Zubní kámen – proč se ho musíme zbavovat? 4.81/5 (26)

Sponzorováno

Jak na zubní kámen?

Jak na zubní kámen?

Snad každý si přeje mít krásné zuby až do vysokého věku. Jenže nic bohužel není zadarmo a péče o zuby obzvlášť ne – správná hygiena totiž zabere spoustu času a proto ji mnozí z nás podceňují. Nesprávné čištění zubů vede nejen ke vzniku zubních kazů, ale i zubního kamene, který může vést k paradentóze. A pokud nechceme v budoucnu každý den odkládat zubní protézu do skleničky, musíme zubům věnovat svůj čas.

Zubní kámen – co to vlastně je?

Zbytky jídla a sliny na zubech tvoří povlak neboli zubní plak. Když na zubech zůstane, začíná tvrdnout a postupem času se mění na zubní kámen. Zubní kámen se tvoří u každého individuálně, ale může vzniknout velmi rychle – klidně již po 14 dnech nedostatečné hygieny. Nejčastěji se tvoří u okrajů dásní, nebo pod jejich okrajem. Někdy není vidět, ale můžeme ho nahmatat jazykem. Tvorba plaku je fyziologický proces a někomu se tvoří méně a někomu více – i tak však můžeme správnou hygienou jeho vzniku výrazně předejít.

Je zubní kámen nebezpečný?

Zubní kámen sice sám o sobě vypadá neškodně, ale uvolňuje látky, které dráždí dásně – a ty, když se zanítí, pořádně bolí. Kromě toho znesnadňuje čištění zubů, a když se rozšíří, není vůbec hezký na pohled – může mít žlutou až hnědou barvou. Nadměrné množství zubního kamene vede k paradentóze a ta, pokud není léčena, může způsobit ztrátu zubů. Zubní kámen je proto velice nebezpečný.

Zubní hygiena – bez kartáčků a nitě ani ránu

Správné čištění zubů není snadné a mnoho lidí si zuby čistí sice pečlivě a pravidelně, ale špatnou technikou. To pak bohužel nevede k požadovaným výsledkům. V první řadě, je proto nutné si zkontrolovat, jestli si zuby čistíme správně. Nesmíme zapomínat ani na prostor mezi zuby a pravidelně používat zubní kartáček, či zubní niť, která pomůže třeba v případě prostor, kam se ani s nejmenším kartáčkem nedostaneme. Se správnou technikou, ale i s výběrem vhodných mezizubních kartáčků, vám pomůže profesionální zubní hygienista či zubař.

Sponzorováno

Jak se kámen odstraňuje?

Na odstranění zubního kamene máte nárok zdarma 1 x ročně u vašeho zubaře. Zubní kámen je možné odstranit ručně pomocí škrabky a kyrety nebo pomocí ultrazvuku. Ultrazvukové přístroje velmi rychle lámou a rozbíjí zubní kámen, lze je používat i v dásňovém žlábku a ošetření je proto velmi rychlé a precizní. Zubní kámen zubaři a hygienisté odstraňují také pískováním pomocí jedné sody, která vás zbaví i nevzhledných pigmentových skvrn, třeba od čaje či od kávy. Odstraňování kamene je sice poměrně nepříjemné, ale na rozdíl od vrtání kazů nebolí. Pokud máte zvýšenou citlivost zubů, můžete svého zubaře požádat o anestezii.

Kde vzít čas na čištění zubů?

Používat mezizubní kartáčky a nitě nemusíte v sedm ráno, když spěcháte do práce. Stačí, když si klasicky vyčistíte zuby a důkladnější vyčištění si necháte na večer, kdy máte dostatek času. Klidně spojte domácí hygienu s koukáním na televizi, mezizubní prostor si pak vyčistíte dokonale, bez toho, aniž by vás obtěžovala ztráta času. A když na to budete jeden den příliš unavení? Nevadí to, o to lépe si vyčistíte zuby další den. Udělejte si ze zubní hygieny zábavu a klidně se hecujte s ostatními členy rodiny.

Nezapomínejte také na pravidelnou návštěvu zubaře, či zubního hygienisty. I když si zuby budete čistit velice precizně, zubní kámen se vytvořit může – třeba v těžko nepřístupných místech. Kombinací pravidelné i domácí péče budete mít hezký chrup a to je přeci důležité – zuby jsou naše vizitka.

Co si ještě o zubním kamenu přečíst?

VIDEO: O dentální hygieně

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva