Sponzorováno

Alergie na víno – existuje? A jak se projevuje? 4.88/5 (17)

  • Nejčastějšími příznaky alergie na víno jsou astma, ucpaný nos, kožní vyrážka, nevolnost a gastrointestinální potíže.
  • Citlivost na víno je poměrně běžná, ale skutečné alergie na víno jsou spíše vzácné. Příznaky se mohou pohybovat od mírné citlivosti až po nebezpečné příznaky.
  • Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte po vypití konkrétní odrůdy vína.
  • Pití vína nemusí vždy vyvolat reakci, protože vinaři svá vína tvoří různými způsoby. Víno můžete pít roky a alergii nezjistíte, dokud nebudete pít konkrétní víno.
  • Lidé trpící alergií na víno mají vyšší pravděpodobnost reakcí na červená vína, než na bílá vína. Alergie na bílé víno jsou méně časté než alergie na červené víno, ale mohou způsobit horší alergické reakce.

Alergie na víno - existuje? A jak se projevuje?Víno je obecně velmi oblíbený alkoholický nápoj, který může mít zdravotní přínosy, pokud je ovšem konzumován střídmě. Cítili jste však někdy po požití vína příznaky podobné alergii? Opravdu můžete být alergičtí na víno? O tom si povíme v dnešním článku.

Ačkoli je to vzácné, je skutečně možné mít alergickou reakci na víno.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o alergiích na víno, potenciálních alergenech ve víně a jak zjistit, zda jste na ně alergičtí.

Známky a příznaky alergie na víno

Příznaky alergie na víno nebo jiný alkohol mohou být podobné jako u jiných potravinových alergií. Některé z často hlášených příznaků jsou:

  • rýma nebo ucpaný nos
  • pocit pálení nebo svědění na rtech, ústech nebo krku
  • vyrážka neboli kopřivka, která může svědit
  • zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení nebo průjem
  • dušnost
  • otok rtů, úst nebo hrdla

Anafylaxe

Anafylaxe je závažný typ alergické reakce a je lékařskou pohotovostí. Může se objevit po jídle nebo pití či konzumace hroznových produktů, včetně vína, rozinek a čerstvých hroznů.

Studie z roku 2005 identifikovala jako alergen specifický protein nacházející se v hroznech.

Anafylaxe? Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud máte podezření, že vy nebo někdo, koho znáte, trpí anafylaxí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Mezi příznaky, na které je třeba dávat pozor, patří:

  • vyrážka nebo kopřivka, která může svědit
  • potíže s dýcháním, které mohou zahrnovat sípání nebo kašel
  • otok hrdla
  • rychlý tep
  • nízký krevní tlak (hypotenze)
  • zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení nebo průjem
  • pocit točení hlavy nebo omdlení

Nežádoucí reakce na potraviny: Alergie versus intolerance

Je důležité rozlišovat mezi alergií na víno a intolerancí alkoholu.

Alergie je abnormální imunitní reakce na přísadu ve víně. Někteří lidé, zvláště ti s astmatem, mohou mít také citlivost na siřičitany, což je imunitní reakce. Citlivost na siřičitany je obvykle klasifikována jako alergie a může vést k mírným až závažným symptomům.

Intolerance je stav, kdy vaše tělo nedokáže účinně odbourávat alkohol, což může být genetické nebo se může časem vyvinout.

Intolerance může způsobit příznaky, které jsou velmi podobné alergii, a tyto dva problémy mohou být často zaměněny. Příznaky intolerance mohou zahrnovat:

  • zčervenalá kůže
  • rýma nebo ucpaný nos
  • bolest hlavy nebo migréna
  • nevolnost nebo zvracení
  • rychlý tep
  • nízký krevní tlak (hypotenze)
  • zhoršení astmatu

Jaké jsou alergeny ve víně?

Existuje několik potenciálních alergenů, které lze nalézt ve víně. Jsou to tyto:

  • hrozny, včetně specifických proteinů, které se v nich nacházejí
  • ethanol, specifický typ alkoholu, který je přítomen ve víně
  • kvasnice, které fermentují cukry z hroznů na etanol
  • siřičitany, které mohou vznikat přirozeně ve víně nebo je přidávají vinaři
  • čeřidla, která se přidávají během výroby a mohou zahrnovat proteiny získané z mléka, vajec a ryb

Záleží na typu vína?

Obecně řečeno, většina vín obsahuje všechny potenciální alergeny zmíněné výše. Zdá se však, že nejvíce příznaků způsobuje červené víno.

Jedna studie z roku 2005 zkoumala lidi, kteří mají příznaky u horních cest dýchacích v reakci na alkohol. Hlášené příznaky byly: ucpaný nos a kýchání. Lékaři zjistili, že 83 procent respondentů uvedlo, že se jejich příznaky rozvinuly po konzumaci červeného vína. Dalším nejrozšířenějším bylo bílé víno, 31 procent ho uvedlo jako spouštěč příznaků.

Obecně ve studiích bývá zjištěno, že více lidí hlásilo příznaky po pití červeného vína, než bílého vína.

Proč ten sklon k červenému vínu? I když odpověď na to je stále nejasná, může to mít něco společného se skutečností, že červené víno obsahuje více siřičitanů a je fermentováno i se slupkou hroznů, zatímco bílé víno nikoli. Jeden z potvrzených hroznových alergenů se totiž nachází ve slupce hroznů.

Reakce na víno mohou také záviset na konkrétním druhu hroznů použitých ve víně. Jedna publikace například uvádí výskyt negativních reakcí u lidí s hypertenzí po konzumaci vína Merlot.

Pokud jste alergičtí na víno, můžete být alergičtí na jiné věci?

Pokud jste měli reakce na víno, mohli byste mít reakce i na jiné nápoje či potraviny? Jsou některé alergeny sdíleny mezi vínem a jinými potravinami nebo produkty? Podrobněji to probereme níže.

Pivo

Pivo sdílí některé potenciální alergeny s vínem, tak třeba etanol, siřičitany a kvasinky. Proto je možné mít alergii jak na pivo, tak na víno.

Sponzorováno

Případová studie z roku 2017 ve skutečnosti zdokumentovala jednotlivce, který měl alergickou reakci po konzumaci produktů, jako je pivo, víno, cider a šampaňské. Po testech na alergii se potvrdilo, že mají alergii na kvasinky.

Činidla

Činidla používaná ve víně mohou obsahovat bílkoviny získané z vajec, mléka a ryb. Pokud máte na tyto věci alergii, měli byste se obávat? Činidla se mají z vína odstranit během procesu výroby vína. Toho je dosaženo pomocí postupů, jako je filtrace.

Jedna studie z roku 2014 hodnotila, zda lze v červených a bílých vínech po těchto postupech odstranění detekovat čeřidla. Použité testy nedokázaly odhalit přítomnost čiřidel v testovaných vínech.

Studie z roku 2011 testovala reaktivitu u lidí. Přestože ve vínech nebyly zjištěny žádná čeřidla, u lidí s alergií na mléko, vejce nebo ryby byla pozorována velmi malá kožní reakce. Vzhledem k malému rozsahu odezvy vědci dospěli k závěru, že činidla představují velmi nízké riziko.

Ostatní potraviny ve víně

Lidé s alergií na hrozny nebo výrobky z nich mohou mít také reakce na jiné potraviny. Studie z roku 2006 zjistila, že lidé s alergií na hrozny mohou být také alergičtí na následující potraviny, v pořadí prevalence:

Hmyzí jed

Někdy může hmyz, jako jsou včely a vosy, spadnout do vína a rozdrtit se s hrozny. I to pak může způsobit problémy. Je to samozřejmě méně časté, a spíš problém domácích vín, ale stále je to možné.

Diagnostika alergie na víno

Pokud jste po požití vína zažili alergickou reakci, jak poznáte, na který alergen jste alergičtí? Existují různé alergické testy, které s tím mohou pomoci.

Kožní testy

Kožní testy zahrnují malý kousek alergenu píchnutý nebo vstříknutý pod kůži. Reakce zarudnutí nebo otoku se často objeví celkem rychle, pokud jste alergičtí na alergen.

Krevní testy

Krevní testy zahrnují odběr vzorku krve. Krev bude poté odeslána do laboratoře k testování na protilátky související s alergií nazývané IgE protilátky. Krevní testy mohou testovat celkové hladiny IgE nebo IgE proti konkrétnímu alergenu.

Je důležité si uvědomit, že velmi specifické alergeny, jako jsou jednotlivé hroznové proteiny, nemusí být k dispozici jako činidla pro alergické testy. Váš lékař může místo toho testovat obecnější alergeny, jako je červené víno, bílé víno, kvasnice nebo siřičitany.

Jak léčit alergii na víno

Možnosti určitě existují:

Antihistaminika

Léčba mírné reakce na víno může znamenat jen užívání perorálních antihistaminik. Ty lze získat buď v lékárně, nebo na předpis od svého lékaře.

Epinefrinový autoinjektor (EpiPen)

Protože alergie na víno a citlivost na siřičitany mohou být potenciálně závažné, možná zkuste zvážit nošení epinefrinového autoinjektoru (EpiPen). Tento nouzový lék lze použít k léčbě závažných alergických reakcí, zatímco čekáte na příchod pomoci.

Orální imunoterapie

Možná jste slyšeli, že některým lidem s potravinovými alergiemi se pomalu orálně podává rostoucí množství alergenu, aby se podpořila tolerance. Toto se nazývá orální imunoterapie.

I když neexistuje mnoho výzkumů, které by podpořily tuto metodu léčby alergií na víno, byla testována u osoby s velmi závažnou alergií na hrozny a víno. Orální toleranci bylo dosaženo pomocí zvyšujících se dávek hroznů.

Prevence – jak předejít alergii na víno

Pokud jste alergičtí na víno, nejlepším způsobem, jak předejít alergické reakci na víno, je vyhnout se jeho pití.

Pokud znáte složku vína, na kterou jste alergičtí, můžete se jí vyhnout. Může to být například možné, pokud máte reakci na určitý druh vína nebo hroznů.

Někdy vám může pomoci i pečlivé čtení štítků. Například etikety vína vás musí informovat, pokud víno obsahuje siřičitany.

Při pití vína se však doporučuje opatrnost, protože nežádoucí reakce mohou být závažné. Nejlepší může být úplně se vyhnout vínu – a všem dalším alkoholickým nápojům, na které jste alergičtí.

Víno obsahuje resveratrol, látku produkovanou rostlinami v období stresu (špatné počasí, napadení škůdci). Chrání je před houbovými chorobami. U lidí, kromě toho, že je antioxidantem, může pomoci předcházet rakovině a působí jako antibiotikum proti škodlivým bakteriím.

A pár slov závěrem

Víno může podpořit dlouhověkost a také snížit riziko srdečního infarktu, srdečních chorob, mrtvice i rakoviny tlustého střeva. I když si všichni přejeme, aby platila stará mantra „láhev vína denně vás drží dál od lékaře“, tyto zdravotní přínosy se projeví pouze tehdy, když je víno konzumováno s mírou.

Alergie na víno působí podobně jako jiné potravinové alergie. Váš imunitní systém považuje neškodné proteiny za hrozbu a napadne je. Produkuje se velké množství protilátek, jako je imunoglobulin E (IgE). Tyto protilátky způsobují uvolňování histaminu a dalších chemikálií, které mohou vyvolat příznaky alergické reakce.

Sponzorováno

Nejčastější příčinou alergie na víno jsou siřičitany, glykoproteiny a i samotná alergie na hroznové víno. Siřičitany se přirozeně vyskytují ve víně, protože kvasinky metabolizují v procesu fermentace. Siřičitany lze do vína přidávat i jako konzervant. Sladká vína s vyšším obsahem cukru obsahují více siřičitanů, aby zbylý cukr nenastartoval druhotné kvašení.

Dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva