Sponzorováno

Historie lázeňství v Lipové-lázních se uzavírá po téměř 200 letech 4.8/5 (5)

Pozice menších lázní je dnes velmi složitá, pojišťovny hradí méně a samoplátců je stále méně. Nejhorší variantu, tedy ukončení provozu, postihly nevelké lázně Dolní Lipová na Jesenicku. Ty zde založil roku 1829 Johann Schroth a lázně byly velmi ceněné pro pobyty v oblasti s nejčistším vzduchem u nás a podávaly skvělé výsledky v léčení lupénky i jiných kožních chorob. Konec lázní způsobil výrazný úbytek pacientů, kteří nehodlali lázně platit. Bohužel v lipovských lázních se za posledních cca 15 let neudělaly žádné změny, které by pacienty do lázní přilákaly. Ve srovnání s Priessnitzovými lázněmi v Jeseníku, kde se otevřela solná jeskyně, zrenovovalo mnoho lázeňských budov, pacientům je zde k dispozici hřiště, posezení v kavárně, promenáda a spousta dalšího. Lipovské lázně sázely na klid, pěší turistiku a aktivní pohyb. Léčba lupénky zde byla velmi úspěšná, v lázních se léčila obezita, problémy s artritidou a mnohé další včetně rekondičních cvičení v rámci rehabilitace.

Sponzorováno

Bohužel, konec lázní

Konec lázní poznamená tuto horskou obec na Jesenicku velmi významně. V regionu, kde už tak je takřka nejvyšší nezaměstnanost v ČR, bude najednou bez práce dalších nejméně 50 lidí. To je velká rána pro tuto oblast. Dalším negativem může být postupný krach ubytovacích služeb, zdejšího obchodu a dalších služeb, neboť to vše bylo pacienty využíváno. Uvidíme, jak se obec se situací vypořádá, jednoznačně je to významná ztráta z ekonomického i historického hlediska. Situace je to nelehká, zvláště zde na Jesenicku, kde lázně, turistika a rekreace jsou mezi hlavními zdroji příjmů. Pacienti si lipovské lázně chválili a mnozí se rádi vraceli za nerušeným klidem, který teď tu bude až moc velký a situace s prací bude naopak více než neklidná.

VIDEO: Pobyt v obci Lipová-lázně

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Historie lázeňství v Lipové-lázních se uzavírá po téměř 200 letech”

  1. Lubomir Sofka napsal:

   Dobry den,prosim Vas,dolo by se zjistit v ktrem roce nastoupila moje babicka Sofkova Marie r.n.1908 do lazni,pozdeji jako zdr.sestra???Pracovala v l.dome Terezinka. Dekuji moc…

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva