Vilcacora (Řemdihák plstnatý): Její kůra může pomoci při mnoha obtížích 4.69/5 (13)

Sponzorováno

Z Vilcacory se často dělá čaj.

Z Vilcacory se často dělá čaj.

Vilcacoru je možné nalézt v tropických lesích Amazonie. Je to popínavá rostlina, která oplétá části jiných rostlin. Má srdcovité nebo vejčité listy a na jejím stonku jsou též trny, které svým tvarem mohou připomínat dráp. Proto je někdy nazývána „kočičí dráp“. O rozšíření povědomí o ni i mimo oblast, kde roste, se postaral zejména páter Edmund Szeliga.

Vilcacora a její začátky v moderním léčitelství

Jak již bylo v úvodu řečeno, o rozšíření povědomí o této rostlině i do ostatních částí světa se zasloužil polský misionář Edmund Szeliga (1910 – 2005). Při své misi do Peru poznal zdejší indiánské kmeny a převzal od nich mnoho léčebných metod. Učarovalo mu využití byliny Vilcacora, zkoumal její složení, léčil nemocné. Dal podnět k provedení rozborů, které potvrdily obsah léčivých látek a jejich účinků na lidské zdraví. V Limě založil lékařsko-výzkumný institut IPIFA (Instituto Peruano de Investigación Fitoterápica Andina).

Kdy Vilcacora (kočičí dráp) pomáhá?

Z rostliny se z důvodu léčivých účinků využívá její kůra, podstatná je zejména její vnitřní část. Ta bývá též obsažena v mnoha volně prodejných preparátech, lze ji však zakoupit i jako čistou sušenou kůru a tu využít dle momentálních potřeb. Žádaný efekt mají zejména obsažené alkaloidy a steroly.

Mezi její zdravotní přínos lze uvést následující:

Sponzorováno

  • Obsahuje pestrou škálu antioxidantů, které umí z těla odstranit volné kyslíkové radikály. Tím předchází předčasnému stárnutí buněk a napomáhá jejich regeneraci.
  • Stimuluje správnou činnost imunitního systému. Hodí se jako prevence před nemocemi, ale podporuje tělo i při boji s nimi.
  • Má pozitivní vliv na stav kardiovaskulárního systému. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž též klesá riziko pozdějšího infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.
  • Podporuje zdravý stav sliznice trávicí soustavy. Hodí se k užívání při Crohnově chorobě, žaludečních vředech nebo zánětu žlučníku
  • Léčí a preventivně působí proti virovým onemocněním.
  • Příznivě působí na pacienty s diagnostikovaným diabetem.
  • Pomáhá eliminovat bolesti při artróze, zánětech kloubů, bolestech svalů.
  • Lze ji použít i na obklady, kdy ulevuje při zánětech pokožky, lupénce a alergických reakcích.
  • Zlepšuje stav akné, plísní, mykóz a pásového oparu.
  • Velmi často je zmiňovaný její přínos pro onkologické pacienty. Obsažené látky účinně brzdí rozvoj rakovinného bujení v těle a usnadňují i proces léčby. Při chemoterapii a radioterapii mírní bolest i nepříjemné vedlejší účinky.

Jak se Vilcacora užívá?

Obvykle doporučená příprava vypadá tak, že zakoupená kůra Vilcacory (v množství jedné polévkové lžíce) se přelije 500 – 700 ml studené vody, následně se zvolna 20 minut vaří. Odvar se pije v rozestupu jedné hodiny od jídla, maximálně třikrát denně. Mezi obvyklé kontraindikace patří užívání u dětí mladších tří let, těhotných a kojících žen.

Vilcacora bývá málokdy součástí již připravených směsí k vytvoření odvaru. Je však možné vařit ji s dalšími peruánskými bylinkami – Tahuari, Chchuhuasi nebo Ubosem. Pokud chcete připravit odvar z Vilcacory společně s odvarem z lístků jiné rostliny, nechte nejprve vařit asi 15 minut jen kůru a poté na zbývající čas přidejte listy.

Na počátku užívání se může objevit přechodné období, kdy se zhorší příznaky probíhajícího onemocnění. Může se vyskytnout malátnost, průjem nebo různé kožní projevy. Vše by ale mělo během pár dní pominout. Zhoršení dosavadního stavu se děje kvůli probíhající očistě organizmu.

A co si o Vilcacoře ještě přečíst?

VIDEO: Jak připravit bylinu Vilcacora (Uňa de gato, Kočičí dráp, Uncaria)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Vilcacora (Řemdihák plstnatý): Její kůra může pomoci při mnoha obtížích”

    1. Ladislav Randula napsal:

      Dobrý den
      Článek hodnotím kladně, ale mám otázku. Jak přesně vilcacoru připravovat? Vy zde na videu po 20 min. varu ihned podáváte, ale jinde ještě nechávají 20 min. odstát a až potom přecedit a pít. Vilcacoru piji již delší čas, samozřejmě s přestávkami, a připravuji si ji společně s Tahuari s tím,že ji nechávám po varu odstát. Děkuji za odpověď.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva