Sponzorováno

9 možností léčby svalových křečí – co pomůže? 4.73/5 (15)

Jak na křeče? Máme pro vás několik super rad.

Jak na křeče? Máme pro vás několik super rad.

Svalové křeče nebo křeče jsou poměrně časté a nejčastěji se vyskytují ve svalech nohou. Všechny svaly, včetně zad, rukou, nohou nebo prstů na nohou však může postihnout nepříjemná křeč.

Svalové křeče mohou trvat docela dlouho – od několika sekund, až třeba do 15 minut. Pokud pociťujete chronické svalové křeče, možná budete muset navštívit lékaře.

Co je to vlastně svalová křeč?

Když běžně používáme svaly, zatínají se a uvolňují se, když například pohybujeme končetinami dopředu a dozadu. Sval, který se nedobrovolně zatne (bez našeho vědomí), ​​se nazývá „křeč“. Svalové křeče mohou trvat od několika sekund, do čtvrt hodiny, nebo občas i déle. Není neobvyklé, že se křeč opakuje několikrát, než konečně přestane. Křeč může zahrnovat část svalu, celý sval nebo několik svalů, které obvykle působí společně, jako například ty, které ohýbají sousední prsty.

Svalové křeče jsou velmi časté a téměř každý z nás zažije křeč v nějakém období života. Křeče jsou běžné u dospělých a stávají se stále častějšími se stárnutím. Děti však také občas mají křeče.

Kterýkoliv ze svalů, které jsou pod naší dobrovolnou kontrolou (kosterní svaly), může postihnout křeč.

Jak bolí svalové křeče

Hodně. Křeč může být jako škubnutí ve svalu. Když se nakonec křeč zastaví, sval může být dost bolavý. Někdy těžké křeče způsobí to, že jsme čehokoliv neschopní – pohybu, přemýšlení, čehokoliv.

K uvolnění svalové křeče se dají použít i různé domácí metody. A skvěle fungují u mnoha lidí. Některé studie však ukázaly omezený důkaz účinnosti některých z těchto léků.

Zde je několik možností léčby svalových křečí, které jsou obecně ověřené:

1. Protahování svalů

Protažení svalové oblasti, která je zasažena svalovou křečí, může obvykle pomoci zlepšit nebo zastavit křeč už před jejím vznikem. Níže jsou tipy pro pro svaly v lýtkách, stehnech, zádech a krku.

Tipy pro protahování na křeče lýtkového svalu

  1. Lehněte si, natahujte nohu tak, že budete ukazovat nebo „tahat“ prsty směrem k hlavě (ukazování prstů směrem k vám se nazývá dorziflexe.)
  2. Vydržte v tomto stavu několik sekund nebo dokud se křeč nezastaví.
  3. Můžete také použít popruh nebo opasek kolem nohy, abyste pomohli takto jemně vytáhnout horní část nohy směrem k tělu.

TIP: Tento cvik také funguje na svalovou křeč v oblasti hamstringů (skupinq tří svalů na zadní straně stehna).

Tipy pro protahování na křeče stehenních svalů

  1. Postavte se a držte se křesla pro lepší rovnováhu.
  2. Ohněte nohu v koleni a dosáhněte nohou dozadu na hýždě.
  3. Rukou si přidržte kotník a vytáhněte si nohu nahoru k hýždím.

4 tipy pro protažení na křeče v zádech

První a nejjednodušší způsob, jak protáhnout záda v případě křečí, je chodit dokola, což může uvolnit svaly v zádech a může to pomoci pěkně uvolnit křeč. Procházejte se pomalým, stabilním tempem, abyste uvolnili svaly zad.

Protahování s pomocí tenisového míčku

  1. Lehněte si na podlahu nebo na tvrdou postel a tenisový míček (nebo jiný malý míček) si dejte pod oblast, kde vás chytla křeč. Vydržte alespoň několik minut.
  2. Pokuste se relaxovat a dýchat normálně.
  3. Přesuňte míček na přilehlé místa a postup opakujte.

Protahování s pomocí pěnového válce

  1. Lehněte si na zem s pěnovým válečkem kolmo na páteř.
  2. Přesuňte válec přes záda, přes celá záda – od lopatek, až dolů.
  3. Držte přitom paže zkřížené na hrudi.

Protahování s pomocí gymnastického míče

  1. Posaďte se na gymnastický a lehněte si, aby vaše záda, ramena a hýždě byly pěkně nataženy na míči, s nohama na podlaze. Udělejte to v blízkosti židle nebo gauče, abyste se v případě potřeby mohli přidržet, pokud ztratíte rovnováhu.
  2. Ležte a takto se protahujte po dobu několika minut.

Protahování při křečích v oblasti krku

  1. V sedu nebo stoji, kružte svými rameny a pohybujte krouživými pohyby rameny dopředu, nahoru, dozadu a dolů. Tento pohyb opakujte 10krát.
  2. Pak svými rameny pohybujte v opačném směru – přesuňte ramena dozadu, nahoru, dopředu a dolů. Opakujte 10 krát opět.
  3. TIP: Můžete provádět tyto cviky prakticky kdekoli, třeba když sedíte v autě, u stolu, nebo pokud stojíte někde v řadě (třeba v bance, na poště a podobně).

2. Masáž

Masáž může být také skvělým způsobem, jak zmírnit fyzické bolesti a svalové křeče.

  1. Jemně masírujte (nebo si nechte masírovat) sval, který je v křeči.
  2. Při přetrvávající křeči zkuste svírat oblast kolem svalu a držte takto po dobu několika minut. Pokud se k této oblasti nedostanete, možná budete potřebovat pomoci od někoho jiného.

3. Led nebo teplo

Léčba bolesti a i křečí teplou nebo studenou metodou může být velmi účinná.

V případě přetrvávajících křečí aplikujte na svaly po dobu 15 až 20 minut ledový zábal, ideálně i několikrát denně. Ale pozor, led zabalte do tenkého ručníku nebo utěrky tak, aby led nebyl přímo na vaší kůži. Mohl by způsobit omrzliny na pokožce.

Dokonce i taková ta ohřívací podložka může být také účinná na křeče – aplikujte ji po dobu 15 až 20 minut, jakmile sundáte ledový zábal. Je to proto, že zatímco teplo působí dobře na bolest, může zhoršit zánět. Led zase zmírní zánět.

Mezi další možnosti zahřátí místa s křečí patří teplá vana, teplá sprcha nebo vířivka – i tito pomocníci mohou pěkně pomoci uvolnit svaly.

4. Hydratace

Když máte křeč, zkuste pít hodně čisté vody. Aby se předešlo křečím, ujistěte se, že jste stále hydratovaní – zejména pokud cvičíte nebo je-li hodně horko. Kolik vody byste měli pít, se liší v závislosti na vašich individuálních potřebách, aktivitách, životním stylu a počasí. Zde je několik příkladů pro dobrou hydrataci těla během toho, když máte křeče:

Sponzorováno

  • Ženy 2,7 litrů – tj. 11 sklenic vody
  • Ženy během těhotenství 3 litry – tj. 12 sklenic
  • Ženy během kojení 3,5-3,8 litru – tj. 15-16 sklenic
  • Muži 3,7 litrů – tj. 15 a 1/2 sklenic vody

Pokud je křeč spojena se ztrátou tekutin, což je často případ intenzivní fyzické aktivity, je nezbytná náhrada tekutin a elektrolytů (zejména sodíku a draslíku).

Zajímavost: V roce 2004 byla vydána zpráva, která obsahuje obecné pokyny pro celkový příjem vody, včetně vody, kterou přijmete z potravin a nápojů. Zpráva uvádí, že asi 80 procent vody, kterou potřebujeme, může být přijato z nápojů (ideální je čistá voda) a 20 procent z potravin, které jíme.

5. Mírné cvičení

Ale opravdu mírné. Někteří lidé zjistili, že mohou předejít křečím v noci (ty se mohou vyskytnout až u 60% dospělých) tím, že před tím, než jdou spát, mírně cvičí. Příklady lehkého cvičení jsou tyto:

  • běhání na místě nebo lehká jízda na rotopedu
  • lehká chůze nahoru a dolů po schodech
  • jízda na stacionárním kole na pár minut
  • lehké skákání na trampolíně

Zatímco lehké cvičení může pomoci, intenzivní cvičení večer zase může ovlivnit váš spánek, takže to s cvičením zase moc nepřehánějte. Máme na mysli opravdu lehké cvičení.

6. Léky a různé doplňky

Existuje několik léků a doplňků, které můžete užívat ústy – i tyto mohou opravdu pomoci při svalových křečích. Jsou to například tyto metody:

  • Nesteroidní protizánětlivé léky – ty často přinášejí úlevu snížením zánětu a bolesti.
  • Šťáva z okurek – pití malého množství šťávy údajně zmírňuje křečové svaly během 30 až 35 sekund. Předpokládá se, že to funguje obnovením rovnováhy elektrolytů.
  • Různé doplňky. Tablety soli, vitamín B-12 a doplňky hořčíku se používají k léčbě a prevenci svalových křečí. Je důležité poznamenat, že existují omezené důkazy o tom, že jsou účinné.
  • Přírodní svalové relaxanty. Přírodní svalové relaxanty jsou třeba tyto: pití heřmánkového čaje, přidání kapsaicinu do potravin a zlepšení spánku.

Je ale také třeba říci, že mnoho lékařů má ten názor, že léčiva nejsou obecně potřebná k léčbě běžných křečí, protože většina křečí spontánně ustupuje dříve, než bude dostatek léčiva vůbec tělem absorbován, aby měl požadovaný účinek.

7. Lokální krémy, které jsou protizánětlivé a zmírňují bolest

Pomohou vám i krémy proti bolesti. Patří mezi ně produkty, které obsahují lidokain, kafr nebo menthol.

TIP: Změkčující gel vyrobený z kurkumy a semen celeru napomáhá zmírnit bolest a zánět svalového spazmu.

Kupte si krémy na zmírnění bolesti. Poradí vám v lékárně.

8. Hyperventilace

Jedna studie z roku 2016 se třemi účastníky informovala o tom, že použili hyperventilaci při 20 až 30 deších za minutu k vyřešení křečí, které souvisely s výkonem.

Hyperventilace je to, když dýcháte hlouběji a rychleji než obvykle. Ale pozor, pokud máte úzkost, nemusí být pro vás hyperventilace dobrou volbou, protože může vyvolat pocity paniky.

9. Léky na předpis

Pokud trpíte přetrvávajícími svalovými křečemi, zvláště pokud jsou závažné, může vám lékař předepsat svalové relaxanty nebo léky proti bolesti. Často jsou předepisovány pouze na 2 až 3-týdenní období.

Jaké jsou příčiny svalových křečí

Běžné spouštěče svalových křečí jsou tyto:

  • svalová únava z cvičení
  • dehydratace nebo deplece (úbytek, nedostatek) elektrolytů
  • nízké hladiny vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku
  • některé léky, jako jsou statiny
  • některé zdravotní stavy, jako je diabetes, Parkinsonova choroba, kardiovaskulární onemocnění a cirhóza
  • těhotenství
  • poškození nervu
  • předchozí zranění

Často jsou svalové křeče označeny jako idiopatické – to znamená, že nemají žádnou příčinu.

Prevence svalových křečí

Existují léky na prevenci svalových křečí. Důkazy o jejich účinnosti jsou ale smíšené. Pokud jste obecně zdraví a občas máte svalové křeče, odborníci doporučují:

  • dbát na dobrou hydrataci
  • dbát na rozcvičení (strečink) před a po cvičení
  • jíst zdravou stravu

TIP: Použití kinesio pásky nebo kompresní punčochy mohou pomoci zabránit svalovým křečím v nohou.

Někdy je dobrý nápad uchovávat záznamy o tom, kdy máte svalovou křeč, abyste zjistili, zda souvisí s určitou aktivitou. Následná změna této aktivity může pomoci zabránit budoucím křečím. Například:

  • Dostáváte křeč při vstávání z postele?
  • Dojde-li ke křeči po dlouhodobém sezení nebo stání na jednom místě
  • Když nosíte těsné boty nebo vysoké podpatky – vede to ke křečím?
  • V jaké pozici jste spali?

Odpovědi na tyto otázky vám mohou pomoci zjistit, co může být spouštěčem svalových křečí.

A co vy? Jak se svalovými křečemi bojujete vy?

A co si dále o křečích přečíst?

VIDEO: První pomoc – Křeče

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva