Sponzorováno

Chronická žilní nedostatečnost – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (18)

  • Když mají vaše žíly potíže s odesláním krve z vašich končetin zpět do srdce, je to známé jako žilní nedostatečnost. V tomto stavu krev neteče zpět správně do srdce, což způsobuje hromadění krve v žilách na nohou.
  • Hned několik faktorů může způsobit žilní nedostatečnost, i když je tento problém nejčastěji způsoben krevními sraženinami (hluboká žilní trombóza) a křečovými žilami.
  • I když máte rodinnou anamnézu žilní nedostatečnosti, můžete podniknout jednoduché kroky, abyste snížili své šance na rozvoj tohoto onemocnění.
  • Změny životního stylu, léky nebo i různé lékařské postupy mohou pomoci s léčbou (řešením) tohoto stavu.

Ve zdravých žilách nepřetržitě proudí krev z končetin zpět k srdci. Chlopně v žilách nohou pomáhají zabránit zpětnému toku krve.

Ve zdravých žilách nepřetržitě proudí krev z končetin zpět k srdci. Chlopně v žilách nohou pomáhají zabránit zpětnému toku krve.

Žíly ve vašich nohou přenášejí krev zpět do vašeho srdce. Mají mechanizmy, které zabraňují zpětnému toku krve. Pokud trpíte chronickou žilní nedostatečností, celý systém nefunguje tak, jak by měl – část krve se vrací zpět do vašich nohou. To způsobí, že se krev hromadí nebo shromažďuje v žilách. Chronická žilní insuficience vzniká v důsledku poruchy žilního návratu z končetin.

Chronická žilní nedostatečnost je degenerativní onemocnění, které se objevuje až u 90 procent populace starší 30 let. Je nevyléčitelné, ale jeho rozvoj lze zmírnit a zpomalit úpravou životního stylu a ve spolupráci s odborníky, kteří zvolí adekvátní léčbu. Jedná se nejčastější indikaci k operaci na cévním systému u dospělé populace. Důležitá je včasná odborná intervence, která pomůže předejít zánětu žil.

V průběhu času může chronická žilní nedostatečnost způsobit bolest, otok a změny kůže na nohou. Může to také vést k otevřeným bolákům, k vředům na nohou.

Příčiny chronické žilní nedostatečnosti

Krevní sraženina v žíle na noze (nazývaná hluboká žilní trombóza) může poškodit chlopně. Pokud necvičíte, může to také způsobit chronickou žilní nedostatečnost. Stejně tak, pokud sedíte nebo stojíte dlouhé úseky času. To zvyšuje tlak v žilách a může oslabit chlopně.

Ženy mají chronickou žilní nedostatečnost častěji než muži. Vaše šance mohou být také vyšší, pokud jste:

  • Obézní
  • Ve věku nad 50 let
  • Těhotná (nebo jste byla těhotná více než jednou)
  • Rodinnou historii chronické žilní nedostatečnosti
  • Někoho v rodině s anamnézou krevních sraženin
  • Jste kuřák

Nejběžnější příčinou žilní nedostatečnosti jsou předchozí případy krevních sraženin a křečových žil. Pokud je průtok v žilách blokován – například v případě krevní sraženiny – pod sraženinou se hromadí krev, což může vést k žilní nedostatečnosti.

V křečových žilách často chybí nebo jsou poškozeny chlopně a skrz poškozené chlopně uniká krev zpět.

Příznaky chronické žilní nedostatečnosti

V první fázi má žilní nedostatečnost spíše kosmetický dopad, ale už v tuto chvíli se začíná objevovat pocit těžkých nohou. Postupně se přidávají zdravotní problémy v podobě otoků, bolesti i změny pigmentace.

V konečné fázi, většinou v pozdějším věku pacienta a v případě, kdy své onemocnění podceňuje a nespolupracuje s lékaři, může dokonce hrozit i amputace končetin (v extrémním případě).

Obecné příznaky jsou tedy takové, že si nohou si tedy můžete všimnout:

  • Otok nebo tíha, zejména v oblasti dolní části končetiny a kotníku
  • Bolest
  • Svědění
  • Křečové žíly (zkroucené, zvětšené žíly blízko povrchu kůže)
  • Kůže, která vypadá jinak

Bez léčby tlaku a otoku mohou prasknout drobné cévy v nohách, zvané kapiláry. To může snadno způsobit, že vaše pokožka bude červenohnědá, zejména v blízkosti kotníků. To může vést k dalším otokům a vředům. Tyto vředy se těžko hojí. Je také větší pravděpodobnost, že se zanítí, což může způsobit další problémy.

Pokud máte některý z příznaků chronické žilní nedostatečnosti, poraďte se se svým lékařem. Čím dříve problém léčíte, tím menší je pravděpodobnost, že se u vás objeví vředy.

Diagnóza chronické žilní nedostatečnosti

Váš lékař zaznamená vaši anamnézu. Poté zkontroluje průtok krve v nohou testem zvaným vaskulární nebo duplexní ultrazvuk (duplexní ultrazvukové vyšetření žil). Lékař vám umístí malé zařízení na kůži přes žílu. Pomocí zvukových vln pak může vidět krevní cévu a zkontrolovat, jak rychle a jakým směrem krev proudí.

Někdy možná budete potřebovat diagnostiku rentgenem nebo specifické skeny, aby lékař zkontroloval další příčiny otoku nohou.

Léčba chronické žilní nedostatečnosti – jaké jsou možnosti?

Hlavním cílem je zastavit otoky a zabránit vředům na nohou. Váš lékař může navrhnout kombinaci léčby na základě vašeho věku, příznaků a dalších věcí. Pojďme se podívat na hlavní možnosti léčby chronické žilní nedostatečnosti.

Sponzorováno

Změny životního stylu

I vy opravdu můžete pomoci lepšímu průtoku krve v žilách nohou. A to pomocí těchto kroků:

Kompresní punčochy. Základem léčby chronické žilní nedostatečnosti je podpora žilního systému kompresí, proto jsou jedním z prvních kroků kompresní punčochy, které eliminují otok, bolesti a zpomalují progresi onemocnění. Tyto elastické ponožky vyvíjejí tlak na vaše nohy a pomáhají při pohybu krve. Dají se koupit v různých těsnostech, délkách a stylech. Váš lékař může navrhnout, jaké kompresní punčochy by u vás mohly nejlépe fungovat.

Pohyb. Snažte se dlouho nesedět, ani dlouho nestát. Pokud musíte chvíli sedět, protahujte se nebo natahujte nohy, chodidla a kotníky, abyste pomohli průtoku krve. Pokud hodně stojíte, dejte si přestávky na sezení a dejte si nohy nahoru. To pomáhá snížit tlak v žilách nohou.

Cvičení. Cvičení také pomáhá pumpovat krev. Chůze je dobrý a jednoduchý způsob, jak posílit nohy a zvýšit průtok krve.

Léky

Na řadu dále přichází i farmakologická léčba, jejímž cílem je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže.

Lékař vám může předepsat antibiotika k léčbě infekcí nebo bércových vředů. Někdy vám podá lék, který vám pomůže předcházet tvorbě krevních sraženin.

Lékařské postupy

Pokud je váš dále trápí chronická žilní nedostatečnost, možná budete potřebovat i nechirurgickou léčbu.

Postupně se přidávají i malé kosmetické výkony. Dává se obecně přednost motivujícím, diskrétním zákrokům už v časném stádiu onemocnění. Pacient jich sice v průběhu života absolvuje víc, ale jejich bonusem je nejen kosmetický profit, který ocení zejména ženy, ale zejména možnost předejít radikálním operacím.

Skleroterapie. Lékař vám injekčně podá roztok do problémové žíly. To nutí krev protékat zdravějšími žilkami. Postupem času vaše tělo absorbuje zjizvenou žílu. Metličky a drobné žilky lze léčit sklerotizací, což je jedna z metod odstraňování křečových žil (varixů) – do křečové žíly je malými vpichy aplikován speciální roztok, který způsobí její slepení a postupným prorůstáním vaziva dojde k uzávěru žíly.

Endovenózní tepelná ablace. Tato novější metoda využívá vysokofrekvenční rádiové vlny nebo laser k ohřevu a uzavření problémové žíly.

Rovněž je možné použít radiofrekvenční ablace, kdy je do povrchového žilního kmene zavedena sonda vysílající laserové záření nebo bipolární radiofrekvenční proud, nebo terapii laserem, jejíž výhodou je přesné zacílení bez poškození okolních struktur.

Chirurgické řešení

Jen méně než 1 z 10 lidí potřebuje operaci pro řešení chronické žilní nedostatečnosti.

Zde jsou možnosti:

Ligace. Žíla je odříznuta a „ucpána“, takže krev nemůže protékat. Lékař vám může také odstranit velmi poškozenou žílu. Obvykle půjdete domů ještě ve stejný den, kdy podstupujete zákrok.

Mikroincie / ambulantní flebektomie. Tato technika používá k odstranění poškozených žil mnohem menší řezy, vpichy a malé háčky.

Oprava žil. Váš lékař zafixuje žílu nebo chlopně. To lze provést otevřeným řezem na noze nebo menším otvorem pomocí dlouhého, dutého katétru nebo trubice.

Transplantace žíly. Váš lékař nahradí problémovou žílu zdravou odjinud z jiného místa v těle.

Žilní bypass. Tento postup se provádí na žilách v horní části stehna a pouze v nejzávažnějších případech. Lékař odebere část zdravé žíly z jiné části těla. Použije ji k přesměrování krve kolem postižené žíly. V nemocnici obvykle zůstanete 2–5 dní.

Prevence – jak zabránit žilní nedostatečnosti

Pokud máte v anamnéze žilní nedostatečnost, můžete podniknout kroky ke snížení pravděpodobnosti vzniku tohoto onemocnění:

  • Neseďte ani nestůjte v jedné poloze po dlouhou dobu. Vstaňte a často se pohybujte.
  • Nekuřte a pokud kouříte, přestaňte.
  • Pravidelně cvičte.
  • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost.

A co říci nakonec?

Pacienti s chronickou žilní nedostatečností by se měli samozřejmě vyvarovat – podobně jako u všech civilizačních chorob – rizikových faktorů v podobě kouření, nadváhy a nedostatku pohybu. U žen může k rizikovým faktorům patřit i těhotenství.

A co proti chronické žilní nedostatečnosti děláte vy? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu.

Co si o žilním systému a o žílách ještě přečíst?

VIDEO: Jak provádět žilní gymnastiku?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva