Sponzorováno

Domácí léčba bolesti zubů – jaké jsou babské rady na bolavé zuby? 4.84/5 (64)

Věděli jste, že i obyčejná cibule vás může zbavit bolesti zubů?

Věděli jste, že i obyčejná cibule vás může zbavit bolesti zubů?

Bolesti zubů mohou být různé, od mírné bolesti až po nesnesitelnou bolest v zubech nebo kolem vašich čelistí. Hlavní příčiny bolesti zubů jsou často různé infekce v oblasti zubů, obnažené zubní kořeny, popraskané zuby, onemocnění dásní, porucha čelistních kloubů, zubní kaz a podobně. Vždy byste měli kontaktovat vašeho zubního lékaře. To si pamatujte. Ale v případě, že není váš zubař k zastižení, pomohou tyto babské rady proti bolestem zubů.

Za bolesti zubů je zánět nebo podráždění zubní dřeně

Bolest zubů nastává, když se zubní dřeň, což je měkká růžová tkáň uložená v dřeňové dutině nějakým způsobem podráždí nebo zanítí. Zubní dřeň se sestává z několika nervových zakončení, které jsou vysoce citlivé. Zubní dřeň může být zanícená nebo podrážděná z mnoha důvodů. Trápí-li vás bolesti zubů, je nejlepší požádat zubního lékaře o okamžitou pomoci, než se problém zhorší. To je samozřejmé. Ale ne vždy je zubní lékař po ruce a musíte si tak na nějaký čas pomoci sami. Jak na to? Můžete třeba zkusit naše přírodní rady. Ty mohou dočasně zmírnit bolest zubů.

Za bolesti zubů je zánět nebo podráždění zubní dřeně

Upozornění: Některé dentální problémy a i problémy dásní vyžadují agresivnější léčbu než jsou domácí léky. Vždy se poraďte s vaším zubním lékařem ihned, jak to je možné.

Zde je TOP 10 domácích přírodních léčebných prostředků proti bolesti zubů.

1. Pepř a sůl

Sůl smíchaná s pepřem může být opravdu velice užitečná, když je váš zub bolavý a extrémně citlivý. Obě tyto složky mají totiž antibakteriální, protizánětlivé a zejména analgetické vlastnosti.

 1. Smíchejte stejné množství pepře a obyčejné soli s několika kapkami vody, aby se vytvořila jakási pasta.
 2. Aplikujte tuto pastu přímo na postižený zub a nechte ji působit několik minut.
 3. Dělejte to takto denně po několik dní.

2. Česnek

Jednoduché použití česneku vám může také poskytnout obrovskou úlevu od bolesti zubů. Česnek má antibiotické a další léčebné vlastnosti, které mohou být velmi účinné při snižování bolesti. Česnek je vlastně silné přírodní antibiotikum.

 1. Smíchejte drcený česnek (nebo česnekový prášek) s nějakou stolní solí nebo černou solí a aplikujte ho přímo na postižený zub. Tím se zmírní bolest. Pokud dáváte přednost jinému způsobu léčby bolavého zubu česnekem, můžete zkusit žvýkat jeden nebo dva stroužky česneku. To také uleví od bolesti zubů.
 2. Tuto přírodní léčbu takto opakujte po několik dní.

3. Hřebíček

Hřebíček má protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační a anestetické vlastnosti, které pomáhají zmírnit bolesti zubů a bojovat s infekcemi.

 • Rozemelte 2 hřebíčky. Přimíchejte trochu olivového oleje nebo jiného rostlinného oleje a aplikujte na postižený zub.
 • Další možností je namočit bavlněný tampón do hřebíčkového oleje a takto ho aplikovat přímo na zuby. Můžete také namíchat několik kapek hřebíčkového oleje do poloviny sklenice vody a použít na vypláchnutí úst. Chvíli tento roztok mějte v puse a převalujte.

Zajímavost: Hřebíček obsahuje látku zvanou eugenol, která je silným antiseptikem a analgetikem. Proto na bolesti zubů docela pěkně pomáhá.

4. Cibule

Cibule mé antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, které mohou velmi ulevit od bolesti zubů. Může jednoduše poskytnout úlevu od bolesti tím, že zničí bakterie způsobující infekci.

 • Hned při prvním příznaku bolesti zubů žvýkejte cibuli po dobu několika minut. Takto zmírníte bolest zubů.
 • Pokud cibuli z nějakého důvodu nemůžete žvýkat, dejte si kus syrové cibule přímo na postižený zub nebo dáseň.

5. Čertovo lejno

Ten název zní pekelně, že? Problémy se zuby, jako jsou bolesti zubů a krvácející dásně, mohou být velmi efektivně léčeny doma pomocí bylinky Ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida).

 • Jednoduše dejte špetku nebo 1/2 čajové lžičky prášku z této bylinky do dvou čajových lžiček citrónové šťávy a mírně zahřejte. Použijte tento roztok přímo na postiženou oblast (použijte bavlněný tampon). To vám poskytne rychlou úlevu od bolesti zubů.
 • Alternativně, tak můžete čertovo lejno ohřát na másle a opět použít na postiženou oblast.

6. Teplá slaná voda

Také sklenice teplé slané vody může pomoci léčit bolesti zubů. Ve sklenici horké vody zamíchejte polovinu lžičky soli a důkladně propláchněte ústa tímto roztokem. To pomůže omezit otoky a záněty v oblasti úst. Tento způsob je také skvělý na ničení bakterií, které způsobují infekci.

7. Listy guave (kvajáva)

Čerstvé listy guave mohou také zmírnit bolesti zubů, a to díky svým protizánětlivým, analgetickým a antimikrobiálním vlastnostem.

 • Jednoduše žvýkejte jeden nebo dva jemné listy guave, dokud šťáva nezačne pozitivně pracovat na postiženém zubu. Také můžete použít syrové listy špenátu.
 • Další možností je dát čtyři až pět listů guave do vody a vařit. Roztok nechte vychladnout na rozumnou teplotu a přidejte trochu soli. Použijte roztok jako ústní vodu.

8. Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt patří další populární domácí léky na léčbu bolesti zubů, protože velmi efektivně pomáhá zmírnit bolesti. Navíc má vanilka krásně uklidňující účinek.

 1. Namočte bavlněný tampón do vanilkového výtažku a naneste ho na postiženou oblast.
 2. Dělejte to takto několikrát denně, dokud se nedostaví kýžená úleva.

9. Šťáva z mladé zelené pšenice

Šťáva z mladé zelené pšenice má přirozené antibakteriální vlastnosti, které pomáhají bojovat se zubním kazem a odstraňuje také bolesti zubů. Obstarejte si šťávu z pšenice a použijte ji jako ústní vodu. Skvěle absorbuje toxiny z dásní, sníží růst bakterií a udržuje infekci pod kontrolou. Alternativně také můžete jednoduše žvýkat mladou zelenou pšenici.

Sponzorováno

10. Kostky ledu

Led může pomoci zmírnit bolesti zubů tím, že velmi ochladí nervová zakončení. Zabalte několik kostek ledu do tenké bavlněné tkaniny. Držte si ji na tváři poblíž bolavého zubu (několik minut). Zajímajá je také technika akupresury, která může pomoci zmírnit bolesti zubů tím, že budete několik minut třít kostku ledu mezi ukazováčkem a palcem.

11. Alkohol

Obvykle se vyhýbáme při jakékoliv léčbě alkoholu, ale víte co? Někdy je to opravdu skvělý prostředek. Zvláště pokud jde o nesnesitelnou bolest, dokud váš zubní lékař není právě dostupný. Můžete se dočíst řadu konfliktních hledisek o tom, zda skutečně potlačuje bolesti, ale když už fakt nevíte kudy kam… Navíc existuje spousta lidí, kterým alkohol s bolestí zubů opravdu pomohl.

Požívání alkoholu nemá vliv na pocit bolesti v přímém slova smyslu, ale může zpomalit reakce centrálního nervového systému – včetně přenosu bolesti. Při použití lokálně (alkohol nepijete) pravděpodobně neovlivňuje CNS, ale zdá se, že přeci jen dělá něco, co znecitlivuje bolavou oblast. Je to starý lék, ale je někdy fakt moc dobrý.

Co budete potřebovat?

 • Nějaký alkohol, Whiskey, Bourbon nebo slivovici
 • Bavlněný tampon

Jak na to?

Namočte bavlněný tampon do alkoholu a vymačkejte přebytečný alkohol zpět do sklenice. Naneste ho za zuby a nechte ho působit. V případě potřeby opakujte.

12. Olej z máty peprné

Dávka esenciálního oleje z máty peprné může způsobit znecitlivění dané oblasti. Ideální pro boj s bolesti zubů, ne? Ročně se spotřebuje omračujících 3 000 tun mentolu, který se přirozeně vyskytuje v mátě peprné. A to také na výrobu látek, léků, gelů, krémů a sprejů proti bolesti. Je to opravdu jeden z nejúčinnějších prostředků zabraňující bolesti. Typ molekuly známý jako ligand, přítomný v mentolu, se připojuje k proteinu známému jako k-opioidní receptor (KOR.). Tento receptor je jedním ze čtyř receptorů, které váží opiátové sloučeniny v mozku a následně kontrolují účinky těchto sloučenin. Mezi účinky je vnímání bolesti – v zásadě to dělá z mentolu účinný blokátor bolesti.

Co budete potřebovat?

A jak postupovat?

Přimíchejte 10-15 kapek esenciálního oleje z máty do 2 polévkových lžic neutrálního oleje (hroznový, olivový olej atd.). Důležité je olej nejdříve zředit, aby nedošlo k podráždění. Je to fakt důležité, mátový olej je silný a přímá jeho aplikace do úst by mohla způsobit řadu problémů. Namočte v oleji bavlněný tampón a zabalte ho kolem bolavého zubu. Nebo namočte vatový tampón a otřete dáseň kolem zubního zubu. V případě potřeby opakujte.

13. Akupresura

Akupresura může zastavit bolest zubů tím, že spustí uvolňování endorfinů, to jsou hormony, které mohou za to, že se cítíte dobře (akupresura se raději nedoporučuje ženám, které jsou těhotné). Existuje několik různých způsobů, jak se oprostit od bolesti pomocí akupresury. Třeba:

 • Pomocí palce stiskněte bod na zadní straně druhé ruky, kde se setkává palec a ukazováček. Aplikujte mírný tlak po dobu asi deseti minut.

14. Okurka

Okurka je známá díky svým hemostatickým a uklidňujícím účinkům, což je důvod, proč jste o ní asi slyšeli jako o vynikající léčbě tmavých kruhů pod očima. Při použití okurky na léčbu zubů, její hemostatické účinky pomáhají snižovat průtok krve postiženým zubem, což nakonec zlepšuje bolest v tomto místě.

Přiveďte okurku na pokojovou teplotu, pokud byla již dříve zchlazena. Pokud jste citliví na chlad, mohlo by to ještě zhoršit bolest, a to určitě nechcete. Pak ukrojte čerstvý kousek okurky a dejte ho na postižené místo. Případně si můžete nachystat kousek okurku s trochou mořské soli a pak jej přiložit kolem bolavého zubu.

15. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je jedním z nejběžnějších řešení pro úlevu zubů, úst a dásní. Převalování 3% roztoku peroxidu vodíku v ústech může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti, zejména pokud je bolest zubů doprovázena horečkou a / nebo špatnou chutí v ústech, což jsou známky infekce. Peroxid funguje, protože, podobně jako slaná voda, působí jako čisticí prostředek. Je ale ještě účinnější než fyziologický roztok, protože může také napadat bakterie.

Převalujte roztok v úst asi 30 sekund a poté několikrát vypláchněte ústa vodou – nepolykejte ho. Opakujte proces jednou nebo dvakrát denně, nebo dokud se nedostanete k zubnímu lékaři.

16. Kurkuma

Kurkuma je opravdové zázračné koření. Když už se zdá, že nepomůže téměř nic, pomůže právě ona. Kromě všech svých mnoha přínosů pro zdraví je už dlouho používána jako přírodní léčba bolesti zubů. Má silné antiseptické, analgetické a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci zastavit bolest zubů už v jeho zárodku. Je považována za účinnou proti infekcím zubů a dásní stejně jako nesnesitelným abscesům.

Chcete-li použít kurkumu, přidejte čajovou lžičku prášku z kurkumy do malého množství vody – jen tolik, abyste si vytvořili jakousi pastu. Ponořte vatový tampon do pasty a poté ho vložte do úst, do postižené oblasti. Někdo tuto pastu ještě míchá s medem, který má také silné antibakteriální vlastnosti.

17. Tymián

Bylo vědecky prokázáno, že tymián nabízí takřka nejsilnější antimikrobiální vlastnosti ze všech silic. Nabízí také antifungální, antiseptické a léčivé vlastnosti, které z něj činí účinnou látku pro úlevu od bolesti, odstraňuje zubní kaz a onemocnění dásní. Existuje opravdu mnoho způsobů, jak může být tymián použit k léčbě bolesti zubů.

Můžete popíjet tymiánový čaj pro úlevu od bolesti zubů (dobré je jeho víření v ústech a držení po dobu 30 sekund před polknutím). Super způsob, jak používat tymián, je žvýkání jeho listů. V tomto případě budete žvýkat listy na opačné straně úst, než je váš bolavý zub. Pokud se listy dostanou do zubu, může se problém zhoršit. Žvýkání listů pomáhá produkovat šťávy, které snižují bolest a pomáhají léčit krvácející dásně. Další možností je zředit několik kapek tymiánového esenciálního oleje s nosným olejem, jako je třeba olivový olej, a pak s ním kloktat. To pomáhá uklidnit bolest zubů a bojovat s infekcemi. Tymiánový olej můžete také aplikovat přímo na postiženou oblast za předpokladu, že se použije pouze velmi malé množství (jedna kapka nebo méně).

Sponzorováno

A co vy? Jak doma léčíte bolavé zuby vy? Podělte se o vaše metody v komentářích, budeme rádi.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Domácí léčba bolesti zubů – jaké jsou babské rady na bolavé zuby?”

  1. Nofran napsal:

   A naprosto bez konkurence na bolavé zuby funguje destilovaná voda 5 min probublaná ozonem.. Ta dokáže neuvěřitelné věci a nejen tyto se zubama..Zdravím a přeji hodně zdraví!!!

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva