Astrofobie (brontofobie) – co je to – strach z bouře 4.75/5 (12)

Sponzorováno

 • Astrofobie je strach z bouřky, z hromu a blesku. Obvykle postihuje děti, ale i mnoho dospělých se stále potýká se strachem z bouřek.
 • Astrafobie je jednou z nejčastějších specifických fobií. Léčba, jako je talk terapie nebo léky, vám může pomoci zvládnout příznaky úzkosti a žít vyšší kvalitu života.
 • Jedinec s astrafobií může pociťovat intenzivní úzkost, když se schyluje k bouřce a během bouře mít záchvaty paniky.

Astrofobie je strach z bouřky, z hromu a blesku.

Astrofobie je strach z bouřky, z hromu a blesku.

Co je astrafobie?

Astrofobie je intenzivní strach z hromu a blesku. Fobie je častější u dětí, ale může trvat až do dospělosti. Astrofobie často postihuje i zvířata.

Lidé s astrafobií pociťují extrémní úzkost nebo oslabující strach, když se připravují na bouřku. Mohou posedle sledovat zprávy o počasí nebo mít záchvaty paniky (návaly úzkosti, které způsobují intenzivní fyzické příznaky) během bouře. Jiný název pro astrafobii je brontofobie.

Kdo může dostat astrafobii?

Děti častěji trpí astrafobií. Lidé s poruchami smyslového zpracování nebo poruchou autistického spektra se také často bojí bouří.

Máte také větší pravděpodobnost, že budete mít astrafobii, pokud máte:

 • Rodinnou anamnézu deprese, úzkosti nebo fobií.
 • Máte členy rodiny s astrafobií.
 • Máte minulou zkušenost s traumatem souvisejícím s počasím, jako je prožití velké přírodní katastrofy.

Jak častá je astrafobie?

Astrafobie je jednou z nejčastějších specifických fobií. Během 12 měsíců se asi 8 % dospělých potýká se specifickou fobií. Specifické fobie jsou asi dvakrát častější u žen než u mužů.

Příčiny – Co způsobuje astrafobii?

Odborníci přesně nevědí, co astrafobii způsobuje. U některých lidí může traumatická událost z dětství během bouře vést k astrafobii.

Je také pravděpodobnější, že se u vás rozvine astrofobie, pokud má tento stav rodič nebo sourozenec. Někdy se u lidí vyvine astrafobie z neznámého důvodu.

Jaké jsou příznaky astrafobie?

Stejně jako u jiných fobií je hlavním příznakem astrafobie zdrcující strach. Mnoho lidí si uvědomuje, že strach, který cítí, není úměrný skutečné hrozbě bouře. Ale může být obtížné zvládnout příznaky.

Sponzorováno

Úzkost, kterou byste mohli zažít s astrofobií, může způsobit fyzické příznaky, jako jsou:

 • Bolest na hrudi
 • Závratě nebo mdloby (synkopa)
 • Průjem
 • Silné bušení srdce
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Dušnost
 • Pocení
 • Třes (nekontrolovatelné chvění)

Jak se diagnostikuje astrafobie?

Váš lékař vám může položit otázky, aby zjistil, zda máte astrafobii. Někdy se symptomy úzkosti týkají jiného problému s duševním zdravím.

Jak se léčí astrafobie?

Léčba astrafobie je často podobná léčebným přístupům pro jiné fobie. Váš lékař může zkusit tyto metody léčby:

Expoziční terapie

Expoziční terapie vám pomůže postupně se cítit pohodlněji, pokud jde o vše, co způsobuje strach. Například pod vedením svého terapeuta můžete poslouchat nahrávky hromu nebo se dívat na obrázky bouřek. Nakonec si nacvičíte zůstat v klidu během skutečné bouře. Expoziční terapie je vysoce účinná pro většinu lidí, kteří ji absolvují.

Kognitivně behaviorální terapie

Někdy nazývaná „talk terapie“, kognitivně behaviorální terapie může být prováděna jeden na jednoho nebo v prostředí podpůrné skupiny. Cílem kognitivně behaviorální terapie je pomoci vám identifikovat neužitečné myšlenky a nahradit je užitečnými.

Dialektická behaviorální terapie

Tato technika spojuje terapii hovorem s nástroji pro snížení stresu, jako je meditace. Může vám pomoci snížit úzkost, abyste mohli lépe zpracovat své emoce.

Léky

Váš lékař vám může předepsat léky proti úzkosti, které vám pomohou zvládnout příznaky a zabránit záchvatům paniky, když přichází bouřka.

Techniky zvládání stresu

Můžete se naučit strategie zvládání, které vám pomohou zmírnit příznaky úzkosti. Můžete se naučit dýchací techniky, které vám pomohou se uklidnit. Po bouřce může pomoci udělat si malou procházku ven, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.

Sponzorováno

Mnoho dětí, které tento strach mají, z něj nakonec vyroste, ale jiní budou s fobií bojovat až do dospělosti. Astrafobie se může projevit i u dospělých, kteří ji jako děti neměli.

Studie a zdroje článku

 • About Astraphobia Autor: Kelly Fordon
 • Zdroj fotografie: dian4ikn.gmail.com / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva