Sponzorováno

Mozkomíšní mok – co je to a jaká je jeho úloha (funkce) v těle? 4.81/5 (21)

  • Mozkomíšní mok (též nazýván likvor) je bezbarvá tekutina, která obklopuje mozku a míchy. Tvoří se v mozkomíšních komorách, které jsou dutiny uvnitř mozku, a proudí okolo mozku a míchy v dutinách nazývaných subarachnoidální prostor.
  • Mozkomíšní mok plní několik důležitých funkcí.
  • Ochrana: Mozkomíšní mok působí jako ochranný polštář pro mozek a míchu. Fyzicky izoluje a tlumí otřesy a nárazy, které by mohly poškodit nervovou tkáň.
  • Výživa: Mozkomíšní mok zásobuje mozek a míchu důležitými živinami, kyslíkem a hormony. Pomáhá udržovat optimální prostředí pro normální fungování těchto tkání.
  • Odstraňování odpadních látek: Mozkomíšní mok také odvádí odpadní látky a metabolické produkty z mozku a míchy. Tyto látky jsou poté vstřebávány do krevního oběhu a vylučovány z těla.
  • Regulace intrakraniálního tlaku: Množství a tlak mozkomíšního moku se může upravovat, aby udržoval normální intrakraniální tlak, což je tlak uvnitř lebky. To je důležité pro udržení správného krevního zásobení a funkcí mozku.
  • Mozkomíšní mok se může také používat k diagnostice určitých stavů a onemocnění. Například lumbální punkce (označovaná také jako spinální punkce nebo bederní punkce) umožňuje odběr vzorku mozkomíšního moku z dolní části páteře pro laboratorní vyšetření a diagnostiku různých neurologických a infekčních onemocnění.
  • Celkově lze říci, že mozkomíšní mok je důležitou součástí centrálního nervového systému a plní mnoho funkcí, které přispívají k normálnímu fungování mozku a míchy.

Mozkomíšní mok (cerebrospinální likvor) je tekutina obklopující mozek a míchu

Mozkomíšní mok (cerebrospinální likvor) je tekutina obklopující mozek a míchu

Mozkomíšní mok je tekutina, která se nachází kolem vašeho mozku a míchy. Pokud si lékař myslí, že máte onemocnění, které ovlivňuje váš nervový systém, může odebrat vzorek mozkomíšního moku k testování (vyšetření).

Tekutinu tvoří skupina buněk zvaná choroidální plexus, které jsou hluboko uvnitř vašeho mozku. Vaše tělo má asi 150 mililitrů tekutiny – zhruba dvě třetiny šálku.

Choroidní plexus (plexus chorioideus) je hustě prokrvená část mozku, jejíž hlavní funkcí je výroba mozkomíšního moku.

Mozkomíšní mok obklopuje váš mozek a míchu, tlumí tyto orgány, sbírá potřebné látky z vaší krve a zbavuje se odpadních produktů z mozkových buněk. Někdy mozkomíšní mok může obsahovat věci, které by tam neměly být, například bakterie nebo viry, které mohou napadnout váš mozek. U některých onemocnění může obsah této tekutiny pomoci lékaři zjistit, o jakou nemoc jde.

Co může mozkomíšní mok říci vašemu lékaři?

Důležitým vodítkem pro lékaře může být vzorek mozkomíšního moku. Může říci vašemu lékaři, že možná máte některý z mnoha stavů, například:

  • Roztroušená skleróza (když imunitní systém vašeho těla útočí na nervy) nebo jiné podobné stavy známé jako autoimunitní onemocnění
  • Myelitida: zánět míchy
  • Encefalitida: zánět mozkových buněk
  • Meningitida: zánět tenkých tkání, které pokrývají a chrání váš mozek a míchu. To je obvykle způsobeno infekcí v mozkomíšním moku.
  • Cévní mozková příhoda nebo nějaký podobný stav, který způsobuje krvácení kolem mozku
  • Leukémie: druh rakoviny krve
  • Demence
Mozkomíšní mok - ilustrace

Mozkomíšní mok – ilustrace

 

Jak je odebrán vzorek mozkomíšního moku?

Lékař použije postup nazývaný lumbální punkce. Vezme vzorek mozkomíšního moku dlouhou, tenkou jehlou. Dostanete lokální anestetikum, které znecitliví pokožku v oblasti, a jehlu lékař zavede mezi dva z vašich obratlů (obratle = kosti, které obklopují vaši míchu a tvoří páteř). Na testování si vezme jen malé množství této tekutiny.

Sponzorováno

Obvykle její odběr trvá asi 45 minut. Poté si na chvíli odpočinete a může vám být nařízeno, abyste ten den neudělali nic namáhavého. Poté vás může bolet hlava, ale informujte svého lékaře, pokud trvá tento problém déle než několik hodin.

Jak se používá vzorek mozkomíšního moku?

Podle toho, co je ve vašem mozkomíšním moku, může lékař identifikovat nebo vyloučit různá onemocnění.

  • Pokud máte vysokou hladinu látky zvané imunoglobulin, kterou vaše tělo používá k boji proti chorobám nebo jiným věcem souvisejícím s vašimi nervovými buňkami, mohlo by to vést k roztroušené skleróze.
  • Pokud se váš lékař domnívá, že máte Alzheimerovu chorobu nebo jiný druh demence, mohou být v tekutině určité typy proteinů spojených s tímto onemocněním.
  • Podivně zbarvená tekutina může být známkou mozkového krvácení (krvácení do mozku) nebo cévní mozkové příhody.
  • Známky bakteriální nebo virové infekce mohou lékaři říci, že máte onemocnění, jako je meningitida nebo encefalitida.

Shrňme si informace o mozkomíšním moku

Mozkomíšní mok (též likvor, liquor cerebrospinalis, cerebrospinal fluid – CSF), je čirá, bezbarvá kapalina, která obklopuje mozek a míchu a poskytuje mechanickou bariéru proti nárazu. Mozkomíšní mok, který je tvořen primárně v komorách mozku, podporuje mozek a zajišťuje „mazání“ mezi okolními kostmi a mozkem a míchou. Když jednotlivec utrpí poranění hlavy, tekutina působí jako polštář a tlumí sílu rozložením svého nárazu.

Tekutina pomáhá udržovat tlak v lebce na konstantní úrovni. Zvýšení objemu krve nebo mozkové tkáně má za následek odpovídající snížení tekutiny. Naopak, pokud dojde k poklesu objemu hmoty v lebce, jak k tomu dochází při atrofii mozku, kompenzuje mozkomíšní mok zvýšením objemu. Tekutina také transportuje metabolické odpadní produkty, protilátky, chemikálie a patologické produkty nemoci z mozku a míchy do krve. Mozkomíšní mok je mírně zásaditá a je asi z 99 procent tvořena vodou. V normálním těle dospělého člověka je asi 100 až 150 ml mozkomíšního moku.

Přesný průběh vzniku mozkomíšního moku je nejistý. Po vzniku v komorách mozku je pravděpodobně filtrován přes membrány nervového systému (ependyma). Mozkomíšní mok se neustále vyrábí a vše se vyměňuje každých šest až osm hodin. Tekutina se nakonec vstřebává do žil; opouští mozkomíšní prostory na různých místech, včetně prostorů kolem míšních kořenů a hlavových nervů. Pohyb mozkomíšního moku je ovlivňován gravitačním tahem dolů, kontinuálním procesem sekrece a absorpce, pulzováním krve v kontingentních tkáních, dýcháním, tlakem z žil a pohyby hlavy a těla.

Co si dále přečíst o mozkomíšním moku?

VIDEO: Lumbální punkce – odběr malého množství mozkomíšního moku (likvoru) z páteřního kanálu

Sponzorováno

Zdroj článku a studie o mozkomíšním moku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva