Sponzorováno

Proč jsou svaly pro nás tak důležité? 4.8/5 (5)

svaly

Svaly jsou důležitou součástí pohybového aparátu. Čím jste trénovanější, tím pevnější máte tělo. Abyste si mohli svaly vybudovat, měli byste o nich i něco vědět. Pokud pochopíte jejich zákonitosti a reakce, tím snáze se vám bude cvičit. Kromě toho získáte i lepší pocit.

Pár důležitých informací o svalech

 1. Naše svalstvo je životně důležité, protože nám umožňuje pohyb – ať už při joggingu, při chůzi, nebo i při čištění zubů. Bez svalů nejde vůbec nic.
 2. Na rozdíl od hladkého svalstva (například ve střevní stěně) můžeme kosterní svalstvo pomocí speciálních cviků cíleně trénovat. Ke kosterní svalstvo patří přes 400 volně ovladatelných svalů. Z větší části jsou spojeny šlachami s kosterními kostmi a tím i s pasivním pohybovým aparátem.
 3. Naše svaly jsou na jedné straně motory pro náš celkový pohybový aparát, ale na druhé straně i „sloupy“, na kterých spočívá statika našeho těla. Trénované svaly proto zlepšují jak svobodu našeho pohybu, tak i naše držení těla.
 4. U žen tvoří svaly asi 25 až 30 procent, u mužů dokonce 40 až 50 procent tělesné hmoty. Největší je mimochodem velký zádový sval, nejsilnější je náš žvýkací sval.
 5. Kosterní svalstvo se skládá ze svalových provazců a ty zase ze svalových vláken. Počet a složení těchto svalových vláken je u každého člověka jiná – ale jedno je vším společné: svaly jsou tím výkonnější, čím lépe jsou trénované, protože trénované svaly mohou aktivovat obzvlášť mnoho svalových vláken.

Správné podněty pro svaly

Bez ohledu na genetické předpoklady je druh aktivovaných svalových vláken určován specifickým typem vašeho tréninku. Pokud chcete denně zvedat závaží nebo překonat rekord ve sprintu na 100 m, pak budete trénovat téměř výlučně vaše bílá svalová vlákna. Maratonské běžce, triatlonisty nebo jiní vytrvalostní sportovci posilují především červená svalová vlákna. S přibývajícím věkem se rychlé a pomalé svalová vlákna stále více mísí do jakési kombinované formy. Abyste zůstali ve formě, potřebujete (vy i vaše svaly) správnou porci podnětů – a ty můžete získávat pravidelným prováděním rychlých cviků na posilování svalstva.

Sponzorováno

Růst svalů

Není důležité, jak mnoho trénujete – počet vašich svalů se při tom nezmění! Kdo tedy říká, že „nyní má více svalů než dříve“, myslí tím jen to, že se zlepšil objem, tvar a pevnost jeho svalů. Zkrátka: jeho tělo vypadá sportovně a v kondici. Naše svaly mají schopnost přizpůsobit se různým typům zátěže. To také vysvětluje, proč je naše tělo po dlouholetém polehávání na gauči ochablé a těžkopádné. V sedě (nebo vleže) totiž svaly téměř vůbec nepracují. A protože je aktivováno stále méně svalových vláken, sval v pravém slova smyslu ochabuje.

Svaly potřebují pro svůj růst impulsy. Rychlé cviky na posílení svalstva uplatňují jako pomalé dynamické, tak i statické fáze. Cílem cvičení je „hypertrofie“ – tím se v tomto případě myslí růst tloušťky svalů, což však neznamená, že byste si měli vyvinout „hrubé svaly“, ale pouze to, že dochází k napnutí svalů, formování a zeštíhlení postavy a vyhlazení kůže.

TIP: Potraviny pro růst svalů

VIDEO: Vědecké kladivo – Jak rostou svaly?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva