Hnědá rýže a zdraví – je lepší a zdravější než klasická bílá 4.83/5 (23)

Sponzorováno

  • Hnědá rýže je považována za zdravější a výživnější než klasická bílá rýže z několika důvodů. Hnědá rýže je rýže, jejíž zrnka s nebyla zbavena povrchové vrstvy. Díky tomu jsou v ní zachovány i důležité živiny, zejména vláknina, minerální látky.
  • Lepší nutriční hodnota: Hnědá rýže je neupravená a obsahuje vnější oplodí, klíček, zatímco bílá rýže je očištěná a zbavená těchto vrstev. To znamená, že hnědá rýže obsahuje více vlákniny, minerálů (např. hořčík, fosfor, draslík) a vitamínů skupiny B (např. B1, B3, B6) ve srovnání s bílou rýží.
  • Hnědá rýže má vysoký obsah vlákniny: Hnědá rýže obsahuje výrazně více vlákniny než bílá rýže. Vláknina přispívá k lepšímu trávení, regulaci hladiny cukru v krvi, snižování cholesterolu a udržování zdravého zažívacího systému.
  • Nízký glykemický index: Glykemický index (GI) je měřítkem, které určuje, jak rychle potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Hnědá rýže má nižší glykemický index než bílá rýže, což znamená, že její konzumace nepřispívá k prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi a udržuje stabilní energetickou hladinu.
  • Snižuje riziko onemocnění: Konzumace hnědé rýže je spojována se sníženým rizikem vzniku cukrovky 2. typu, srdečních chorob a obezity. Vláknina a další živiny obsažené v hnědé rýži mají pozitivní vliv na zdraví srdce, metabolismus a celkovou kontrolu tělesné hmotnosti.
  • Výběr mezi hnědou a bílou rýží závisí na individuálních preferencích a zdravotních potřebách. Každá rýže může být součástí vyvážené stravy, ať už se jedná o hnědou rýži, bílou rýži nebo jiné druhy obilovin.

Hnědá rýže je plná fytonutrientu lignin, který omezuje růst buněk způsobujících rakovinu prsu.

Hnědá rýže je plná fytonutrientu lignin, který omezuje růst buněk způsobujících rakovinu prsu.

Hnědá rýže je výživná, lehce stravitelná potravina, která pomáhá předcházet chronické zácpě a různým druhům rakoviny. Na rozdíl od bílé rýže je významným zdrojem nerozpustné vlákniny, minerálů a vitamínů. Hnědá rýže je mnoha odborníky považována za ideální potravinu zdravé výživy.

Není rýže jako rýže

Zrna běžně konzumované bílé, „zušlechtěné“ rýže jsou očištěny od svých povrchových vrstev a tím zbavené důležitých minerálních látek a vitamínů (zejména skupiny B). Hnědá, nerafinovaná rýže „celých zrn“ však nabízí co lidské tělo z hlediska zdravé výživy potřebuje: nerozpustnou vlákninu, minerály a vitamíny.

Hnědá rýže je ideální potravinou zdravé výživy, dietních programů, rekonvalescence či šetrného zacházení s organismem při různých zdravotních problémech, protože je snadno stravitelná, kaloricky optimální (běžná porce rýže představuje přibližně 150 kalorií), neobsahuje cholesterol ani lepek, pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru, odvádět odpadní látky metabolismu a snižovat krevní tlak. V kombinaci s luštěninami, např. hrachem nebo čočkou, představuje plnohodnotný zdroj bílkovin.

Naopak příliš častá konzumace bílé, rafinované rýže může vést podle odborníků ke zhoršení zdravotního stavu – například v případě arteriosklerózy a srdečně-cévních onemocnění nebo přechodné či chronické únavy.

Hnědá rýže je důležitou součástí prevence

Hnědá rýže je významným zdrojem nerozpustné vlákniny, která váže vodu a zlepšuje střevní peristaltiku. Nerozpustná vláknina funguje jako „houba“ nasycená vodou – jemným, stírajícím způsobem čistí zažívací trakt. Spolu se zeleninou, luštěninami a celozrnnými pšeničnými produkty chrání před chronickou zácpou. Avšak pouze v případě dostatečného příjmu tekutin! V opačném případě se zácpa může i zhoršit.

Několik studie také dokládají, že u lidí se syndromem podrážděného střeva představuje nerozpustná vláknina hnědé rýže v porovnání s vlákninou pšenice podstatně menší riziko citlivé reakce a dráždění.

Sponzorováno

Vědci považují konzumaci hnědé rýže za důležitou součást prevence proti různým druhům rakoviny: slinivky, žaludku, tlustého střeva, prsu, dělohy, jícnu, jater, tak štítné žlázy. Je statisticky doložitelné, že v zemích, kde ženy tendenčně konzumují tučné maso a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků, existuje vyšší riziko rakoviny prsu než v zemích, kde se upřednostňuje rýže, zelenina a ryby. Lékaři proto doporučují „asijský typ stravování“ jako důležitou součást prevence rakoviny prsu.

Konzumace hnědé rýže se doporučuje i na zlepšení stavu kůže při lupénce, na posílení kostí, měkkých nebo křehkých vlasů a štěpících se nehtů.

Hnědá rýže natural nebo basmati?

Kromě hnědé rýže natural je v nabídce i hnědá rýže basmati (existuje také bílá basmati), která je považována za nejkvalitnější druh rýže a je známá lahodnou vůní a delikátní chutí (basmati znamená „vůně“ nebo „jemnost“). Parboiled je speciální druh rýže přecházející zvláštní úpravou, díky které se minerální látky a vitamíny přenášejí ze slupek do zrn (z hlediska výživy se však nevyrovná hnědé rýži natural). Indiánská rýže (nazývaná také kanadská, divoká nebo černá) je vlastně zrno vysoké vodní trávy; má oříškovou chuť a pozoruhodný obsah vitamínů skupiny B; obvykle se smíchává s rýží basmati.

Hnědá rýže a zdraví

Z hlediska vyvážené stravy se doporučuje upřednostnit hnědou rýži natural před bílou, která úpravou přišla o některé důležité složky, například vlákninu. Hnědá nebo celozrnná rýže je významným zdrojem vlákniny a sacharidů, obsahuje širokou škálu živin, jako je vitamin B, fosfor, selen, mangan, draslík a hořčík.

Pomáhá předcházet rakovině tlustého střeva

Vysoká hladina selenu a obsah vlákniny v hnědé rýži přispívá ke zdraví tlustého střeva a trávicího ústrojí vůbec.

Zabraňuje srdečním onemocněním

Vysoký obsah vlákniny působí proti ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku a zabraňuje tak srdečně-cévním onemocněním.

Chrání před rakovinou prsu

Hnědá rýže je plná fytonutrientu lignin, který omezuje růst buněk způsobujících rakovinu prsu.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Vláknina hnědé rýže se tráví pomalu, to znamená, že čas trávení je delší a dochází k pomalejšímu uvolňování cukru do krevního oběhu. Hnědá rýže tak udržuje stabilní hladinu glukózy a sníží riziko vzniku cukrovky.

Zdravý nervový systém

Mangan je nezbytný pro zdravou nervovou aktivitu. Hnědá rýže obsahuje hodně manganu.

Zdravé střevní funkce

Hnědá rýže zabraňuje zácpě, protože obsahuje dostatečné množství nerozpustné vlákniny, což podporuje pohyby střev a lehké vylučování odpadních látek.

Snižuje hladinu špatného cholesterolu

Hnědá rýže obsahuje i rozpustnou vlákninu, která zaplní žaludek a následně sníží příjem potravy, což pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi.

Pro zdravé dásně i na migrénu

Hnědá rýže působí i proti onemocnění dásní, zubů a migréně.

A dále si o rýži přečtěte

VIDEO: Rýže – hnědá, bílá nebo parboiled?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva