Jak podpořit růst neuronů v mozku? 4.77/5 (26)

Sponzorováno

neurony-rustJeště před 20 lety se věřilo, že po dosažení dospělosti už lidský mozek nedokáže více produkovat nové neurony. Dnes však vědci obecně zastávají názor, že mozek prostřednictvím procesu neurogeneze (tj. vznik nových mozkových buněk) i nadále vytváří nové nervové buňky a to dokonce i ve starším věku. Existuje několik věcí z oblasti stravování a životního stylu, které tento proces umí podpořit a urychlit.

Které části mozku dokáží nejvíce vytvářet nové buňky?

Výzkumy ukázaly, že k tvorbě nových neuronů dochází nejvíce ve dvou částech mozku – v subventrikulární oblasti a v části hipokampus. Hipokampus je zodpovědný za schopnost učení a paměti. Když nefunguje správně, vznikají neurogenerativní onemocnění jako například deprese, úzkost či Parkinsonova choroba. Podporou tvorby nových nervových buněk v mozku během dospělosti dokážete těmto onemocněním nejen předcházet, ale dokonce i zlepšovat své mentální schopnosti. A zde již následuje 5 věcí přímo podporujících vytváření nových neuronů, které tvoří základ pro zvyšování inteligence.

Co dělat pro podporu růstu nových neuronů v mozku?

1) Fyzická aktivita

Může to znít jako klišé, ale nejúčinnějším způsobem jak podpořit proces neurogeneze v mozku je pravidelná fyzická aktivita. Zrychlení tlukotu srdce a průtoku krve cévami pomocí běhu, jízdě na kole či plavání je výborným způsobem, jak zvýšit hladinu mozkového neurotrofického faktoru (BDNF) a trofického faktoru gliálních buněk (GDNF) – neboli dvou faktorů, které podporují neurogenezi.

Endorfiny uvolňované během fyzické aktivity také pomáhají minimalizovat úrovně kortizolu (stresového hormonu) a zároveň zvyšovat úroveň testosteronu, který podobně jako BDNF a GDNF podporují proces neurogeneze. Tyto hormony a růstové faktory aktivované fyzickou aktivitou jsou kritické zejména pro stárnoucího člověka, protože působí jako elementy zpomalující stárnutí a přitom také zvyšují mentální kapacitu.

2) Meditace

Přínosy meditace jsou vědecky dobré zdokumentovány. K tomu, abyste je získali, vůbec nepotřebujete být nábožensky založení.

Stále nové a nové důkazy poukazují na to, že meditace pomáhá zvyšovat hustotu šedé mozkové kůry ve více částech mozku, včetně hipokampus. Hlavním cílem při meditaci je zacílit pozornost člověka na současnost namísto minulosti nebo budoucnosti. Výsledkem je čistá mysl, která vyrovnává mozkovou chemii, včetně látek regulujících neurogeneze.

Minimálně jedná studie také potvrdila, že meditace aktivuje integrované funkce mozku, které podporují tak krátkodobé, tak dlouhodobé nervové změny v mozku. Večerní meditace dokáže také zvýšit produkci melatoninu (spánkového hormonu), který se přímo zapojuje do neurogeneze. Amishi Jha z Univerzity v Miami doporučuje takzvaný „trénink mysli“. Jde o metodu, která zahrnuje soustředění se na specifický objekt, jako například nějaký tělesný pocit, s cílem zlepšit strukturu a činnost mozku. To ostatně povede i ke zvýšení inteligence.

Sponzorováno

3) Strava

Zdravé stravování se může zdát samozřejmostí, ale mnoho lidí stále má špatnou představu o tom, co to opravdu znamená. Váš mozek je tvořen ze 60% tukem. To znamená, že tuk hraje v každodenním stravování velmi významnou roli. Mnoho lidí však stále nahlíží na tuk jako na něco špatného a snaží se mu vyhýbat. Místo něj upřednostňují potraviny bez tuku, případně nízkotučné varianty plné chemických sladidel a umělých příchutí (protože tuk je nosičem chutě, tak jídla bez tuku obvykle nemají žádnou chuť a tak se musí dochucovat uměle).

Nejdůležitější z tuků jsou omega-3 mastné kyseliny, které je třeba konzumovat pravidelně. Dalším nepostradatelným druhem tuku pro tvorbu nových neuronů jsou saturované tuky jako například kokosový olej. Případně ze živočišných tuků je to vepřové sádlo. Absolutní kritická složka saturovaných tuků se zvaná dokosahexaenová kyselina (polynenasycená mastná kyselina ze skupiny omega-3 s 22 uhlíky a 6 dvojnými vazbami, hlavním zdrojem jsou rybí tuky). Ta hraje v procesu formování nových mozkových buněk nezastupitelnou roli.

4) Spánek, sluneční světlo a sex

Spánku se často nedostává takové uznání, jak by si zasloužil, ale pro zdravou činnost mozku je opravdu nezbytný. Nedostatek spánku způsobuje:

 • snížení neurogeneze v hipokampusu
 • narušení hormonální rovnováhy
 • zamlžené myšlení

Nedávná studie publikovaná v deníku Current Topics in Behavioral Neurosciences zjistila, že narušení spánku převyšující 24 hodin zpomaluje dělení buněk a v některých případech i samotnou neurogenezi. Vystavení se slunečnímu světlu je dalším faktorem, který podporuje formování nových neuronů v mozku. Během jeho působení se v pokožce produkuje vitamin D. Ten následně zvyšuje hladinu serotoninu (přenašeče mozkových signálů) a tvorbu GDNF v mozku. Optimální doba vystavení slunečnímu světlu se pohybuje mezi 10 až 15 minut denně během léta (minimálně by měly být poodhaleny krk, obličej a ruce).

No a nakonec tu máme sex. Ten pomáhá snižovat stres a zároveň stimuluje v mozku produkci endorfinů, které navozují pocit blaženosti. Studie z roku 2010 publikována v deníku PLoS ONE zjistila, že sex pomáhá snižovat úzkost a úroveň kortikosternu. Zároveň stimuluje neurogeneze v mozku.

5) Psilocybin a konopí

Některé psychoaktivní látky, včetně těch, které se vyskytují v takzvaných „magických houbách“ (psilocybin) a v konopí (THC a CBD) se ukázaly, že napomáhají tvorbě nových neuronů v mozku. Psilocybin zvyšuje neurogeneze v hipokampusu a také zvyšuje schopnost se „odnaučit“ některé negativní reakce. Proto například lidé trpící post-praumatickým stresovým syndromem (PTSD) často uvádějí přínosy užívání psilocybinu.

Konopí, které v současnosti zaznamenává postupnou legalizaci, případně dekriminalizaci v mnoha zemích, obsahuje látky tetrahydrocannabinol (THC) a kanabidiol (CBD), které se vážou na receptory v mozku uvolňující úzkost. Kromě toho tyto látky také podporují neurogenezi.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Pěkné vysvětlení neuronu (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva