Sponzorováno

Imunosupresiva – co je to za léky a proč se imunosupresiva používají? 4.85/5 (13)

  • Imunosupresivní léky jsou třídou léků, které potlačují nebo snižují sílu imunitního systému těla.
  • Některé z těchto léků se používají k tomu, aby bylo méně pravděpodobné, že tělo odmítne transplantovaný orgán, jako jsou játra, srdce nebo ledviny. Tyto léky se nazývají léky proti odmítnutí orgánu.
  • Jiné imunosupresivní léky se často používají k léčbě autoimunitních poruch, jako je lupus, psoriáza a revmatoidní artritida.
  • Všechny imunosupresivní léky jsou dostupné pouze na lékařský předpis.
  • Imunosupresivní léky jsou k dostání jako tablety, kapsle, tekutiny a injekce. Váš lékař rozhodne o nejlepších lékových formách a léčebném režimu pro váš problém.
  • Cílem imunosupresivní terapie je najít léčebný plán, který potlačí váš imunitní systém a zároveň bude mít co nejméně škodlivých vedlejších účinků.

Imunosupresivní léky jsou k dostání jako tablety, kapsle, tekutiny a injekce.

Imunosupresivní léky jsou k dostání jako tablety, kapsle, tekutiny a injekce.

Pokud vám lékař předepsal imunosupresivní lék, v tomto článku je to, co byste měli vědět o tom, co tyto léky dělají, jak fungují a jak se můžete cítit. Následující informace vám řeknou, co můžete očekávat při užívání imunosupresivního léku a co pro vás může udělat.

Imunosupresiva brání vašemu imunitnímu systému poškozovat zdravé buňky a tkáně. Lidé s transplantovanými orgány a transplantacemi kmenových buněk užívají tyto léky, aby zabránili odmítnutí transplantátu. Léky také léčí symptomy autoimunitních onemocnění. Imunosupresiva jsou silné léky, které vyžadují pečlivé sledování, aby se předešlo problémům.

Co jsou imunosupresiva?

Imunosupresiva jsou léky, které vlastně udržují váš imunitní systém pod kontrolou.

Imunitní systém těla pomáhá bojovat s infekcemi, které způsobují onemocnění. Někdy však imunitní systém omylem napadne zdravé buňky a tkáně. Imunosupresiva mohou tuto reakci zpomalit nebo dokonce úplně zastavit.

Kdo potřebuje imunosupresiva?

Lékaři mohou doporučit imunosupresiva, pokud máte:

Jaká je role imunosupresiv u autoimunitních onemocnění?

Když máte autoimunitní onemocnění, imunitní systém zaměňuje zdravou tkáň a buňky za cizí vetřelce (jako jsou choroboplodné zárodky). Imunitní systém se pak v podstatě obrací proti tělu a napadá ho. V závislosti na tom, která část těla je napadena, může tato reakce vést k různým typům autoimunitních onemocnění.

Imunosupresiva zadržují imunitní systém a pomáhají předcházet poškození buněk a zánětu. Tyto léky minimalizují příznaky. Mohou dokonce uvést autoimunitní onemocnění do remise (nemáte žádné známky onemocnění).

Možná budete potřebovat imunosupresiva, pokud máte jedno z těchto autoimunitních onemocnění:

Jaká je role imunosupresiv při transplantaci orgánů?

U lidí, kteří podstoupí transplantaci orgánů, pomáhají imunosupresiva zabránit odmítnutí orgánu. Váš imunitní systém ví, že nový orgán není součástí vašeho původního těla. Vnímá nový orgán jako hrozbu a pokusí se ho zničit. Imunosupresiva „zjemňují“ tuto reakci a chrání nový orgán.

V době transplantace orgánu budete dostávat silné dávky imunosupresiv (indukčních látek). To pomáhá zajistit úspěšnost transplantace. Abyste zabránili odmítnutí orgánu, budete muset užívat imunosupresiva každý den po celý život.

Dávka léků se může časem snižovat, jak se váš imunitní systém přizpůsobuje novému orgánu. Lékaři třeba běžně předepisují třeba lék Prednison při transplantaci orgánů.

Jaká je role imunosupresiv při transplantacích kmenových buněk (kostní dřeně)?

Transplantace kmenových buněk mohou léčit mnoho stavů, včetně:

Některé transplantace kmenových buněk využívají vaše vlastní buňky (autologní transplantace). Lidé, kteří podstoupí autologní transplantaci, nepotřebují imunosupresivní léky.

Alogenní transplantace kmenových buněk nahrazují nemocné buňky ve vašem těle zdravými od dárce (tzv. štěp). Po transplantaci začnou dárcovské buňky ve vašem těle (hostiteli) budovat nový imunitní systém.

Sponzorováno

Někdy tento nový imunitní systém považuje vaše tělo za cizí. Imunitní systém může napadnout zdravé tkáně a orgány. To vede k reakci štěpu proti hostiteli (GVHD).

Imunosupresiva snižují šance na GVHD (Reakci štěpu proti hostiteli). Během několika týdnů až měsíců během a po transplantaci kmenových buněk dostáváte různá intravenózní (IV) nebo perorální imunosupresiva. Možná budete muset roky užívat imunosupresiva, dokud se nový imunitní systém neusadí.

Jaké jsou typy imunosupresiv?

Kortikosteroidy, jako je prednison, patří mezi nejčastější imunosupresiva, která lékaři předepisují. Ale existuje mnoho typů imunosupresiv. Váš lékař vybere lék (nebo kombinaci imunosupresiv) na základě vašeho konkrétního stavu a příznaků.

Imunosupresiva můžete dostávat jako pilulku nebo tekutinu, IV nebo injekci. Mezi běžnější typy imunosupresiv patří:

  • Biologická léčiva, jako je adalimumab (Humira®) a infliximab (Remicade®).
  • Kalcineurinové inhibitory, jako je takrolimus (Envarsus XR® nebo Protopic) a cyklosporin (Gengraf®, Neoral® nebo Sandimmune®).
  • Kortikosteroidy (prednison).
  • Inhibitory inosinmonofosfátdehydrogenázy (IMDH), jako je mykofenolát mofetil (CellCept®).
  • Inhibitory Janus kinázy (Inhibitory Janusovy kinázy), jako je tofacitinib (Xeljanz®).
  • Mechanistický cíl inhibitorů rapamycinu (mTOR), jako je sirolimus (Rapamune®).
  • Monoklonální protilátky, jako je basiliximab (Simulect®).

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky imunosupresiv?

Imunosupresiva mohou mít na tělo silné účinky. Váš lékař nařídí pravidelné krevní testy, aby se ujistil, že hladiny léků nejsou příliš vysoké. Vysoké dávky mohou totiž způsobit vážné vedlejší účinky.

Nežádoucí účinky se liší v závislosti na typu imunosupresiva. Tyto léky mohou obecně způsobit:

  • Akné.
  • Diabetes.
  • Únava.
  • Ztráta nebo i růst vlasů.
  • Bolesti hlavy. Potíže se soustředěním nebo zapamatováním.
  • Vysoký krevní tlak.
  • Vředy v ústech.
  • Řídnutí kostí (osteoporóza).
  • Třes.
  • Přibývání na váze.
  • Žaludeční nevolnost a nevolnost a zvracení.

Jaká jsou potenciální rizika nebo komplikace při užívání imunosupresiv?

Potlačený imunitní systém těžko bojuje s infekcemi. Máte tak vyšší riziko rozvoje:

  • Krevní infekce jako MRSA a sepse.
  • Plísňové infekce, jako je drozd a kožní plísně.
  • Kožní infekce, jako je celulitida.
  • Infekce dýchacích cest, včetně nachlazení, chřipky a zápalu plic.

Jakou následnou péči potřebuji při užívání imunosupresiv?

Budete podstupovat častější krevní testy ke sledování účinnosti léku a vedlejších účinků. Váš lékař může dávku zvýšit nebo snížit v závislosti na příznacích a vedlejších účincích.

Lidé s autoimunitními chorobami a transplantovanými orgány často užívají tyto léky po celý život. Příjemci transplantace kmenových buněk mohou být schopni přestat užívat léky poté, co riziko GVHD (Reakce štěpu proti hostiteli) pomine.

Jak mám užívat imunosupresiva?

Imunosupresiva mají silné účinky. Je důležité řídit se pokyny lékaře. Předepsaný lék byste měli užívat denně, nejlépe každý den ve stejnou dobu.

Vynechání jednoho dne léku může způsobit vzplanutí autoimunitního onemocnění (návrat nebo zhoršení příznaků). U příjemců transplantátu vás vynechání dávky může vystavit riziku odmítnutí orgánu nebo komplikací GVHD. Pokud vynecháte dávku, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Cílem imunosupresivní terapie je najít léčebný plán, který potlačí váš imunitní systém a zároveň bude mít co nejméně škodlivých vedlejších účinků.

Je bezpečné užívat imunosupresiva během těhotenství nebo kojení?

Každý, kdo užívá imunosupresiva, by si měl před početím promluvit se svým lékařem. Některá imunosupresiva mohou způsobit vrozené vady. Některé léky mohou být škodlivé během těhotenství nebo kojení. Možná budete muset přejít na jiný lék.

Imunosupresiva nabízejí mnoha lidem život zachraňující výhody. Ale potlačení imunitního systému může vést k nežádoucím účinkům a zvýšit riziko zdravotních komplikací. Váš lékař bude pečlivě sledovat váš stav a kontrolovat vedlejší účinky léků. Můžete změnit léky nebo dávkování, abyste dosáhli co nejúčinnější léčby s minimálními problémy. Informujte svého lékaře, pokud zaznamenáte vedlejší účinky narušující život nebo pokud lék neposkytuje úlevu od příznaků. Než začnete užívat imunosupresivum, nezapomeňte svému lékaři říci o všech lécích, které užíváte.

Sponzorováno

Máte zkušenost s užíváním imunosupresiv? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

Zdroje článku a studie o imunosupresivech

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva