Sencha – jaké má tento japonský zelený čaj účinky na naše zdraví? 4.73/5 (33)

Sponzorováno

sencha-caj-zdraviZelený čaj Sencha je nejoblíbenějším čajem v Japonsku. Má jemnější chuť než ostatní zelené čaje. Díky množství vitamínů, minerálů a antioxidantů má pozitivní účinky na náš organismus. Jednou z největších výhod je, že se dá pít v zimě horký a během léta studený.

Vlastnosti zeleného čaje Sencha

Sencha patří mezi nejrozšířenější typ zeleného čaje v Japonsku. Existuje několik jeho druhů podle období sklizně, díky čemuž se mírně liší barvou a chutí. Japonské zelené čaje jsou od čínských jiné tím, že oxidace listů je zastavena napařením horkou párou po dobu 15-20 sekund. Krátce po napařování jsou listy svinuté, tvarované a následně se suší, čímž se uvolní aromatické látky a rozdělí se podle kvality.
Cena těch méně kvalitních se pohybuje kolem 100Kč za 50 g, zatímco cena těch prvotřídních dosahuje až 2000Kč za 50 g. Možná se vám zdá drahý, ale 5 g čaje vystačí na 250 ml vody a dá se zalít 2-3-krát, nemluvě o množství účinků, které má.
Ideální barva horkého zeleného čaje Sencha je zelenavě zlatá. Chuťově má ​​lehce travnatou chuť, je středně trpký a osvěžující. Jeho chuť ovlivňuje mimo období sklizně i na teplotě vody, ve které je louhovaný. V teplé vodě je „měkčí“ než v horké.

Účinky čaje Sencha

Zelený čaj Sencha obsahuje vitaminy C a E a má množství minerálů a antioxidantů potřebných pro lidské tělo. Zvyšuje imunitu, snižuje vysoký krevní tlak a dokonce i hladinu „špatného“ cholesterolu LDL v krvi. Mimo jiné může regulovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou nebo i zabránit vzniku onemocnění. Také je prevencí rakoviny a roztroušené sklerózy. Čaj obsahuje tein (tedy kofein), který zvyšuje soustředěnost, povzbuzuje a potlačuje únavu, proto se ho nedoporučuje pít před spánkem. Do krve se uvolňuje postupně, čímž je jeho účinek dlouhodobější.

Sponzorováno

Zelený čaj Sencha chutná i za studena a prospívá vašim zubům

Zelený čaj Sencha obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Dá se louhovat 2-3-krát. Výhoda zelených čajů je, že se dají pít i za studena, čímž přes léto osvěžíte svůj organismus. Zajímavostí tohoto čaje je, že napomáhá ke zdraví ústní dutiny a dá se využít i na čištění zubů. V čaji se nachází fluorid v přírodní formě. Při pití si tak posílíte zubní sklovinu a osvěžíte dech.

Zelený čaj Sencha pro zdraví

Tento japonský čaj pomáhá zastavit některé druhy neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova a Parkinsonova choroba). Je prevencí rakoviny a roztroušené sklerózy. U rakoviny pomáhá snižovat riziko vzniku těchto druhů rakoviny: žaludku, jater, prsu, plic, slinivky, tlustého střeva i rakovinu kůže.

Sencha a hubnutí

Čaj ze Sencha lze zařadit mezi čaje, se kterými se nám podaří snadněji dát to kilo dolů, čili patří mezi hubnoucí čaje. Ty obsahují složky, jako jsou éterické oleje, antioxidanty, polyfenoly, které pomáhají urychlit náš metabolismus, pomáhají zlepšit trávení, a proto pokud chcete zhubnout, pijte zelený čaj sencha. Nesmíme zapomínat na pravidelný pohyb a pestrou stravu. Tehdy čaj účinkuje nejlépe. Navíc se tělo zbaví škodlivých toxinů, které zbytečně zanášejí náš organismus.

Navozuje duševní pohodu

Mnoho lidí se po pití čaje ze Sencha přesvědčilo o tom, jak příznivě ovlivňuje i na jejich duševní pohodu. Cítí se po něm lépe, svěžejší ještě pár hodin po jeho vypití. Z tohoto důvodu pomáhá odbourat i stres, proto bychom na tento zdravý nápoj měli myslet hlavně v dnešní uspěchané době plné stresu a napětí.

Proti cholesterolu

Cholesterol nám v těle nezpůsobuje bolest a dokonce nemá ani žádné vnější příznaky. Je těžké rozeznat, kolik cholesterolu máme v sobě a jestli je to ten dobrý nebo špatný. To zjistí až lékař z vyšetření naší krve. Vysoký cholesterol je jedním z faktorů, který ohrožuje naše srdíčko a také celý srdečně-cévní systém. Proto je dobré pít Sencha, protože pomáhá snížit hladinu špatného cholesterolu LDL v našem těle.

Nežádoucí účinky při pití velkého množství zeleného čaje

Jelikož sencha obsahuje i kofein, při velkém množství vypitého čaje může způsobit nespavost, časté močení či nevolnost. Dalším nežádoucím účinkem může být cena – je sice trošku dražší, ale za to výrobek je kvalitní. V Japonsku se pije pouze pár kapek toho nejkvalitnějšího čaje, protože u tak vysoké kvality nepotřebujete více a vystačí to na celý den.

Sponzorováno

TIP: Je pro zdraví lepší zelený nebo černý čaj?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Sencha – jaké má tento japonský zelený čaj účinky na naše zdraví?”

  1. Marek Lenárd napsal:

   Škoda, že informace v článku nejsou ozdrojované. U některých bych se rád začetl hlouběji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva