Glauberova sůl (dekahydrát síranu sodného) a její účinky na zdraví – na co je užitečná? 4.78/5 (9)  • Glauberova sůl je obecný název pro dekahydrát síranu sodného, Na2SO4 · 10H20.
  • Vyskytuje se jako bílé nebo bezbarvé monoklinické krystaly.
  • V tradiční čínské medicíně se používá při zácpě.
  • Glauberova sůl je rozpustná ve vodě, má slanou, hořkou chuť a někdy se v medicíně používá jako mírné projímadlo (laxativum).
  • Používá se také při barvení.

Glauberova sůl (síran sodný) a její účinky na zdraví - na co je užitečná?Glauberova sůl je projímadlo, které je často používané v tradiční čínské medicíně. Klinicky se často používá k léčbě nadýmání, bolesti břicha, zácpy. Je také dobrá na léčbu bolesti v krku či na různé boláky v ústech. Kromě toho je také vhodná pro vnější použití pro léčbu různých jiných onemocnění.

Co přesně je glauberova sůl?

Glauberova sůl jsou krystaly z přírodního minerálu obsahujícího síran sodný. Obsahuje hlavně dekahydrát síranu sodného (Na2SO4 · 10H2O). V důsledku toho další názvy tohoto minerálního léčiva jsou dekahydrát síranu sodného, ​​síran sodný a tak dále.

Dekahydrát síranu sodného je známý od 17. století jako Glauberova sůl nebo mirabilit (historicky sal mirabilis).

 
Jsou to takové hranolové, pravoúhlé nebo nepravidelné hrudky a granule. Je bezbarvá nebo bílá, průsvitná. A je křehká, jakoby skleněná. Kromě toho je bez zápachu a slaná.

Obsahuje síran sodný, malé množství chloridu sodného, ​​síran hořečnatý, síran vápenatý a další anorganickou sůl.

Glauberova sůl a její přínosy pro zdraví

Podle různých zdrojů lze glauberovy soli použít k léčbě různých nemocí. Například, sůl byla efektivní u 79% případů při léčbě 117 případů Kashin-Beckovy choroby tím, že byla podávána orálně, dvakrát denně, 2 až 4 gramy u dospělých pacientů. Je také používána k léčbě příušnic, nezvladatelného svědění a tak dále.

Mirabilit byl poprvé syntetizován a popsán Johannem Glauberem v roce 1648.

Moderní farmakologické účinky mirabilitu

Síranové ionty síranu sodného nemohou být snadno absorbovány střevní stěnou, zůstává tak ve střevech a tvoří hypertonický roztok. Toto může zabránit absorpci vody střevem, může tím zvýšit objem střeva, způsobit mechanické podráždění, podpořit peristaltiku a konečně také způsobit průjem.

Mezi základní indikace patří zácpa způsobená nadměrným teplem, bolest břicha způsobená poruchou trávení, otok a bolest při apendicitidě a zvnějšku mastitida a bolestivé oteklé hemoroidy. Doporučené dávkování je od 6 do 12 gramů. Obecně se nepoužívá jako odvar. Místo toho se důrazně doporučuje rozpouštět ji ve odvaru poté, co je hotov.

Glauberovy vedlejší účinky a kontraindikace

Vzhledem k chladné povaze glauberovy soli by se neměla používat u těhotných žen.

Zdroje glauberovy soli

Dvě třetiny světové produkce dekahydrátu (Glauberova sůl) pochází z přírodní minerální formy mirabilitu, která se vyskytuje například v jezerech v jižním Saskatchewanu (Kanada). V roce 1990 byly Mexiko a Španělsko hlavními světovými producenty přírodního síranu sodného (každý kolem 500 000 tun), spolu s Ruskem, Spojenými státy a Kanadou (v nich přibližně 350 000 tun). Přírodní zdroje se odhadují na více než 1 miliardu tun.

Nepleťte si epsomskou sůl a glauberovu sůl

Epsomské soli a Glauberova sůl mají podobné účinky. Obě vážou vodu ve střevech, což zvyšuje obsah tekutiny v tomto místě a vyvolává pohyb střev. O těchto solích se uvádí, že jsou schopny odstranit usazeniny ve střevech, které se pak vylučují stolicí.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

2 komentáře u článku “Glauberova sůl (dekahydrát síranu sodného) a její účinky na zdraví – na co je užitečná?”

  1. Klára napsal:

    Kde jsou zdroje článku?

    Máte dole v popisku napsáno: “Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost.”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva