Bulka na zádech – jak poznat zda to je tuková bulka (lipom) či rakovina? 4.77/5 (22)

Lipom na čele

Lipom na čele

Vyděsila vás bulka na zádech? Lékař vysvětlí, jak lipom odlišit od rakoviny.

Taková bulka se objeví se z ničeho nic, nebo na sebe upozorňuje postupně stupňující se bolestí. Pod kůží připomíná tvrdou bulku převalující se mezi kostmi a může vás samozřejmě pořádně vylekat. Zejména pokud se vyboulí ven. Pravděpodobně jde o tukové útvary nazývané lipomy.

Lipom je měkký tkáňový výrůstek. Nezpůsobuje žádné rakovinotvorné komplikace ani nemá nepříznivé účinky na tělo. Termín lipom vychází ze slova lipos, což znamená řecky tuk, a z koncovky -om, která je v medicíně často užívaná v názvosloví nádorů. Lipom je tedy nádor vycházející z tukové tkáně, je nicméně benigní neboli téměř neškodný.

Lipom je nezhoubný tumor vycházející z tukové tkáně. Obvykle vzniká v podkožní tukové tkáni. Patří mezi mezenchýmové nádory, tedy zárodečné tkáně. Podle vztahu lipomu ke svalu mluvíme o lipomech intramuskulárních – rostou v jednom svalu a intermuskulárních – rostou mezi svaly. Gastrointestinální lipomy vyrůstají ze submukózní – podslizniční vrstvy tenkého a tlustého střeva. Lipomy mohou vznikat i v hlubších strukturách, například v příčně pruhovaném svalstvu.

Lipomy mohou být velké až 25 centimetrů

Lipomy mívají obvykle dva až čtyři centimetry, ale mohou být i značně větší. Mohou dosahovat dokonce až 25 centimetrů. Zejména ty hlouběji uložené dlouhodobě unikají pacientovi pozornosti a objeví je až později. Často se stává, že o rostoucím lipomu v těle ani netušíte, dokud se neohlásí výrazněji.

Lipomy málokdy způsobují bolest a většina lidí nemá žádné příznaky. Avšak člověk může cítit mírnou bolest, pokud lipom tlačí na nervy nebo přes něj jdou krevní cévy. Lipom tuk neuvolňuje, takže ani při hubnutí a ztrátě tukové vrstvy se výrazně nezmenšuje.

O co přesně pod kůží jde, možná odhalit pouze na základě vyšetření. Ve většině případů lékaři diagnostikují lipom jednoduchým fyzickým vyšetřením. Pokud je velký nebo bolestivý, lékař může nařídit test na zjištění, zda není rakovinný. Testy mohou zahrnovat biopsii, počítačovou tomografii (CT) nebo zobrazení magnetickou rezonancí (MRI).

Příčiny vzniku lipomu – udeřili jste se?

Příčina vzniku lipomů není zcela jasná. Nikdo vám příčinu přesně neřekne. Nejčastěji se vytváří u mužů, nejvíce mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života. Obvykle se častěji tvoří u pacientů s obezitou. Mechanismus vzniku lipomu není zcela zřejmý. Uvažuje se o traumatickém podkladu, případně působení dlouhodobého tlaku či dráždění oblasti, kde lipom vznikne.

Dlouhodobý tlak může tak tvořit třeba i špatné držení těla, které neřešíte. A příznaky nemusí končit v oblasti páteře. V případě, že je lipom dostatečně velký a přijde k útlaku v oblasti nervů, může způsobit bolestivé vjemy, případně ovlivňovat citlivost končetin.

Je to lipom nebo se bát rakoviny? Jaké jsou hlavní rozdíly?

Lipom je pomalu rostoucí tuková bulka, která se nejčastěji nachází mezi pokožkou a podkladovou svalovou vrstvou. Někteří lidé mají více než jeden lipom. Lipomy se mohou vyskytovat kdekoliv v těle. Zpravidla na krku, ramenou, zádech, břiše, rukách a stehnech. Snadno se pohybují pod mírným tlakem prstů. Mají tendenci se vyskytovat v rodinách, takže při vzniku sehrává roli i genetika.

Jak zjistíte, zda se bulky obávat? Lipom je téměř vždy benigní, to znamená, že není rakovinný. Existuje velmi malá šance, že hrudka připomínající lipom může být skutečně forma rakoviny zvané liposarkom. Liposarkomy jsou nádory v tukových tkáních, rychle rostou, nepohybují se pod kůží a jsou obvykle docela bolestivé. Takový by měl vyšetřit lékař biopsií. Lipom není citlivý na dotek, ani bolestivé.

Je třeba lipom ho odstranit?

Pokud vám lipom nezpůsobuje subjektivní potíže, je neškodný a není třeba s ním nic dělat. V mnoha případech se lipom nemusí léčit. Namísto toho lékař může doporučit jeho pravidelné sledování.

Pokud však lipom člověka obtěžuje, je bolestivý nebo roste, je třeba jeho odstranění. Zákrok nebývá komplikovaný, provádí se v rámci jednodenní chirurgie. Lipomy jsou obvykle samostatné, to znamená, že nezasahují do okolní tkáně. Proto je možné udělat malý řez v kůži a lipom buď vytisknout, nebo použít liposukci.

A co vy? Měli jste tukovou bulku na zádech nebo jinde? Já třeba ano, na zádech a měla 10cm. Jednodenní chirurgie a vše bylo odstraněno.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva