Sponzorováno

Kvalita spermií aneb pryč s těmi špatnými 4.83/5 (18)

spermie a jejich kvalitaV minulosti se za hlavního viníka v neplodném vztahu považovala žena. Byla vystavena mnohým náročným a často krát zdraví ohrožujícím procedurám ve snaze vyléčit její neplodnost. Ženy, které neporodily dítě byly vytištěny na okraj společnosti a v mnoha kulturách měl muž plné právo takovou ženu odvrhnout a najít si jinou. V současnosti víme, že na neplodnosti páru se muž i žena podílí stejně – tedy přibližně 50%.

Vyšetření muže

Změnil se i přístup k vyšetřování neplodnosti. Nejprve by měl být vyšetřen muž, protože jeho vyšetření je jednoduché a poměrně rychle umožní zjistit, zda je muž v pořádku, nebo je jeho plodnost snížena. Stále však existuje mnoho mužů, kteří si nedokáží připustit, že mohou být na vině.

Ve specializovaných poradnách je raritou potkat muže, který přijde na vyšetření sám, z vlastní iniciativy. Tehdy už většinou pacient neochotně přizná, že asi ano. Kritičtější situace nastane tehdy, když muž odmítne vyšetření absolvovat.

Při vyšetření neplodného páru se vždy začíná od jednoduchých metod ke složitějším. Základním vyšetřením muže je vyšetření spermiogramu. Ejakulát si muž odebere masturbací ve speciální místnosti, kde má dostatečnou intimitu. Pokud je to nutné, může mu při odběru asistovat i jeho partnerka. Pouze ve výjimečných případech, například když se opakovaně nepodaří odběr uskutečnit, může odběr udělat doma.

Kvalita spermií

Důvodem je fakt, že kvalita spermií se při změnách teploty, ke kterým při přepravě z domu na vyšetření zákonitě dochází, může výrazně zhoršit. Ejakulát se odebírá do sterilní nádoby a po uplynutí asi 30 minut se začíná vyšetřovat. Pouze vyšetření spermiogramu však nestačí k posouzení mužské plodnosti.

Ruku v ruce s tímto vyšetřením musí jít i vyšetření mužského genitálu, které často odhalí onemocnění, které neplodnost způsobuje. Přesto se ještě setkáváme se situacemi, kdy je muž považován pouze za zdroj spermií, pokud je spermiogram málo kvalitní, nikdo muže nezjistí, ale ihned se páru doporučuje umělé oplodnění. Je to vážná chyba, která pár obírá o možnost vyléčení a spontánního otěhotnění. Mezi další vyšetření patří hormonální vyšetření a vyšetření možné infekce urogenitální cest.

Čtěte také: Kouření a plodnost žen.

Mužské zlozvyky a vliv na mužskou plodnost

Pro zachování plodnosti je dobré vyhýbat se stresu a přestat kouřit. Stres a kouření mají velmi výrazný vliv na kvalitu spermií. Pokud má muž s plodností problém, doporučujeme mu, aby přestal chodit do sauny a nepohyboval se na místech s vysokými teplotami.

Sponzorováno

Věrnost a zodpovědný pohlavní život mužům pomůže předcházet nakažení se pohlavně přenosnými chorobami, které také plodnost výrazně zhoršují. Doporučuje se také začít sportovat a zhubnout. Na druhé straně nejsou jasné důkazy o tom, že syntetické spodní prádlo, nebo práce s počítačem mají podstatný vliv na plodnost.

Pokud se odhalí příčina neplodnosti, zahájí se příslušná léčba. Pokud se příčina snížené plodnosti neodhalí, nebo ani po přeléčení nedojde k normalizaci nálezu, doporučujeme páru některou z metod umělého oplodnění, případně adopci.

Co prospívá kvalitě spermií?

 • dostatek testosteronu – lze ovlivnit stravou
 • sport, aktivní činnost po celý den – když nemáte vůli sportovat sami, přihlašte se do kurzu
 • pravidelný sex – naordinujte si jeden orgasmus denně
 • studené sprchy – spermie budou čilejší
 • vhodně volená strava – viz níže – zdravé jídlo sníží cholesterol a zlepší spermie – co víc si přát?

Které živiny ovlivňují kvalitu spermií?

 • Zinek – podporuje správnou funkci pohlavních orgánů, zvyšuje tvorbu testosteronu
 • Selen – zvyšuje počet spermií
 • Vitamin C – zlepšuje pohyblivost (DDD 1gr)
 • Vitamin E – celkové zlepšení kvality ejakulátu (DDD 0,4gr)
 • Vitamin B12, B9 (kyselina listová)
 • Ženšen + mateří kašička (sarapis) – zlepšení pohyblivosti
 • Omega-3 mastné kyseliny
 • Karnitin, Koenzym Q10
 • Vitamín B6 – zlepšení počtu i pohyblivosti

Důsledky špatného spermiogramu

Špatný spermiogram ještě neznamená, že se zde jedná o mužskou neplodnost. Nejprve byste měli zopakovat vyšetření a pokud je diagnóza špatného spermiogramu potvrzena, měl by být konzultován s Vašim ošetřujícím lékařem.
Faktory, které mají vliv na kvalitu spermatu, se dají za určitých okolností odstranit nebo omezit. Jedná se především o kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu, přehřívání varlat nefunkčním oblečením nebo další faktory jako je užití některých léků či drog. Špatný vliv mohou mít také některé infekce.

V každém případě může hrát užívání Fertilovitu důležitou roli a vést ke zlepšení Vašeho spermiogramu, neboť zásobuje spermie důležitými antioxidanty, živinami, energií a dalšími důležitými látkami.

VIDEO: Jak vypadají zdravé spermie

VIDEO: Jak vypadají abnormální spermie

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva