Sponzorováno

10 důvodů, proč je česnek super pro zdraví + zajímavosti o česneku 4.82/5 (11)

Dejte si česnek, je zdravý

Dejte si česnek, je zdravý

Česnek je známý svými léčivými vlastnostmi a používá se k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou například vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a infekce dýchacích cest.

10 důvodů, proč si dát česnek

Zde je deset důvodů, proč je česnek dobrý pro zdraví:

1. Posiluje imunitu

Česnek obsahuje látky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky, které mohou pomoci posílit imunitní systém a chránit před různými chorobami.

2. Snižuje krevní tlak

Česnek obsahuje látky, které mohou pomoci snížit krevní tlak, což může být prospěšné pro lidi s vysokým krevním tlakem.

3. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu

Česnek může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi, což může snížit riziko srdečních chorob.

4. Pomáhá snižovat riziko rakoviny

Některé studie ukazují, že konzumace česneku může snížit riziko některých typů rakoviny, jako je rakovina plic, prsu, jícnu a žaludku.

5. Podporuje zdraví kostí

Česnek obsahuje minerály, jako je vápník a fosfor, které jsou důležité pro zdravé kosti.

6. Pomáhá s detoxikací těla

Česnek obsahuje látky, které mohou pomoci s detoxikací těla a eliminací škodlivých látek.

7. Podporuje trávení

Česnek může pomoci podporovat zdravé trávení a snížit riziko některých trávicích problémů, jako jsou žaludeční vředy a průjem.

8. Pomáhá s bojem proti virům

Česnek obsahuje antivirové látky, které mohou pomoci bojovat proti virům a infekcím.

9. Pomáhá s regulací krevního cukru

Česnek obsahuje látky, které mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, což je prospěšné pro lidi s diabetem.

10. Má protizánětlivé účinky

Česnek obsahuje látky, které mohou pomoci snižovat záněty v těle, což může být prospěšné pro lidi s artritidou nebo jinými zánětlivými onemocněními.

8 zajímavostí o česneku

A zde je 8 zajímavostí o česneku:

1. Česnek má historii používání sahající až do starověkého Egypta, kde byl uctíván pro své léčivé vlastnosti a byl dokonce pohřbíván spolu s faraony.

2. Česnek je přírodní antibiotikum. Obsahuje látku zvanou alicin, která má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky.

3. Jeden z největších producentů česneku na světě je Čína. V roce 2020 Čína produkovala téměř 80 % celosvětového objemu česneku.

4. Existuje více než 600 odrůd česneku. Nejznámější jsou tzv. „bílý česnek“ a „červený česnek“, které se liší barvou, chutí a množstvím allicinu.

5. Česnek má silnou vůni a chuť, což ho činí oblíbenou přísadou v kuchyni. Používá se v mnoha jídlech, jako jsou například omáčky, polévky, těstoviny, masové pokrmy a saláty.

6. Česnek byl používán již od starověku jako afrodiziakum a je stále populární jako přírodní prostředek pro zlepšení sexuální funkce.

Sponzorováno

7. Česnek obsahuje silnou aromatickou látku zvanou allicin, která se uvolňuje při nasekání nebo rozdrcení česneku. Tato látka má silné antibakteriální a antifungální vlastnosti.

8. V mnoha kulturách se česnek používá jako ochranný amulet proti zlým duchům a nemocem. V některých zemích se dokonce věří, že česnek může odrazovat upíry a vlkodlaky.

Ztrácí česnek tepelnou úpravou svoje zdravé vlastnosti?

Ano, česnek může ztratit část svých zdraví prospěšných látek při tepelné úpravě. Allicin, který je jednou z hlavních látek s antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi, se ztrácí při vaření, pečení a grilování česneku.

Nicméně i tepelně zpracovaný česnek stále obsahuje mnoho jiných látek, jako jsou organosulfidy a flavonoidy, které mají stále pozitivní účinky na zdraví. Protože allicin se uvolňuje až při nasekání nebo rozdrcení česneku, může být dobrým způsobem, jak udržet většinu zdravotních vlastností česneku, přidat čerstvý nasekaný nebo rozdrcený česnek do jídla až na konci vaření.

Je zdravější česnek nebo medvědí česnek?

Jak česnek, tak i medvědí česnek jsou velmi zdravé potraviny s vynikajícími vlastnostmi pro lidské zdraví. Oba obsahují mnoho vitamínů, minerálů a fytochemikálií, které mohou pomoci chránit před nemocemi a podporovat imunitu. Nicméně, medvědí česnek má některé výhody oproti běžnému česneku.

Medvědí česnek je bohatý na vitamín C, draslík a hořčík, což ho dělá skvělým pro podporu zdraví kardiovaskulárního systému a snižování krevního tlaku. Také obsahuje mnoho antioxidantů, které mohou pomoci chránit proti poškození volnými radikály a předcházet rakovině.

Na druhé straně, běžný česnek je bohatý na síru obsaženou v allicinu, což může mít prokazatelné antibakteriální a antifungální účinky, což může být prospěšné při prevenci infekcí a podobných onemocněních.

Celkově lze tedy říci, že oba druhy česneku mají vynikající zdravotní vlastnosti a doporučuje se pravidelně zahrnovat je do stravy. Záleží na vašich individuálních potřebách a preferencích, který z těchto druhů česneku by pro vás byl ten lepší.

Sponzorováno

A co vy? Také si s chutí dáte doma česnek? A používáte ho při vaření? Napište nám do komentářů.

A dále si o česneku přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva