a nesměřoval dovnitř, do močového měchýře.

O síle stahu svalů, které se na ejakulaci podílejí svědčí i to, že ejakulát z močové trubice nevyteče, ale doslova vystříkne. Po ejakulaci nastává automatický útlum schopnosti muže dosáhnout ztopoření – erekci. Tento útlum trvá u každého muže různě dlouhou dobu, proto jsou někteří muži schopni znovu se milovat už za několik minut, jiní zase až za několik hodin.

Předčasná ejakulace

U většiny mužů ejakulace funguje bez problémů. Jsou však muži, kteří svou ejakulaci nedokáží dobře ovládat pokud ejakulaci u nich dochází buď příliš rychle, nebo naopak musí vyvinout velké úsilí na to, aby ejakulaci dosáhli a někdy k ní nedojde vůbec. Předčasná ejakulace patří mezi nejčastější sexuální poruchy. Hovoříme o ní tehdy, když ejakulaci dojde ještě před začátkem pohlavního styku, nebo do 1 minuty od jeho začátku. V širším smyslu můžeme jako o předčasné mluvit o každé ejakulaci, která nastane dříve, než si to muž přeje. Předčasná ejakulace je velmi častá u mladých mužů na začátku pohlavního života. Důvodem je jejich velmi velká vzrušivost a nepravidelnost, nebo menší frekvence pohlavního styku. Postupně, získáváním zkušeností a pravidelnější pohlavním životem tento problém u většiny mužů ustoupí.

Sponzorováno

U některých však předčasná ejakulace přetrvává celý život, ba někdy se může objevit i v průběhu pohlavního života. Na příčině může být krátká uzdička – pruh kůže na spodní straně žaludu, který spojuje žaluď s předkožkou. Uzdička je totiž nejdráždivějším místem na penisu. Její zkrácení se projevuje mírným ohnutím žaludu směrem dolů při erekci. Předčasná ejakulace může vzniknout i při zánětu předkožky, nebo kůže žaludu, který se projeví jejich zarudnutím a pocity pálení.

Většinou však jde o vrozenou nebo získanou zvýšenou citlivost centra pro ejakulaci v mozku na sexuální dráždění. Od příčiny předčasné ejakulace se odvíjí i její léčba. Krátkou uzdičku umíme odstranit její přetnutím v místním znecitlivění na většině urologických ambulancí, nebo oddělení. Je to nebolestivý zákrok, který trvá cca 20 minut. Při zánětu doporučujeme protizánětlivé krémy nebo masti, které se nanášejí přímo na kůži žaludu. I na zvýšenou sexuální dráždivost už máme léky. Jsou to tabletky ze skupiny antidepresiv, u kterých se využívá jejich tlumivý vliv na centrum ejakulace. Léčba trvá většinou 3 měsíce, efekt se projeví po 14 dnech léčby a v ideálním případě je trvalý. Pokud ani přetnutí uzdičky, nebo tabletky ejakulaci neoddálí, poslední možností je použití lokálně znecitlivějícich sprejů nebo mastí, které povrch žaludu znecitliví a tím oddálí ejakulaci.

Opožděná ejakulace

Opožděná nebo chybějící ejakulace je většinou těžším terapeutickým oříškem jako předčasná ejakulace. Vzniká většinou u mužů, kteří se léčí na cukrovku, po úrazech míchy, nebo po urologických a břišních operacích. Její příčinou je poškození nervů zprostředkujících stah příslušných svalů. Variantou chybějící ejakulace je tzv. retrográdní ejakulace – stav, kdy se pro nedostatečné uzavření vstupu do močového měchýře ejakulát namísto ven z močové trubice dostává do močového měchýře.

Někdy se nám podaří tyto poruchy ovlivnit léky ovlivňujícími nervový systém, většinou je však stav neměnný a pokud chceme dosáhnout u partnerky těhotenství, musíme sperma získat jiným způsobem, nejčastěji operačně a na oplodnění použít některou z metod umělého oplodnění.

Příběh pacienta – ze života

40-letý Adam měl od počátku pohlavního života předčasnou ejakulaci. K ejakulaci docházelo do 1 minuty od začátku pohlavního styku. Další erekce byla většinou možná až o hodinku a proto na to, aby i manželka něco ze ​​sexuálního života měla, používal na její uspokojení jiné způsoby dráždění. Manželka však tento způsob sexu velmi nevyhovoval a jen zřídkakdy dosáhla vyvrcholení. Tento stav trval asi 10 let a až potom se Adam na základě informace v médiích o tom, že předčasná ejakulace se dá léčit, odhodlal vybrat za sexuologem.

Sponzorováno

Po vyšetření 3 měsíce užíval léky, které mu pomohly ejakulaci oddálit o asi 7 minut. To úplně stačilo na to, aby i manželka byla s jejich sexuálním životem spokojená.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Ejakulace a vše o ní”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva