Sponzorováno

Pritikinova dieta – základem je zelenina, vláknina a ovoce… 4.89/5 (9)

Pritikinova dietaPritikinova dieta je extrémně nízkotučnou dietou. Pro srovnání – jestliže typická nízkotučná dieta obsahuje 20 – 30% tuků, v této dietě je to jen kolem okolo 10%. Nejde sice o čistě vegetariánskou dietu, základem je však právě zelenina, vláknina a ovoce.

Pritikin ve své teorii tvrdí, že nikoliv samotné kalorie, ale jejich hustota v potravinách posunuje ručičku na váze. Pokud se rozhodnete do svého jídelníčku zařadit jídla jako žitné cereálie nebo jablka, máte menší šanci přibrat než v případě, že se si vyberete čokoládu. Každý typ jídla má totiž různou kalorickou hustotu a pokud potřebujete zhubnout, měli byste omezit potraviny s vysokou hustotou kalorií.
Proto doporučuje jíst hodně vlákniny (zeleninu, ovoce, luštěniny), potraviny s nízkým obsahem cukrů, správné tuky (omega 3) a pít dostatečné množství vody na to, aby naše tělo získalo to, co skutečně potřebuje.

Pritikin je zastáncem cvičení. Doporučuje zejména rychlou chůzi, alespoň 30 minut denně, přičemž týdně byste měli absolvovat alespoň 15 kilometrů.

TIP: Znáte DASH dietu?

Pritikinova dieta – návod

Na to, abyste začali hubnout, byste měli dodržovat pravidlo 400 kalorií na půl kilogramu potraviny. Jelikož většina zeleniny má kalorickou hustotu méně než 200, pokud ji zkombinujete s masem nebo těstovinami, zelenina vám sníží hustotu celkového jídla. Těstoviny nebo cereálie mají hodnotu 230 – 630 kalorií na půl kilogramu, ryby kolem 400, steak 1400, slanina 2100 kalorií. Pokud tedy zkombinujete zeleninu s libovým masem, dokážete snížit hustotu kalorií na žádanou hladinu 400. Třikrát týdně byste měli jíst ryby nebo mořské plody, abyste tělo zásobovali potřebným omega 3. Jezte často, ale méně, nejlépe tři hlavní a dvě menší jídla.

Sponzorováno

Co je povoleno:

hnědá rýže, výrobky z prosa, ječmene nebo žita, zeleninové saláty, cibule, brambory, dýně, luštěniny, jablka, hrušky, jahody, banány, ryby, malé porce hovězího masa, kuřete nebo nízkotučné výrobky, ryby, mořské plody, umělá sladidla, nízkotučné mléčné výrobky, vaječné bílky, tvaroh.

Co je zakázáno:

bílý chléb, bílé těstoviny, živočišné bílkoviny, vejce, olej, máslo, alkohol, salátové dresinky, tučné maso, sladké potraviny, koláče, tučné omáčky, mléčné výrobky s obsahem tuku nad 1%

 

Proč (ne)zvolit Pritikinovu dietu?

Dieta je vhodně sestavená a nabízí přijatelný přístup k redukci tělesné hmotnosti a vašemu srdci. Oblibu v ní si najdou i vegetariáni, neboť strava se zaměřuje zejména na ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny.

Podmínkou je vytvořit si vhodné načasování. Je potřeba zvýšit příjem potravin s obsahem sacharidů a snížit tuky. Právě toto může být složitou částí, a proto tento program vyžaduje plánování. Pozor! Pokud se rozhodnete dlouhodobě držet této diety, je třeba si tuto věc pořádně zvážit, popřípadě je vhodné se o tom poradit se svým lékařem nebo odborníkem z dané oblasti. Dieta nenabízí návod na rychlé hubnutí! Zaměřuje se na úpravu životního stylu a ochranu srdce. Tato dieta představuje zdravý životní styl, ne bezhlavé hubnutí. Při rychlé formě hubnutí je třeba se poradit nejdříve se svým lékařem. Potraviny, které jsou při dietě třeba neni problém sehnat v každých potravinách ale třeba dávat pozor na znalost etiket. Doplňkem zdravého stravování je i aktivní cvičení a zvládání stresu.

Vzorový jídelníček Pritikinovy diety

Snídaně: pomeranč, celozrnné cereálie, pšeničné otruby a odstředěný přírodní jogurt
Oběd: čočka, zeleninový salát, brokolice, celozrnné pečivo a odstředěné mléko
Svačina: syrová mrkev a celer
Večeře: hnědá rýže, krevety, mušle, dušená zelenina, jablko a čaj

Jaké výsledky očekávat?

Tato dieta vede v první řadě k úbytku hmotnosti. Dále je prevencí před kardiovaskulárními chorobami, rakovinou a snižuje krevní tlak.

VIDEO: O Pritikinově dietě (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva