Obsah článku
Máte rádi burčák? Mnozí něj nedají dopustit a připisují se mu doslova zázračné účinky. Podle odborníků zdravý je, v přiměřeném množství. Dospělý muž neměl vypít více než půl litru denně. U ženy je dávka ještě nižší, neměla by překročit objem tři deci. Burčák však obsahuje mnoho důležitých prvků jako železo, zinek podporující činnost srdce, vitamín B, bílkoviny, a mnoho minerálů a kyselin, které mají příznivé účinky zejména na pleť a trávení, ale i na nervovou soustavu.
Burčák má u nás tradici a je to dobře
Sladký předskokan vína s jemnou ovocnou chutí není složitý na výrobu, proto si jej mnozí vyrábějí doma. Burčák má tradici u nás a v sousedních Čechách, méně v Rakousku a v Německu. Ať už máte burčák v lásce nebo vás naopak jeho specifická chuť neoslovila, faktem zůstává, že v malých množstvích je to elixír zdraví.
Burčák je částečně zkvašený hroznový mošt, meziprodukt, vznikající při výrobě vína. Kvalitu prozrazuje barva i vůně. Nejlepší je čerstvý, nechlazený, mléčné, mírně nažloutlé barvy, s velmi jemným kalem. Voní nasládle, chutná příjemně sladkokyselo. Ale nezapomeňte, že je to alkoholický nápoj s obsahem alkoholu až do 6%. takže opatrně, v malé míře.
Jak rozeznat dobrý burčák?
Kromě mírně nažloutlé barvy a velmi jemného kalu je třeba si všímat i prostředí, v jakém se burčák prodává. Praví vinaři potvrdí, že ten prodávaný u cesty asi nebude pravá pochoutka – slunce totiž kvalitu nápoje zhoršuje. Každý poctivý prodejce by vám měl dát burčák před koupí ochutnat.
Zvládnete to i doma
Pokud se rozhodnete vyrobit si burčák doma, potřebujete dozrálé hrozny. Vylisujte je nebo rozmačkejte, ale dávejte pozor na drcení jadérek, ty by mohly způsobit nahořklou chuť nápoje. Šťávu prolisujete přes gázu a nechte 8 až 12 hodin odkalit – kal se usadí na dně a vy získáte čistý mošt. Pak necháte tekutinu kvasit (10 – 20% nádoby, ve které bude kvasit, musí zůstat prázdných). Aby se proces kvašení začal, přidejte do moštu sušené kvasinky (1 – 2g / 10 l) rozpuštěné v malém množství teplé vody, nebo trochu již hotového burčáku. Takto připravený mošt neskladujte v chladu, ale na teplejším místě. Rychlost s jakou se mošt promění na burčák závisí na množství kvasinek, na teple (čím teplejší, tím rychleji), ale vždy trvá přibližně několik dní. Kvašení sledujte a mošt ochutnávejte – podle chuti totiž zjistíte, zda je burčák připraven na ochutnávku.
Sponzorováno
Je burčák opravdu takový zdravý?
Díky výraznému obsahu kvasinek je skutečným koncentrátem vitamínů skupiny B, zejména thiaminu. Právě vitaminy skupiny B pocházejí z kvasinek nebo jejich metabolické aktivity. Burčák tak prospěje vaší pokožce a vlasům, už i proto, že obsahuje zinek a další minerály a stopové prvky, které mají příznivé účinky na pleť a nervový systém a obecně příznivý účinek na metabolické procesy. Thiamin ovlivňuje stejně pozitivně i na srdeční činnost. Podle gastroenterologů však mohou kvasinky být hůře stravitelné, a proto doporučují, aby si v sezóně muži denně dopřáli nejvíce půl litru tohoto oblíbeného moku a ženy ještě méně. Dávka by neměla překročit tři decilitry. Kromě toho lze v burčáku nalézt i další prospěšné látky, například kyselina nikotinovou a nikotinamid, obě pozitivní vliv na zdraví nervového systému a kůže. Kyselina pantotenová má zase ochranný účinek na sliznice a zažívací ústrojí obecně.
Resveratrol v burčáku
Pokud jde o prospěšné látky pocházející z hroznů, nelze nezmínit opravdu silný antioxidant resveratrol s příznivými účinky na srdečně-cévní systém. Najdeme ho zejména v červených odrůdách hroznů, z nichž se sice burčák vyrábí složitěji, ale vyrobit se dá. Resveratrol, podobně jako další flavonoidy s antioxidačním účinkem, patří do skupiny rostlinných polyfenolů, látek, které svou antioxidační kapacitou dokáží bránit stárnutí na buněčné úrovni a tedy předcházet civilizačním onemocněním. Právě hrozny a produkty z něj, včetně burčáku, patří mezi nejbohatší přírodní zdroje polyfenolických látek.
Diabetici – buďte při konzumaci burčáku opatrní
Pro mladý burčák je typický vysoký obsah cukrů. Pokud se nepřislazujeme sacharózou, zejména tehdy, pokud cukernatost hroznů nebyla dobrá, obsahuje mnoho přirozených cukrů, rychle vstřebatelných zdrojů energie, jako glukóza a fruktóza pocházející z hroznové šťávy. Pro vysoký obsah cukrů však burčák není vhodný například pro diabetiky.
VIDEO: O burčáku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alkohol
Přečtěte si také naše další články