Sponzorováno

Zdravotní benefity kávy – jaké má účinky na zdraví? 4.81/5 (16)

Káva je zdraví prospěšná... když to s ní nepřeháníte...

Káva je zdraví prospěšná… když to s ní nepřeháníte…

Neumíte si představit ráno bez voňavého hnědého nápoje? Vychutnejte si ho bez obav o své zdraví. Přinášíme vám seznam zdraví prospěšných benefitů kávy. Pokud to s pitím kávy nepřeháníte, můžete si dokonce prodloužit život. Při dlouhodobějším a pravidelném pití v přiměřeném množství příjemně rozpumpuje srdce, snižuje riziko vzniku aterosklerózy a má i protinádorové účinky.

Uvařte si šálek své oblíbené kávy a při každém doušku si uvědomte, jak blahodárně na vás působí.

Káva spaluje tuky

Některé studie ukázaly, že kofein opravdu může zvýšit spalování tuků v těle a zrychlit metabolismus o 3 až 11 procent. Káva obsahuje několik důležitých živin, například některé vitamíny skupiny B jako riboflavin, niacin a kyselinu pantotenovou, z minerálních látek a ze stopových prvků zejména mangan, draslík a hořčík.

Káva zlepšuje fyzičku

Kofein skutečně zvyšuje fyzickou výkonnost. Zvýší hladinu adrenalinu a uvolní mastné kyseliny z tukových tkání. Využívají to hlavně sportovci.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Káva stimuluje mozek

Kofein blokuje inhibiční neurotransmiter adenosin v mozku, což vede k stimulačnímu efektu. Stoupne hladina energie, mozek reaguje rychleji, zlepší se nálada.

Snižuje riziko cukrovky

Několik pozorovacích studií ukázalo, že pravidelná konzumace kávy snižuje riziko rozvoje diabetu 2. typu. V současnosti tímto onemocněním trpí okolo 300 milionů lidí na celém světě.

Sponzorováno

Oddaluje degeneraci nervů

Kávičkári mají mnohem nižší riziko neurodegenerativních onemocnění. Lidé ve středním věku, kteří vypijí denně tři až pět šálků kávy, mají o 60 až 65 procent nižší riziko, že se u nich ve vyšším věku rozvine Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, zjistili švédští a finští vědci.

Káva chrání játra

Pravidelný přísun kofeinu snižuje riziko cirhózy jater. Káva má příznivé antioxidační účinky i na trávicí soustavu, čímž pomáhá předcházet rozvoji rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Názor doktora:

  • Mnoho lidí si myslí, že káva je škodlivá, ale je to spíše naopak – obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek a živin s antioxidační aktivitou.
  • Podle některých zdrojů má více antioxidantů než zelený čaj nebo některé druhy ovoce.
  • Pravidelná konzumace kávy má preventivní účinky proti více nemocem, například proti Parkinsonově chorobě.
  • Kávu mohou pít i těhotné a kojící konzumentky, dávku by však měly snížit na polovinu nebo na čtvrtinu.
  • Samozřejmě, jako při každém zdravém užívání čehokoliv, i u kávy třeba dbát na vysokou kvalitu produktu.

TIP NA ČTENÍ: Znáte zelenou kávu?

Víte, že …

… První granulované kávy se objevily na trhu na přelomu 19. a 20. století? Od té doby se technologické postupy neustále vylepšují, aby si káva zachovala co nejlepší chuť a aroma. Kávová zrna se praží a melou, pak se ze směsi vytvoří hustý sirup, ze kterého se sušením vyrábějí rozpustné granulky.

… Většina instantních káv se vyrábí sprejováním, které je jednodušší, rychlejší a levnější? Horký kávový sirup se vhání do vysoké nádoby a po ochlazení padá na dno v podobě různě velkých granulí.

Tato metoda však kávě odebere aroma, proto levnější instantní kávy nevoní.

… Dražší a šetrnější způsob je vymražování ve vakuu? Při minus 40 stupních Celsia se ze směsi odpaří vlhkost. Granulky jsou světlé a stejně velké, káva si však zachová původní chuť a aroma. Metodu vymrazování poprvé použila firma Nestlé v roce 1965.

Milujete kávu? Nebo ji moc nepijete? Tak či tak nám napište do komentářů. Váš názor na kávu nás zajímá!

VIDEO: Konzumace kávy prospívá zdraví, tvrdí vědci

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva