Sponzorováno

Hammam – turecká vodní lázeň – jaké jsou její přínosy pro zdraví? 4.68/5 (19)

Hammam - pro zdraví i relax...

Hammam – pro zdraví i relax…

Melancholičtí, zadumaní, vystresovaní a unavení – přesně tak se cítíte? Měli byste se sebou začít něco dělat. Poznejte HAMMAM, zážitek přesně pro vás!

Co je Hammam?

Že to zní exoticky? Máte pravdu. Hammam exotikou přímo srší. Jedná se o výraz pro tureckou vodní lázeň. Výraz „koupel“ ve vás možná bude evokovat představu horkých lázní určených k prohřátí zmrzlého těla v zimním období. Hammam má však za úkol mnohem víc … Hammam totiž léčí!

Hammam, turecká lázeň, nevznikla náhodou. Tradice spočívá v islámu a ten, jak víte, je velmi přísný. A proto byla také turecká lázeň stvořena za přísných podmínek. Spojuje v sobě totiž nejen očistu těla, ale i ducha. Tyto lázně v Turecku běžně fungují a jsou považovány za vysoce společenskou událost, stejně jako elitní plesy, pracovní schůzky či důležité rauty. Lidé si sem chodí pro zdraví a relaxaci, dnes tolik potřebnou. Zkuste to také!

Hammam i v Evropě

Zatímco Turci si své lázně užívají již po staletí, do Evropy se tato záležitost dostala teprve nedávno a je třeba říci, že vzbudila řádný rozruch. Dnes je nedílnou součástí všech dobrých wellness a spa center nejen u nás, ale po celém světě! A každý, kdo tureckou lázeň vyzkoušel, byl nadšený. Proč? V horku a páře, která Hammam provází, probíhá nejen očista těla, ale i duše. Z těla se odplavují nečistoty a stejně tak mizí i vaše trápení a duševní bahno. Vy se náhle tělem i myslí ocitnete v jakémsi chrámu páry a vody, kde jste jen vy a „cosi“. Je to zážitek vysoce intimní a uklidňující. Právem je tak považován za „cestu k sobě samému“.

Hammam je záležitost horka – horká voda, horká pára, horko, která pálí všechny špatné mosty ve vašem těle i duši. Po takovém zážitku se odevzdáte do rukou zkušeného maséra, který speciálně lufou promasíruje vaše tělo, čímž dokonale odstraní starou kůži. Zlatým hřebem tohoto léčebného procesu je mýdlová masáž – příjemně pohyblivá, voňavá a dokonale čistá. No řekněte, nezní to přímo labužnicky?

Hammam = relax a uklidnění

Hammam je záležitost přehřátí organismu – horká pára, vyhřívané kameny, horký čaj v kombinaci se svěžím peelingem, mýdlovými bublinami a celotělovou masáží.

Sponzorováno

Hned po vstupu do Hamam dostanete bavlněnou přikrývku nebo tzv. Pestemal, kterým pokryjete vaše tělo a tím se předáváte do rukou maséra, který Vás provede do parní vlhké místnosti s vyhřívaným kamenným „pódiem“ /goebektas/, který se nachází ve středu místnosti. Okolní stěny jsou dekorované barevnými kachličkami, které vytahují statickou elektřinu ze vzduchu a tím podporují relaxaci těla a duše. Světlo, které prochází přes strop je jemné a relaxující.

Po první části Vás masér odvede k jednomu umyvadlu, kde Vás očistí jako nikdy předtím. Se speciální rukavicí Vám odstraní odumřelou vrstvu pokožky, ve druhé fázi s krajkovitým materiálem podobající se na měch nafouknutý vzduchem připraví pěnu a pěnové bubliny. Těmito mýdlovými bublinami Vám pokryje tělo od hlavy po paty. Nechá Vás i chvilku o samotě, abyste měli prostor k dokonání očisty podle vlastního uvážení iv intimních sférách Vašeho těla.

Během této procedury ty dámy, které si chtějí zachovat perfektní účes, by měli zapomenout na čepice či jiné pokrývky hlavy, protože umytí vlasů s aromatickým tureckým šamponem a jemnou masáží skalpu je jednou z nejpříjemnějších částí celého rituálu. K rituálu tisíce a jedné noci neoddělitelně patří i závěrečná celotělová aromatická masáž, která vyživuje, změkčuje, jemně parfémuje kůži, uvolní se svalové a nervové napětí, člověk ožije, nabije se energií, regeneruje se tělem i duší.

Korunovace celého procesu jako povzbuzení a uvědomění si prožitku něčeho výjimečného a prospěšného je završena podáváním osvěžujícího tureckého čaje v klidové místnosti „soukluk“.

Proč právě Hammam?

Rituál turecké masáže je vysoce intimní a uklidňující zážitek, z těla se odplavují nečistoty a mizí vaše trápení a negativní energie, emoce.

Pozitivní vliv na zdraví každého je nepopiratelný. Podobně jako u suché sauně se díky tureckým lázním zlepšuje krevní oběh a pročišťuje pokožka. Hammam je vhodný i pro ty, kteří mají problémy s dýcháním nebo alergiemi. Střídání studeného a teplého prostředí je skvělým prostředkem ke zlepšení imunitního systému. Díky olejům, které se používají v konečné fázi celotělové masáže pokožka získává vitaminy a zůstává vláčná.

Hammam už není jen výsadou mužů

Parní lázně byly dříve místnosti společenského setkání určené pouze mužům. Tradiční maséři v tureckých lázních – mladí muži pomáhali klientům při umytí a tělovém peelingu. Kromě toho měli i jinou úlohu – poskytovaly sexuální poradenství a často s klienty sdíleli vlastní zkušenosti. Vděčná téma pro každého muže.

Slovo hammam ve více arabských dialektech znamená „koupelna“. Jako součást tureckých tradic je spojen s muslimskými vděčností za čistotu a vodu. V současnosti je Hammam přístupný široké veřejnosti, pro muže i ženy všech věkových kategorií.

VIDEO: Hammam ukázka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva