Sponzorováno

Ach ty vrásky … Proč je máme a umíme se jich vůbec zbavit? 4.76/5 (17)

Ach ty vrásky ... Proč je máme a umíme se jich vůbec zbavit?Stárnutí je přirozený proces, který je bohužel nejvíce viditelný na naší pleti. Stárnoucí kůže postupně slábne a tím se na ní tvoří vrásky a linky. Závažnost těchto změn závisí na genetických dispozicích, kožním fototypu a působení faktorů životního prostředí.

V dermatologii a estetické medicíně se rozlišuje několik stupňů „vrásčité“ pleti:

Mírný stupeň – na pleti je jen pár vrásek, které téměř vůbec nepotřebují krytí make-upem.
Střední stupeň – pleť je pobledlá až šedá, obsahuje předčasné linky a vrásky, jejichž korekce vyžaduje trochu make-upu.
Pokročilý stupeň – na pleti jsou již trvalé vrásky, barva kůže je šedá s rozšířenými cívkami, póry a solárními fleky, pleť vyžaduje intenzivní krytí make-upem.
Těžký stupeň – znamená již existenci hlubokých vrásek a rýh, množství rozšířených cévek a pigmentací, které se nedaří zcela překrýt make-upem.

Jak vznikají vrásky?

Na vzniku vrásek se podílejí tyto faktory:

 • biologické stárnutí
 • přímé sluneční záření
 • pohyby mimických svalů
 • gravitace
 • zranění
 • chirurgické výkony
 • akné
 • jiná kožní onemocnění s tendencí k jizvě (např. lupus)
 • kouření

Jemné linky

Jemné linky a vrásky vznikají v důsledku nepravidelného zahušťování dermis a z důvodu snížení množství vody v epidermis. Dehydratace pleti je způsobena především přímým účinkům slunečního záření, působením různých toxinů ze životního prostředí a kouřením.

Brázdy

Hloubější linky nebo rýhy jsou klasifikovány jako dynamické nebo statické. Dynamické linie se objevují při pohybu, tedy v době aktivity obličejových svalů. Dynamické linky se postupně mění na statické a začnou být na pleti viditelné i v době, kdy mimické svaly nejsou v pohybu. Takto vznikají například vějířky kolem očí, které jsou způsobeny úsměvem a aktivitou očních svalů. Také vrásky na čele jsou důsledkem kontrakce čelního svalu a zvedání obočí. Linky hněvu mezi obočím si zase způsobujeme když se mračíme nebo jsme často zamyšlení. Dynamické vrásky se často tvoří i kolem rtů.

Jako kůže stárne, ztrácí se její pružnost a elasticita a vlivem gravitace postupně klesá. Kůže je oslabena tím, že věkem dochází k redukci tukových buněk v podkoží, ke ztrátě kolagenu a elastinových vláken v dermis.

Výsledkem je:

Sponzorováno

 • Ptóza obočí (čelo se posouvá níže, takže obočí poklesne přes oční víčka).
 • Ptóza víček (horní víčko klesá přes oko, v některých případech až tak, že omezuje vidění) .
 • Protáhnutí horního a dolního víčka.
 • Svěšená spodní víčka, odhalující zarudlou sliznici pod okem.
 • Laloky v okolí čelisti.
 • Podbradek.
 • Protáhlé ušní lalůčky.
 • Pád špičky nosu.
 • Povis horního rtu.

Jakou léčbu vrásek máme k dispozici?

Moderní medicína dnes dokáže zajistit mladistvý vzhled pleti mnohem déle, než nám předurčuje věk. Existuje množství krémů, metod, procedur a chirurgických výkonů, které jsou skutečně účinné, ale v mnoha případech je nutné je navzájem kombinovat, opakovat či pravidelně používat.

Nejlevnější a nejefektivnější způsob jak chránit pleť před předčasným stárnutím je chránit ji před přímým slunečním zářením a vyhnout se kouření, což zahrnuje i pasivní kouření, tedy pobyt v zakouřeném prostoru.

Další nutností je pravidelná hydratace. Kvalitní kosmetické přípravky s hydratačním účinkem zlepší schopnost kůže zadržovat vodu. Je třeba si vybrat takové, které nezpůsobují alergii, pleť nedráždí, po aplikaci nepálí ani se na ní netvoří akné.

Resurfacing je další účinný nástroj, který zahrnuje různé techniky v jejichž rámci se obrušuje horní vrstva epidermis pomocí chemických nebo mechanických prostředků. Její postupné olupování vyrovnává pigmentaci a zlepšují strukturu pokožky. Pomáhá odstranit jemné linky a zmírnit statické brázdy. Patří sem povrchový a středně hluboký chemický peeling, dermabraze a mikrodermabraze, Neodym: YAG laser, resurfacing CO2 laserem, intenzivní pulzní světlo a také implantace kyseliny hyaluronové.

Čtěte také: Je lepší botox nebo kyselina hyaluronová?

„Klientky, které k nám chodí, nejvíce trápí vrásky v okolí úst, očí a na čele. Pro dynamické linky je ideálním řešením aplikace botulotoxinu. Toxin způsobí paralýzu svalů, které jsou zodpovědné za vrásky hněvu, ztrácí nožku kolem očí a za vrásky na čele. Víme ním i změnit tvar obočí a odstranit vrásky v okolí rtů,“ říká MUDr. Alexandra Novotná, majitelka Kliniky Esthetic.

Plastická chirurgie pomáhá v případech, kdy je nutné upravit větší objem obličejové tkáně a změnit strukturu ochablých svalů. Lifting, tedy celkový facelift nebo mid-facelift odstraní přebytečnou kůži a utáhne základní svaly dolních dvou třetin obličeje (obličeje a krku). Může také vyrovnat kůži na čele, vytáhnout obočí, upravit převislá oční víčka, zvednout padající špičku nosu, odstranit nadbytečnou kůži a tukové polštářky z očních víček a zlepšit vzhled povislého krku.

Sponzorováno

A jak na vrásky jdete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o vráskách přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva