Kyselina gama-aminomáselná (GABA) – jaké má v těle funkce? 4.88/5 (32)

Sponzorováno

Kyselina gama-aminomáselná (GABA) - jaké má v těle funkce?Ve vašem mozku jsou chemické látky, které se nazývají neurotransmitery. Ty nám vládnou, vládnou naší náladě. Mají schopnost řídit, zda jsme šťastní, smutní, depresivní nebo uvolněni. Každý neurotransmiter má svou specifickou roli v tom, jak ovlivňuje vaši náladu. Správná rovnováha každého z nich je nezbytná pro udržení vaší dobré nálady.

GABA je zkratka pro kyselinu gama-aminomáselnou. Má moc „uklidnit“ tělo. V případech úzkosti a bolesti hlavy jsou buňky v mozku příliš rozrušené a aktivní, téměř jako dítě na cukru. Některé neurony – známé jako GABAnergní neurony – uvolňují GABA, aby pomohli přivést ostatní neurony zpět do reality.

Naštěstí vaše tělo přirozeně produkuje a reguluje GABA. Někdy tento proces nefunguje a abnormální funkce GABA mohou vést ke snížení hladiny tohoto neurotransmiteru, což může přispět k nespavosti, úzkostným poruchám a depresi. Ano, tato jediná látka má tak velký dopad na váš každodenní život.

Kyselina gama-aminomáselná (GABA) je tedy neurotransmiter, který blokuje impulsy mezi nervovými buňkami v mozku. Nízké hladiny GABA mohou být spojeny s:

 • Úzkostí nebo poruchami nálad
 • Epilepsií
 • Chronické bolesti

Vědci se domnívají, že GABA může zlepšit náladu nebo může mít uklidňující, uvolňující účinky na nervový systém.

Proč lidé užívají GABA?

Lidé užívají GABA jako doplněk, protože:

 • Zlepšuje náladu
 • Uvolňuje úzkost
 • Zlepšuje spánek
 • Pomáhá s premenstruačním syndromem (PMS)
 • Může pomoci s poruchami hyperaktivity s nedostatkem pozornosti (ADHD)

Lidé se pomocí GABA přípravků snaží řešit také následující problémy:

 • Zbavení se bolestí nebo nepohodlí z různých poranění
 • Zlepšit toleranci ke cvičení
 • Spalování tuku
 • Snižování krevního tlaku
 • Růst svalové hmoty

Zajímavost: Hypotalamus vašeho mozku obsahuje obzvláště vysoké množství receptorů GABA.

Omezené studie ukázaly možnou vazbu mezi GABA a sníženým krevním tlakem. Ale komplexnější výzkum chybí. Výzkumní pracovníci nepotvrzují, zda to funguje nebo nikoliv. Není jasné, zda se látka GABA, která se užívá jako doplněk, dostává do mozku v dostatečně velkém množství, aby působila. V současné době neexistuje žádná doporučená dávka pro doplňky s GABA.

Můžete získat GABA přirozeně z potravin?

Kyselinu gama-aminomáselnou nelze získat přirozeně z potravin. Ale některé potraviny obsahují látky, jako jsou flavonoidy, které ovlivňují působení GABA v mozku. Mezi tyto potraviny patří například:

 • Ovoce
 • Zelenina
 • Čaje
 • Červené víno

Jaká jsou rizika užívání GABA?

Zatím nedošlo k dostatečnému výzkumu k odhalení vedlejších účinků doplňků GABA. Z tohoto důvodu je nejlepší, pokud jste těhotná nebo kojíte, raději nepoužívejte přípravek GABA.

Sponzorováno

Interakce s jinými látkami

Není známo, že by GABA mohla interagovat s léky, potravinami nebo jinými bylinami a doplňky, ale užívejte s tyto doplňky opatrností, pokud užíváte léky na krevní tlak.

Ujistěte se, že informujete svého lékaře o všech doplňcích, které užíváte, i když jsou „jen“ přírodní. Tímto způsobem může lékař zkontrolovat možné vedlejší účinky nebo interakce s léky, potravinami nebo jinými bylinami a doplňky.

GABA a spánek

Výzkumy ukázaly, že GABA může hrát důležitou roli v kvalitě a trvání spánku. Ve skutečnosti bylo užívání extraktů GABA spojeno se zlepšením kvality spánku, a to i tehdy, když je v těle kofein.

GABA a zdraví střev

V lékařské literatuře se vaše střeva často označují jako váš „druhý mozek“. Jak rostete v matčině lůně, vaše střevo a mozek se ve skutečnosti vyvíjejí ze stejné plodové tkáně. Proto má smysl i to, že naše zdraví v mozku, včetně funkce GABA, ovlivňuje i to, co se děje v našem střevě. Ve skutečnosti je téměř 95 procent vašeho „šťastného“ neurotransmiteru serotoninu skutečně produkováno a uloženo ve vašem střevě! Ano, serotonin se vyskytuje především v žaludku a ve střevech. Pomáhá řídit pohyb a funkci střev. Navíc vaše střevní výstelka má také své vlastní GABA receptory (pomáhají trávit potravu a regulovat gastrointestinální aktivitu produkcí žaludeční kyseliny).

Všichni víme o důležitosti zdraví našeho mikrobiomu, ale pokud potřebujete ještě další důvod k pěstování dobrých bakterií, studie ukázaly, že některé kmeny bakterií mohou produkovat samotnou GABA. Tento neurotransmiter je zvláště důležitý pro osoby diagnostikované se zánětlivými zažívacími potížemi, neboť tento neurotransmiter může napomoci regulaci vnímání bolesti v těchto záležitostech střeva. V jedné studii byly krysám podávány perorální kmeny bifidobakterií a vykazovaly zvýšení produkce GABA a také sníženou bolest.

GABA a funkce mozku

Správné hladiny GABA jsou nezbytné pro zvýšení mozkového neurotrofického faktoru (BDNF), což je protein podněcující např. růst mozkových buněk (usnadňuje růst a funkci neuronů). Je důležité udržovat zdravou hladinu BDNF, protože nízké hladiny tohoto proteinu jsou spojeny s horší pamětí a stavy spojenými s demencí, jako je Alzheimerova choroba.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s GABA kyselinou? Budeme moc rádi za komentáře.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Kyselina gama-aminomáselná (GABA) – jaké má v těle funkce?”

 1. evelina napsal:

  Gaba jsem začala užívat pro zlepšení spánku, už jen jediná tablety mi umožnila spát jak Dudek .-) a navíc se mi snížil až extrémně můj vysoký tlak…asi jsem za roky nespaní a braní všelijakých léků, rozhodila i tlak a srdíčko…nyní si myslím, že Gaba je nadevše….kdo by mi poradil ještě přidat cokoliv přírodního na bolesti kloubů./které jsou opravdu silné/budu štastnááá-napište mi prosím na e-mail a děkuji Evelína

Zanechat komentář ke článku

Zpráva