Sponzorováno

Yohimbe a jeho účinky na naše zdraví 4.83/5 (18)

Důvod, proč se celý svět zajímá o tento strom, je vlastně kvůli velmi silné chemické látce nalezené v kůře tohoto druhu stromu - yohimbinu.

Důvod, proč se celý svět zajímá o tento strom, je vlastně kvůli velmi silné chemické látce nalezené v kůře tohoto druhu stromu – yohimbinu.

Yohimbe má hned několik zdravotních benefitů. A jaké to jsou? Například jeho schopnost zlepšit krevní oběh, chrání zdraví srdce, podporuje prý sexuální energii, pomáhá při hubnutí a umí i zlepšovat náladu. Zaujalo vás to? Přečtěte si celý článek o Yohimbe.

Co je to vlastně to Yohimbe?

Yohimbe je ve skutečnosti název stromu, který se nachází ve střední Africe. Bujarník Yohimbe, jak se strom nazývá – v latině Corynanthe yohimbe, je cca 20 metrů vysoký strom rostoucí převážně v deštných pralesích. Sám strom není asi tolik zajímavý. Důvod, proč se celý svět zajímá o tento strom, je vlastně kvůli velmi silné chemické látce nalezené v kůře tohoto druhu stromu. Tato chemikálie je známá jako yohimbin a byla schválena mezinárodními léčebnými agenturami jako pomoc při různých zdravotních problémech (nebo mimo jiné i jako přírodní afrodiziakum).

Dejte pozor, ať máte pravé Yohimbe

Trochu nešťastná část příběhu o Yohimbe spočívá v tom, že využívání stromů yohimbe a jejich drahocenné kůry vedlo až k docela velkému poklesu dostupnosti produktů z těchto stromů. Zejména v některých západoafrických zemích totiž těchto stromů výrazně ubylo. Vždy se proto ujistěte, že kupujete opravdu výtažek ze stromu yohimbe, že obsahuje látku yohimbin. Také užívejte vždy správnou velikost dávky, neboť časté braní příliš mnoha yohimbinu může být docela nebezpečné.

Zdravotní účinky a benefity Yohimbe

Nyní se podívejme blíže na několik zdravotních přínosů Yohimbe.

1. Může vám pomoci s hubnutím

Jedna z nejcennějších a velmi často skloňovaných vlastností yohimbe se týká jeho vlivu na snížení hmotnosti. Třeba následující situaci znáte sami. U některých lidi, kteří často cvičí, mohou na těle existovat určité problémové partie, kde je tuk „tvrdohlavý“ a prostě nezmizí, bez ohledu na to, jak tvrdě makáte. Látka yohimbin je schopna blokovat určité adrenoreceptory v těle, což umožňuje vyšší hladinu norepinefrinu v těle. To ve finále vede k rozpadu tuku v těchto problémových oblastech těla. Tyto účinky na vaše hormonální hladiny by však měly být pečlivě sledovány, takže si raději nezapomeňte promluvit se svým lékařem předtím, než přidáte Yohimbe do svého režimu.

2. Zlepšuje cirkulaci krve

Pokud máte pomalý oběhový systém, může to být důvodem vaší nízké hladiny energie, pomalé rychlosti hojení ran či horších kognitivních schopností. Proto může být zapotřebí nějaký prostředek rozšiřující cévy – tzv. vazodilatátor. Pokud totiž zlepšíte tok krve ve vašem těle, dodáte více kyslíku a další potřebné živiny do buněk a orgánových systémů. Můžete tak vašemu tělu dodat další energii.

Sponzorováno

3. Můžete zlepšit zdraví svého srdce

V souvislosti s předchozím zdravotním přínosem, yohimbe může pomoci vašemu celkovému kardiovaskulárnímu zdraví. Vaše srdce musí tvrdě pracovat na pumpování krve přes těsné a zúžené krevní cévy, což způsobuje zvýšení krevního tlaku. To může ve finále být hlavním přispěvatelem k srdečním záchvatům a mrtvici. Přidáním yohimbinu do vaší stravy určitým způsobem můžete zlepšit celkové zdraví srdce.

4. Pomůže i jako afrodiziakum

Už jsme to zmínili na začátku tohoto článku. U mužů, kteří trpí příznaky impotence (či erektilní dysfunkce) může pomoci právě Yohimbe. Jasně, je to pro každého muže trapná a komplikovaná situace. Zlepšení krevního oběhu, které jsme již zmínili, také ovlivňuje tok krve do genitálií, což může pomoci právě při léčbě erektilní dysfunkce, může také významně zvýšit vaše libido. Farmaceutická afrodiziaka mohou mít někdy řadu vedlejších účinků. Zkuste použít yohimbe. Koneckonců toto je jeho původní používání u afrických kmenů.

5. Antioxidant

Podle odborníků z Bodybuildingforyou.com je yohimbe také silným antioxidantem. Antioxidanty jsou důležité pro vaše zdraví, protože chrání buňky před účinky volných radikálů. Volné radikály produkuje tělo jestliže jste třeba vystaveni tabákovému kouři nebo určitému typu záření. Volné radikály poškozují buňky, přispívají k srdečním onemocněním a rakovině.

6. Proti úzkostným poruchám

Yohimbe může pomoci zmírnit úzkost tím, že zvýší účinky přirozeného uvolnění adrenalinu. V reakci na fyzický a duševní stres adrenalin vyvolává fyziologické změny spojené se strachem a úzkostí, jako je zvýšená frekvence srdce a metabolismu. Yohimbe dokonce překonal propranolol, což je lék používaný k potlačení fyziologických účinků adrenalinu k léčbě příznaků úzkostných poruch.

7. Potlačuje chuť k jídlu

Yohimbin má také další výhodu pro ty, co chtějí zhubnout – potlačení chuti k jídlu. Studie ukázaly, že suplementace yohimbinem snižuje celkový příjem kalorií tím, že neutralizuje pocity hladu.

Je zajímavé, že jedna studie zjistila, že yohimbin snižuje příjem sacharidů a tuků, ale není to příjem bílkovin. To opět pomáhá při potlačení chuti k jídlu, protože protein zvyšuje pocity plnosti.

Malé upozornění o Yohibme

Jasně, účinky yohimbe jsou působivé a docela dobře zdokumentované. Ale pozor, kombinování tohoto bylinného přípravku s jinými léky může být nebezpečné, zejména kvůli jeho vlivu na hladiny hormonů a hodnoty krevního tlaku. Pokud kombinujete tento lék s jiným vazodilatantem, můžete trpět řadou vedlejších účinků. Byla hlášena řada příznaků, zejména u osob, které užívaly příliš velké dávky. Vedlejší účinky se pohybují od nevolnosti a závratí až po zvýšený krevní tlak (někdo uváděl také časté močení). Použití yohimbe je v některých zemích dokonce zakázáno nebo omezeno. Vždy si raději promluvte s lékařem před přidáním této silné bylinné léčby k Vašemu zdravotnímu režimu.

Sponzorováno

Znáte Yohimbe? Napište nám do komentářů.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva