Dornova metoda a její účinky – jemné pohyby rukou vám uleví od bolesti 4.79/5 (14)

Sponzorováno

 • Dornova metoda je manuální terapeutická technika, která se zaměřuje na korekci disfunkcí a nesprávných poloh páteře a kloubů v těle. Tato metoda byla vyvinuta německým farmaceutem a zemědělcem Dieterem Dornem v 70. letech 20. století.
 • Dornova metoda se využívá především pro korekci páteřních problémů, jako je subluxace (částečné vyskočení) obratlů, spondylolistéza (posunutí obratle) a jiné poruchy postavení páteře.

Dornova metoda - jemné pohyby rukou vám uleví od bolestiDornova metoda (zkráceně DORN) patří k alternativní manuální medicíně a běžně ji používají fyzioterapeuti, maséři, naturopati i lékaři. Jedná se o manuální techniku, při které se klouby a obratle jemně přesouvají na původní místo pomocí jedinečného přístupu, který zahrnuje aktivní účast klienta. Následně je klientům poskytována řada jednoduchých cvičení, které si mohou procvičovat doma.

Začneme, ale od začátku a to od zakladatele Dornovy metody.

Podle koho se metoda jmenuje?

Dornova metoda, známá také jako Dornova terapie byla vyvinuta německým osteopatem Dieterem Dornem (1938 – 2011). Dieter Dorn začal na této terapeutické problematice pracovat v 70. letech a jeho inspirací byly tradiční techniky manuální terapie, které se využívaly po staletí.

Při nadzvedání těžkého kmene se Dieteru Dornovi poranila páteř a nemohl se normálně narovnat. Na pomoc si došel k místnímu hospodáři, který byl známý svými léčivými schopnostmi. A opravdu mu hospodář pomohl, musel houpat jednou nohou, a palcem mu tlačil do zad, následně byla bolest pryč.

Dornovi tato metoda pomohla a uchvátila, že se o této terapeutické problematice chtěl naučit více. Bohužel od hospodáře to již nestihl, jelikož za pár týdnů po vážné nemoci zemřel a tak si musel metodu vypracovat sám. Své praktiky, které byly stejné jako na něj aplikoval hospodář při úrazu, zkoušel na manželce při bolestech hlavy, sousedovi, který měl vykloubenou nohu z kyčle, atd.

Cílem při Dornově metodě je obnovit správnou polohu kloubů a páteře, a tím snížit bolest a zlepšit celkové zdraví. Dornova metoda se stala populární po celém světě a dodnes je vyučována a praktikována mnoha terapeuty. Dieter Dorn zemřel v roce 2011, ale jeho odkaz v podobě této efektivní metody přetrvává dodnes.

Dornova metoda má širokou škálu aplikací:

 • bolesti zad a páteře
 • při skolióze
 • vady držení těla u dospělých a dětí
 • v sedacích a brachiálních nervech
 • s jinými chorobnými stavy vnitřních orgánů způsobených blokádami páteře

Podle Dietra Dorna jsou neduhy, které souvisí s bolestmi zad, páteře a periferních kloubů způsobeny statickými a dynamickými poruchami kosterního a pohybového aparátu. Správně tvarovaná páteř, jako základ naší kostry a obal míchy, ze které odcházejí periferní nervy, je podle zakladatele Dornovy metody základem našeho zdraví a pohody.

Co je důležité? Základem zdravé páteře by měly být stejně dlouhé končetiny a správně postavená páteř!

Jak probíhá vyšetření a léčba Dornovou metodou?

 • rozhovor – velmi důležitá část, terapeut díky němu získá potřebné informace o nemocech pacienta
 • vyplnění dokumentace, včetně postupu léčby
 • vyšetření a korekce délky dolních končetin
 • nastavení kyčelních kloubů
 • nastavení pánevních kostí
 • nastavení křížové kosti a kostrče
 • korekce periferních kloubů
 • svépomocná cvičení
 • masáž dle Breusse – manuální a energetická masáž páteře pomocí olivového oleje, či oleje z třezalky

(Cílem Breussovy masáže je narovnat páteř, obnovit pružnost a stimulovat meridiány probíhající podél páteře. Tato masáž se obvykle používá na závěr terapie Dornovy metody.)

Jakékoliv funkční změny na výše uvedených kloubech mohou mít negativní dopad na správné postavení pánve, což může následně způsobit posun jednotlivých obratlů páteře.

Tímto způsobem může docházet k blokádám obratlů, tlaku na periferní nervy, posunům a vypadávání plotének, změnám napětí pohybového aparátu, což bývá příčinou zánětů a bolestí. Obratle mohou otáčet po celé délce páteře.

Sponzorováno

Hezkou video ukázku Dornovy metody můžete shlédnout zde:

Pozor! Nikdy nezkoušejte Dornovu metodu aplikovat sami na sobě, nebo někomu druhého bez odborného kurzu a školení

Kdy se nesmí Dornova metoda použít

Přestože je Dornova metoda poměrně jemná, nelze ji použít ve všech případech. Není vhodná na masírování oblastí s čerstvými ranami, např. po nehodě.

Léčba Dornovou metodou by měla být také přerušena v případě:

 • zánětu obratlů
 • rakovinné metastázy do páteře
 • poškození meziobratlové ploténky
 • bechtěrevova nemoc
 • osteoporóza
 • zlomeniny

Věděli jste, že:

 • Nesprávně postavená pánev může způsobit funkční poruchy temporomandibulárních kloubů (kloub párový, který spojuje pohyblivou dolní čelist s nepohyblivou kostí spánkovou), které mohou vést k častým bolestem hlavy, migréně, atd.
 • Vytočené obratle způsobují nejen bolesti zad nebo páteře, ale také bolestivé rameno, bolesti rukou či paží.
 • Páteř a její fungování úzce souvisí s vnitřními orgány a meridiány.
 • Posunuté obratle mohou negativně ovlivnit práci vnitřních orgánů.
 • Nesprávně fungující vnitřní orgány mohou vést k opakujícím se problémům s páteří a narušit správný tok energie v daném meridiánu.

I s tímto vám může pomoci Dornova metoda. Vyhledejte svého doporučeného terapeuta nebo poradce, který bude mít dlouholetou praxi a zaručí vám kvalitní ošetření.

Účinky Dornovy metody

Dornova metoda má za cíl nápravu nesprávných poloh a disfunkcí páteře a kloubů. Mezi hlavní účinky Dornovy metody patří:

Korekce posturálních a strukturálních nerovnováh: Dornova metoda se zaměřuje na nápravu nesprávných poloh páteře a kloubů. Při správném použití této metody může dojít k nápravě a uvolnění subluxací (částečného vyskočení) obratlů a kloubů, což vede ke zlepšení posturální rovnováhy a strukturálního uspořádání těla.

Uvolnění svalového napětí: Nesprávné polohy a disfunkce páteře a kloubů mohou vést k přetížení svalů a vzniku svalového napětí. Dornova metoda může pomoci uvolnit svalové napětí, což může vést k úlevě od bolesti a zlepšení pohyblivosti.

Zlepšení pohybového rozsahu: Náprava nesprávných poloh a disfunkcí páteře a kloubů může vést k zvýšení pohybového rozsahu. To znamená, že pacienti mohou pociťovat větší pohyblivost a flexibilitu po absolvování Dornovy metody.

Redukce bolesti a nepohodlí: Uvolnění subluxací a nesprávných poloh může pomoci snížit bolest a nepohodlí spojené s problémy páteře a kloubů. Pacienti mohou pociťovat úlevu od bolesti zad, bolesti krční páteře, bolesti dolní části zad a dalších příznaků spojených s posturálními a strukturálními nerovnováhami.

Účinky Dornovy metody se mohou lišit v závislosti na individuálních potřebách a reakcích každého pacienta. Je vhodné konzultovat své zdravotní potíže s kvalifikovaným terapeutem Dornovy metody, který vám může poskytnout přesné informace o tom, jak by tato metoda mohla pomoci ve vašem konkrétním případě.

Sponzorováno

Zkoušeli jste Dornovu metodu? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva