Čínská houba reishi na imunitu – jak pomáhá? 4.88/5 (8)

Sponzorováno

Houba Reishi může dost pomoci naší imunitě

Houba Reishi může dost pomoci naší imunitě

Naše imunita dostává v podzimních měsících pořádně zabrat. Sychravé počasí, cestování hromadnou dopravou, časté střídání teplot nebo pobyt ve školním či pracovním kolektivu v nevětraném prostředí. Všechny tyto situace mohou naši imunitu znatelně oslabit.

Podívejte se s námi na pár tipů, jak posílit obranyschopnost organismu. Třeba i super čínskou houbou Reishi.

Pěkně od začátku – co je imunita?

Imunita je schopnost organismu bránit se cizorodým látkám z vnějšího i vnitřního prostředí. Nejčastěji se jedná o viry, bakterie, plísně, houby, ale i paraziti či nádorové buňky. Na podzim a v zimě musí imunita nejčastěji odolávat virům a bakteriím, které způsobují různá respirační onemocnění.

Proč je imunita tak důležitá?

Po napadení organismu virem nebo bakteriemi dochází k tzv. imunitní odpovědi. Naše tělo rozpozná, co je pro nás nebezpečné a čemu se má bránit. Imunitu dělíme na vrozenou a získanou. S vrozenou imunitou se už narodíme (už podle názvu). Dítěti ji předá matka. Získaná imunita se však formuje během našich životů.

Pokud je imunita z nějakého důvodu oslabena, tak se naše tělo nedokáže virům a bakteriím účinně bránit. Následně dochází k napadení oslabeného organismu nějakou infekcí, např. chřipka, viróza apod. Proto je důležité varovné signály oslabené imunity včas rozpoznat a začít okamžitě jednat.

Jak poznat oslabenou imunitu?

Příznaky oslabené imunity mohou být na začátku celkem nenápadné a jen obtížně rozeznatelné. Člověk se cítí dost unavený, jakoby bez nálady, bez energie a ospalý, a to i když spal doporučených 8 hodin. Je to ten známý pocit „něco na mě leze“. Každý z nás ho asi zná.

Za nechutenstvím nebo špatným hojením ran může také být oslabená imunita. Dále se u vás mohou objevovat časté ekzémy, opary a různé kožní vyrážky. Potvrzená je i souvislost s střevními problémy, jako je zácpa nebo průjem, a oslabenou imunitou. Toho všeho si všímejte.

Často za oslabenou imunitu může náš životní styl

Za oslabenou imunitou si z velké části můžeme sami, respektive náš životní styl. Kouření, nedostatek pohybu, nevhodný jídelníček, nedostatek spánku, alkohol a léky. To vše imunitu oslabuje. Nesmíme zapomenout ani na stres. Při stresových situacích produkuje naše tělo méně bílých krvinek, a naopak uvolňuje hormon kortizol, a následně je více náchylné na choroby.

Jak se dá posílit imunita?

Základem je zdravá a rozmanitá strava, dostatek pohybu, spánku a vyhýbání se stresovým situacím. Na podzim je vhodné doplňovat i vitamíny a minerály. Nejdůležitější je vitamín C, nejlépe v kombinaci se zinkem a selenem. Dále také vitamín D, B6 a B12. Nesmíme zapomenout ani na vitamin A, který je velmi účinný antioxidant. Nejlepší je vitamíny přijímat ve stravě, ne pomocí doplňků stravy.

Předcházet nachlazení můžeme i pitím zázvorového nebo šípkového čaje. Výborný je rakytník, který obsahuje nejvíce vitaminu C. Také střevní mikroflóra hraje důležitou roli v boji s onemocněními. Zařaďte proto do svého jídelníčku i zakysané mléčné výrobky, jogurty a kefíru.

Sponzorováno

Co doporučuje čínská medicína? Houbu Reishi!

Čínská medicína vychází z tisícileté tradice a její metody jsou používány dodnes. Pro posílení imunity a na léčení řady různých neduhů využívali už před 2 000 lety obyvatelé Asie hubu Reishi. Pro její blahodárné účinky je často nazývána jako „zázračná houba“ nebo „elixír věčného mládí“.

Reishi je díky obsaženým složkám schopná ovlivňovat činnost organismu. Jsou to především polysacharidy nacházející se v Reishi, které upravují činnost imunitního systému. Nejenže ho posilují a uvádějí do rovnováhy, ale také zmírňují špatné reakce.

Ano, jedním z nejdůležitějších účinků houby reishi je to, že může posílit váš imunitní systém. A potvrdily to i odborné studie.

Studie ukázaly, že reishi může ovlivnit geny v bílých krvinkách, které jsou kritickými částmi vašeho imunitního systému. Tyto studie navíc zjistily, že některé formy reishi mohou měnit zánětlivé cesty v bílých krvinkách.

Výzkum u pacientů s rakovinou ukázal, že některé z molekul nacházejících se v houbách mohou zvýšit aktivitu typu bílých krvinek nazývaných přirozené zabíječské buňky. Tyto buňky bojují proti infekcím a rakovině v těle.

Další studie zjistila, že reishi může zvýšit počet dalších bílých krvinek (lymfocytů) u osob s kolorektálním karcinomem.

Ačkoli většina přínosů houby reishi pro imunitní systém byla pozorována u těch, kteří jsou nemocní, některé důkazy ukázaly, že může pomoci i zdravým lidem. V jedné studii houba zlepšila funkci lymfocytů, která pomáhá v boji proti infekcím a rakovině, u sportovců vystavených stresovým podmínkám.

Celkově je tedy zřejmé, že reishi ovlivňuje bílé krvinky a imunitní funkce. Je v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu, aby se určil rozsah přínosů pro zdravé a nemocné.

Reishi a stárnoucí imunitní systém

Mladistvý imunitní systém celkem v pohodě zabraňuje infekci bakteriálními, virovými, plísňovými a jinými organismy a také provádí imunitní dohled ke sledování, identifikaci a ničení abnormálních molekulárních vzorů, které by mohly svědčit o časné rakovině. Optimální imunitní systém je navíc schopen zpomalit a zastavení zánětlivé reakce na vetřelce, jakmile byla hrozba neutralizována.

V průběhu času však imunitní systém zpomaluje svou normální funkci. Existují tři hlavní výsledky tohoto procesu známé jako imunosenescence. Četné chemické složky houby Reishi mají jemné, ale silné účinky, které mohou zvrátit mnohé dopady imunosenescence. Extrakty z Reishi posilují funkci dendritických buněk, které pomáhají dalším imunitním buňkám rozpoznat cizí antigeny a zničit je.

Reishi také podporuje vývoj B a T lymfocytů, imunitních buněk zapojených do produkce protilátek a regulace imunitní funkce.

Sponzorováno

A co vy? Znáte houbu Reishi a zkoušeli jste ji? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a relevantní studie

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva