Sponzorováno

Vyhřezlé ploténky napraví ozónoterapie 4.86/5 (22)

 • Ozonotrapie je alternativní terapeutická metoda, která využívá ozónu (O3) pro léčebné účely. Při ozonotrapii se ozón aplikuje do těla pacienta buď injekcí, infuzí nebo lokálně přes injekci do konkrétní oblasti. Ozon byl navržen jako možný léčebný prostředek pro různá onemocnění a poruchy, včetně vyhřezlé ploténky.
 • Někteří zastánci ozonoterapie tvrdí, že aplikace ozónu může mít pozitivní účinky, které by mohly pomoci při vyhřezlé ploténce.
 • Protizánětlivé účinky: Ozón by mohl mít protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět a otoky kolem vyhřezlé ploténky.
 • Analgetické účinky: Někteří lidé hlásí, že ozonoterapie může pomoci zmírnit bolest spojenou s vyhřezlou ploténkou.
 • Zlepšení prokrvení: Ozón by mohl zlepšit průtok krve a dodávání živin a kyslíku do postižené oblasti, což by mohlo pomoci při regeneraci tkání a léčbě.
 • Účinnost a bezpečnost ozonoterapie při léčbě vyhřezlé ploténky nejsou vědecky prokázány a jsou stále předmětem debat a dalšího výzkumu. Existuje omezené množství důkazů a kontrolovaných klinických studií, které by potvrdily účinky ozonoterapie na vyhřezlou ploténku.

Vyhřezlé ploténky napraví ozónoterapieVysunutou plotýnku může napravit ozón. Dokud jste mladí a nemáte páteř úplně zničenou. Koncentrovaná směs kyslíku a ozonu v jehle už pomohla i dřevorubci. Zachránila ho od operace dva roky před důchodem. „Ale všem zase nepomůže,“ přiznává MUDr. Beata Dimová, primářka radiodiagnostického oddělení.

„Medicínský ozon aplikujeme v přesně stanoveném množství a koncentraci pod CT kontrolou na problematické místo, do těsné blízkosti kořene, na který vysunutá plotýnka tlačí. Nesmí však být příliš vysunutá ani odtržená. Nejvhodnějších je šest, nejvíce osm milimetrů. Při větším je řešením operace,“ říká MUDr. Beata Dimová.

O tom, zda ozónoterapii můžete podstoupit, rozhodne odborník, nejlépe neurolog po vyšetření na CT nebo po magnetické rezonanci. Ozon není vhodný, pokud máte na páteři výrůstky a degenerativní změny.

Když bolí nervy

Vysunutí meziobratlové ploténky, hernie disku, je jedna z nejčastějších příčin onemocnění páteře. Dává o sobě vědět bolestmi, které z páteře vystřelují do rukou nebo do nohou, ale příznakem může být i brnění nebo mravenčení v končetinách. Při vysunutí se z jádra plotýnky uvolňuje tekutina, ale ozón ji vysuší, takže se vrátí do původní polohy.

„Potom se sníží i tlak na nervový kořen. Působí zároveň proti otoku, zánětu a utišuje bolest,“ vyjmenovává MUDr. Beata Dimová. Zákrok trvá nejvýše deset minut. Někomu pomůže okamžitě, ale v zásadě ozón potřebuje čas. „Jsou pacienti, kteří přijdou jednou za rok, ale i tací, kteří chodí každé tři měsíce, protože nechtějí jít na operaci. Po zákroku můžete pociťovat několik minut mravenčení nebo tlak v oblasti aplikace. Muži jsou citlivější a občas se stane, že jim přijde nevolno.

Sponzorováno

Každému doporučujeme po ozónoterapii dodržovat klid. Na druhý den můžete pracovat, ale žádné cvičení! Minimálně týden musíte vyloučit fyzickou námahu i masáže a pak se poradit s neurologem nebo s rehabilitačním lékařem o vhodném postupu,“ radí primářka Beata Dimová.

„Ozón aplikujeme pouze v oblasti dříku, jsou však pracoviště, kde jím léčí i krční páteř. Velmi důležité je, aby lidé, kterým bolest z páteře vyzařuje do nohou nebo cítí mravenčení, nechodili na masáže. Mohou si výrazně zhoršit stav.

Ozónoterapie je hlavně pro mladší

Mladí lidé nebo ve středním věku jsou nejčastější adepti na ozónoterapii ze dvou důvodů – „starší se téměř vůbec se nehýbou a oslabená páteř je zradí v nejnečekanějším okamžiku, mladí to s pohybem přehánějí. Chtějí rychle zhubnout, nabrat svalovou hmotu, dělají to sami, bez odborníka a špatně,“ přizvukuje doktorka.

Přidají i kolagen

Přirozenou součástí meziobratlové ploténky je kolagen. „Když se poškodí plotýnka, tak i s kolagenovými vlákny, proto se aplikuje ozón kombinovaný s kolagenem,“ říká algeziolog MUDr. Azim Ahmadzada z nemocnice v Dolním Kubíně. „Deska se zregeneruje rychleji a výsledky terapie jsou trvalejší,“ vyjmenovává.

V dolnokubínské nemocnici podstoupí ročně kombinovanou ozónoterapii přes šest set pacientů. Nemohou ji dostat pacienti s akutní infekcí, těžkou poruchou štítné žlázy, infekcí v místě aplikace, s hemoragií, poruchou srážlivosti, s roztroušenou sklerózou. Výkon hradí všechny zdravotní pojišťovny, pacient si připlatí 30 eur za ozon a kolagen.

Komu ozón nepomůže?

 • ve vyšším věku, kdy už jsou na páteři degenerativní změny a výrůstky
 • pokud je vysunutí ploténky větší než sedm-osm milimetrů
 • pokud je plotýnka odtržená
 • pokud už jste byli na operaci a plotýnka se opět vysunula

Výhody ozónoterapie

 • kratší rekonvalescence jak po operaci
 • můžete ji podstoupit opakovaně
 • nevznikají při ní záněty a srůsty
 • dělá se při plném vědomí
 • vysoká úspěšnost – kolem 85 %, u mladých pacientů až 95 %
 • může operaci oddálit nebo od ní zcela uchránit

Máte s ozonoterapií zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Dále si přečtěte

VIDEO: Korekce úklonu při výhřezu ploténky

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Vyhřezlé ploténky napraví ozónoterapie”

 1. Jiřina Pašková napsal:

  Dobrý den.Po operaci hernie L5/S1 mám brnění plosek nohou,prstů na nohou,,necítím achilovu patu a bolí mě celá pravá noha.Teď mám jít na obstřik PRG(,asi jsem to špatně napsala) pod CT.Nikdo mi nic nevysvětlil,jen mě to dali vědět po telefonu.Chodím jen pár kroků a to ještě s chodítkem.Bude mi 62 let a často jsem jezdila autem.Operace proběhla 11.3 2015,pak mě přendali na neurologii na devět kapaček a pustili mě domů s tím,že nejsou zaopatřovací ústav.Půjdu do rehabilitačního ústavu,ale všude se čeká třeba tři měsíce.Moc vás prosím ,zkuste mě alespoň trochu vysvětlit,bude mi ještě někdy líp?Myslíte,že to brnění nohou mě přejde a jestli budu moct jezdit autem?Jak dlouho to všechno může ještě trvat ? Jsem z toho všeho hodně zoufalá.Děkuji za odpověď.Jiřina Pašková

 2. Monika napsal:

  Dobrý večer jsem 8let po operaci výhřezlé plotýnky L5S1 v pravo a nyní mě zlobí spíše levá strana bolest vystřeluje do levé nohy podstoupila jsem pobyt v nemocnici kapačky injekce kaudální bloky a pokud mi nebude lépe mám jít na ozonoterapii chtěla bych se prosím zeptat jestli je aplikace bolestivá a zda budu něco doplácet ve vašem článku sem četla,že pacient si doplácí 30eur.Děkuji za odpověd

Zanechat komentář ke článku

Zpráva