Obsah článku
- Liposarkom je druh maligního nádoru, který se vyvíjí z tukových buněk, nazývaných adipocyty. Jedná se o typ sarkomu, což je název pro skupinu vzácných rakovinových nádorů, které vznikají ze svalových, tukových, nervových nebo cévních buněk.
- Liposarkomy se mohou vyskytovat kdekoliv v těle, kde jsou přítomny tukové buňky, ale nejčastěji se vyskytují v měkkých tkáních, jako jsou svaly a podkožní tuk. Mohou se objevit jako bolestivé nebo bolestivé uzlíky pod kůží, obvykle ve stehnech, pažích, břiše nebo zádech.
- Liposarkom je tedy rakovina, která začíná v tukových buňkách. Jedná se o typ sarkomu měkkých tkání. Liposarkom patří mezi nejčastější sarkomy měkkých tkání.
- Léčba liposarkomu znamená obvykle chirurgické odstranění nádoru, často následované radioterapií nebo chemoterapií, zejména u agresivnějších forem nádoru.
- Prognóza liposarkomu závisí na mnoha faktorech, včetně typu nádoru, jeho velikosti, místa, stupeň diferenciace a rozsahu šíření. Raná detekce a léčba jsou klíčové pro úspěšný výsledek.
Liposarkom je vzácná forma rakoviny tkáně. Liposarkom je rakovina, která začíná v tukových buňkách. Nejčastěji se liposarkomy objevují u dospělých, ale ve vzácných případech se mohou objevit u dětí.
Lidé si mohou plést liposarkomy s tukovými depozity tkáně neboli lipomy, které však nejsou rakovinné. Liposarkomy jsou rakovinné. Je extrémně vzácné, aby se existující nerakovinný lipom stal rakovinným. Spíše se většina liposarkomů vyskytuje v důsledku nového nádoru.
Léčba a prognóza u liposarkomů závisí zejména na jeho typu. Některé liposarkomy také rostou pomalu a lze je snadno odstranit, zatímco jiné rostou rychle a mohou se rozšířit do dalších orgánů. Takže typ loposarkomu je zásadní.
Příznaky liposarkomu
Příznaky liposarkomu závisí zejména na umístění nádoru.
Liposarkom v oblasti rukou nebo nohou může způsobit bolest, otok nebo slabost postižené končetiny. V břiše může liposarkom růst v retroperitoneu neboli membráně pokrývající břišní orgány. Když k tomu dojde, osoba může mít příznaky, které jsou:
- přibývání na váze
- bolest nebo otok žaludku
- zácpa nebo krvavá stolice
- problémy s močením
Liposarkom nemusí způsobovat žádné příznaky, dokud není dostatečně velký, aby tlačil na sousední orgány. Tento tlak následně může způsobit bolest, otok nebo narušit funkci blízkých orgánů, jako jsou plíce, játra nebo jiné břišní orgány.
Příčiny liposarkomu
Proč vznikají? Liposarkomy se objevují, když dříve zdravé buňky mají chyby ve svém genetickém kódu nebo DNA a začnou se rychle množit. Z nějakého důvodu. I když přesná příčina této změny není jasná, liposarkom se typicky vyvíjí u mužů ve věku 50–65 let.
Rizikové faktory pro všechny typy sarkomů měkkých tkání, tedy i pro liposarkom, jsou:
- anamnéza ozáření břicha nebo jiné části těla
- anamnéza geneticky podmíněné rakoviny
- vystavení rakovinotvorným chemikáliím
- poškození lymfatického systému
Lékaři obecně nespojují životní styl, jako je kouření nebo špatná strava, se zvýšeným rizikem liposarkomů.
Diagnostika
Pokud má osoba nádor nebo příznaky, které by mohly naznačovat liposarkom, může lékař použít zobrazovací vyšetřovací metody, jako je rentgen, CT nebo MRI, aby změřil velikost nádoru a zda se rozšířil.
Dále lékař provede biopsii, aby otestoval vzorek tkáně.
Vzhledem k tomu, že liposarkomy jsou vzácné, je důležité, aby biopsii a diagnózu provedl zkušený specializovaný chirurg. Patolog může po odstranění nádoru identifikovat buňky, které charakterizují liposarkomy.
Typy liposarkomu
Po potvrzení liposarkomu lékaři pravděpodobně zařadí nádor do jednoho ze čtyř podtypů.
Mezi hlavní typy liposarkomu patří:
Sponzorováno
- Dobře diferencované: Toto je nejběžnější typ. Buňky mají tendenci být pomalu rostoucí nebo nízké kvality a velmi se podobají tukovým buňkám.
- Myxoidní/kulaté buňky: Jedná se o nádory středního až vysokého stupně, které mají zřetelný kruhový vzor rakovinných buněk. Nádory vysokého stupně mají tendenci se šířit rychleji než typy nízkého stupně.
- Pleomorfní liposarkom: Toto je nejvzácnější, ale nejagresivnější forma liposarkomu.
- Dediferencovaný liposarkom: Vyvíjí se z nádoru, který zpočátku vykazoval rakovinné buňky nízkého stupně. Dediferencovaný liposarkom je agresivní typ rakoviny, který obvykle začíná v hlubokém místě těla, jako je břicho. Říká se jí „dediferencovaný“, protože vzniká v rámci podobného, ale méně agresivního typu rakoviny.
Znalost typu buňky může lékaři pomoci určit, jak dobře bude nádor reagovat na chemoterapii, a také mu umožní určit výhled pacienta.
Léčba liposarkomu
Léčba liposarkomu často závisí na jeho typu a umístění.
Chirurgické odstranění / operace
Často je prvním krokem chirurgické odstranění nádoru spolu s širokým okrajem zdravých buněk.
Nádor bude někdy v místě, kde chirurg nemůže odstranit všechny rakovinné buňky, protože by to mohlo poškodit blízké orgány.
Podobně operace nemusí být účinná jako jediný způsob léčby, pokud se rakovinné buňky rozšířily z nádoru do jiných lokalit.
Radiační terapie
Lékař může po operaci doporučit radiační terapii ke zničení zbývajících rakovinných buněk. Radiace může také pomoci lékaři zmenšit nádor před operací.
Chemoterapie
Ačkoli lékař může požádat o chemoterapii ke zničení rakovinných buněk, není obvykle účinná u liposarkomů nízkého stupně. Chemoterapie se spíše zaměřuje na rychle rostoucí buňky. Nízké liposarkomy nemusí růst dostatečně rychle, aby chemoterapie fungovala.
Obecně jsou schválené dva chemoterapeutické léky, které se používají k léčbě liposarkomů.
- eribulin mesylát (Halavan)
- trabektedin (Yondelis)
Výhled pacientů
Pravděpodobnost přežití 5 let po diagnóze liposarkomu bude také záviset na typu, stadiu a způsobu léčby. Podle studií je míra přežití u lidí s vysoce agresivním liposarkomem pod 50 %. Míra přežití udává, s jakou pravděpodobností bude člověk žít určitou dobu po stanovení diagnózy. Pokud se sarkom měkkých tkání nešíří z původního místa, má osoba 5letou míru přežití 81%. U nejagresivnějších sarkomů měkkých tkání se toto snižuje na 16 %.
Mnoho liposarkomových nádorů je recidivujících, což znamená, že se po léčbě vracejí.
Lékaři doporučí časté následné vyšetření, aby se ujistili, že se rakovina člověka nevrátila. Příklady těchto testů mohou zahrnovat zobrazovací skenování, jako je MRI, a fyzické vyšetření pacienta.
Mnoho lékařských a výzkumných center pracuje na vývoji léků k léčbě liposarkomů. V ideálním případě tento výzkum poskytne nové léčebné režimy, které mohou pomoci prodloužit očekávanou délku života člověka s tímto typem rakoviny.
Prevence – dá se zabránit liposarkomu?
Ne. Bohužel nemůžete zabránit liposarkomu, zejména pokud máte dědičné onemocnění, které zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Riziko rakoviny měkkých tkání můžete snížit maximálně tím, že se vyhnete dlouhodobému vystavení záření a toxickým chemikáliím, jako je vinylchlorid.
A pár slov na závěr
Liposarkom je skupina velmi vzácných rakovin, které obvykle začínají v tukových buňkách v pažích a nohou. Lékaři nejčastěji léčí liposarkom chirurgickým zákrokem k odstranění nádorů. Některé typy liposarkomu se mohou vrátit, což vyžaduje další léčbu a dlouhodobé sledování, aby se zachytily nové nádory dříve, než se mohou rozšířit.
Liposarkomy jsou vzácné, takže může být obtížné najít lékaře mimo velké lékařské nebo výzkumné centrum, který viděl a léčil nějaké liposarkomy.
Můžete se poradit se svým lékařem nebo onkologem o doporučení nebo doporučení specialistovi nebo se obrátit na velké lékařské nebo výzkumné centrum, kde je pravděpodobnější, že budou mít lékaři specializující se na diagnostiku a léčbu sarkomů.
Sponzorováno
Máte s liposarkomem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi my, i naši čtenáři.
Studie a zdroje článku
- Liposarcoma Autoři: Rabia Zafar; Yurong Wheeler
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rakovina, Tuky
Přečtěte si také naše další články