Co to vlastně je svalová dysbalance? 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Co to vlastně je svalová dysbalance?V lidském těle jsou základní dvě skupiny kosterního svalstva.

Jsou to svaly:

 • posturální (vývojově starší), mající červená svalová vlákna a slouží ke stabilizaci těla. Tyto svaly mají tendenci ke zkrácení.
 • fázické svaly (vývojově mladší), mají bílá svalová vlákna, takže se rychleji unavují. Tyto svaly mají tendenci k ochabování.

Nesprávným držením těla (při práci apod.) nebo také jednostranným zatěžováním se stane, že se antagonistické svaly (flexory a extenzory) dostanou do svalové nerovnováhy a vznikne svalová dysbalance. Zpravidla se stane, že se jeden sval zkrátí a antagonista takového svalu naopak ochabne. Dochází k nerovnoměrnému zatížení kloubů a jejich částí, objevují se poruchy funkce, blokády, později i přestavba kloubních tkání, postupně až změny degenerativní s rozrušením kloubů.

Tomuto nežádoucímu stavu můžeme předejít vhodným posilováním, protahováním a také správným držením těla při běžných denních činnostech.

Horní zkřížený syndrom

Pro tento stereotyp je typické nadměrné zakulacení zad v hrudní oblasti – hyperkyfóza. Dalším znakem jsou ramena s vnitřní rotací a celkově vysunutá dopředu – v tzv. protrakci. Postupujeme výše a všimneme si vystrčené hlavy, nejčastěji ještě v záklonu, pro kterou je klasická vystrčená brada. Při pohledu z boku, lze tento syndrom bez problému rozpoznat.

Příčinou problému jsou:

Zkrácené svaly: horní vlákna trapézového svalu, zdvihač lopatky, dolní vlákna velkého prsního svalu, a krční část vzpřimovačů trupu

Ochablé svaly: svaly rombické, vodorovná a spodní vlákna trapézového svalu, vodorovná vlákna širokého svalu zádového, přední sval pilovitý a hluboké flexory šíje

Vadná korekce horního zkříženého syndromu

Většina z běžně trénujících na popud tohoto výroku začne všemožně přitahovat, rozpažovat, ale hlavně s tendencí stříhat lopatkami co nejvíce k sobě a ramena posunovat co nejvíc dozadu.

Sponzorováno

Lopatky by se v podstatě k sobě ani pohybovat neměly, není k tomu důvod. Takovýmto výše zmiňovaným stylem akorát člověk ještě více zatíží trapézový sval, zdvihač lopatky a kývač hlavy a problém se pouze prohlubuje.

Správná kompenzační cvičení

1) Protahování výše uvedených zkrácených svalů
2) Správné držení těla

 • Chodidla jsou na šíři kyčlí, vodorovně postavená, ukazováčky směřují vpřed.
 • Kolena v mírné flexi – nikdy nedojde k propnutí (uzamčení) kloubu.
 • Kyčelní kloub je narovnaný – vytahujeme se nahoru, „nesedíme v tom“.
 • Pánev v neutrální pozici – nepodsazujeme ani nevysazujeme!
 • Záda přirozeně zakřivená, nesnažíme se vyrovnat lordózy a kyfózy, zmírňujeme je pouze hyperlordotickém/kyfotickém držení.
 • Hrudník se snažíme držet ve výdechovém postavení – s výdechem zatahujeme spodní žebra, ne břicho, tím jednoduše aktivujeme příčný břišní sval
 • Ramena a lopatky roztahujeme do stran a dolů, snažíme se uvolnit horní část trapézů.
 • Hlavu naopak vytahujeme z těla ven, v ose páteře, bradu lehce zasouváme.

3) kompenzační cvičení pro ochablé svaly
Příklad: Vzpor klečmo – vzpažit levou, zanožit pravou
Stabilní správná pozice kočky s dlaněmi přesně pod rameny a koleny přesně pod kyčelními klouby. Ideálně s výdechem lehce izometricky stahujte dlaně směrem ke kolenům. Aniž byste se pohnuli trupem, vzpažte jednou rukou a křížem druhou nohou zanožte. Nohu nezdvihejte příliš vysoko, maximálně do úrovně prodloužení trupu, v opačném případě byste se prohnuli v bedrech.

V této pozici vydržte několik sekund a strany vyměňte.

Jedná se o celkové zpevnění svalstva trupu ve správné pozici. Hlavu vytahujte stále z těla ven a bradu nechte mírně zataženou. Váš pohled by měl směřovat zhruba 10 – 20 cm před ruce.

Sponzorováno

Ohnutý předklon v zavěšení za TRX – vzpažit s tahem do stoje
Nadhmatem držíme madla TRX a vyvěsíme se dozadu. Trup kompletně zakulatíme a máme mírně pokrčená kolena.
S výdechem se postupně narovnávejte ve všech partiích a tahem přejděte do vzpažení. Zpět plynule pohyb brzděte.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva