Sponzorováno

Nejčastější potravinové alergeny 5/5 (4)

Nejčastější potravinové alergenyPodívejte se na přehled nejčastějších potravinových alergenů. Které potraviny nás v tomto směru trápí nejvíce?

Alergie na proteiny kravského mléka

Významnou roli hraje rodinná anamnéza. Alergie se vyskytuje se u 0,5 až 4 % kojenců. Prevalence s věkem klesá. Onemocnění nejčastěji přetrvává do věku 3 – 15 let. Nejčastějšími symptomy jsou zvracení, průjmy a další reakce kožní resp. respirační s individuálním charakterem. Vzhledem k tomu, že kravské mléko obsahuje vysoké procento odlišných bílkovin (kaseiny, lakto – albuminy, lakto – globuliny, imuno – globuliny) je někdy poměrně obtížné zjistit na jakou bílkovinu je dítě alergické.

Alergie na kasein jsou ve většině případů dlouhodobé, ale alergie na syrovátkové bílkoviny vymizí po roce života dítěte. Alergenita kravského mléka může být redukována různými potravinovými úpravami, např. vysoké teploty denaturované mléčné proteiny a redukují jejich alergenicitu. Kozí nebo ovčí mléko nejsou vhodné, protože mají téměř 70 % zkříženou alergii s bílkovinami kravského mléka.

Alergie na ořechy a arašídové ořechy

Tento typ alergie může začínat v raném věku, ve většině případů je celoživotní a může být fatální. Lidský organismus může být alergický na různé druhy ořechů: arašídy, mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, pistácie, kešu oříšky a jiné.

U nejlehčích případů dochází k zarudnutí kůže, otoku jazyka a rtů a k bolestem hlavy. Arašídové ořechy mohou vyvolat i nejtěžší formu reakce anafylaktický šok. U vysoce senzitivních jedinců může alergické projevy vyvolat i kontakt ořechů s kůží nebo inhalace. U těchto osob je nutný přísný zákaz konzumace ořechů a zajištění rychlého podání adrenalínu. Alergie na ořechy bývá často zkřížená s jinými typy alergií např. na ovoce nebo na pyl.

Alergie na obiloviny a pšeničnou bílkovinu

Obiloviny vyvolávají vzácněji se vyskytující druh potravinové alergie, u dětí se nejčastěji vyskytuje alergie na pšenici. Obiloviny a pšenice mají zkříženou reakci na pyly. Bílkoviny obilovin neztrácejí svůj alergenní potenciál ani po tepelné úpravě. Alergie na pšeničnou bílkovinu je jiné onemocnění jako celiakie, ale obě se léčí bezlepkovou dietou.

Sponzorováno

TIP: O bezlepkových potravinách

Alergie na vaječné bílkoviny

Vaječné bílkoviny jsou častým spouštěčem alergických reakcí. Vajíčka se nejčastěji konzumují po tepelném zpracování, které ale velmi mírně reguluje alergenicitu. Existují téměř 90 % zkřížené reakce mezi různými druhy vajec.

Alergie na luštěniny a sóju

Sója a sójové proteiny jsou v malém množství používané při zpracování a technologické úpravě potravin. Alergie na sójové bílkoviny bývá často zkřížená, může se vyskytnout alergie na jiné luštěniny, na arašídové ořechy nebo zkřížené reakce s alergií na kravské mléko. V posledních letech alergie na sójové mléka značně komplikují výběr potravin, léčbu a výživový stav takových problematických jedinců.

Alergie na ryby a korýšovce

Tyto produkty jsou běžnými potravinovými alergeny s častým výskytem zkřížených reakcí.

Alergie na celer

Celer je relativně často používanou složkou v potravinářském průmyslu díky jeho aromatickým vlastnostem. Nejčastěji jsou alergie na surový celer, tepelně upravovaný celer má menší alergenní potenciál. Práškový celer používán do koření je však vysoce alergenní pro jeho koncentraci.

Alergie na hořčici

Hlavní alergeny přítomné v hořčici jsou rezistentní na teplo a jiné potravinářské úpravy.

Alergie na sezamová semínka a sezam

Požívají se v mnoha výrobních procesech jako příjemné potravinové dochucovadla.

Alergie na sulfidy

Sulfidy jsou častými aditivními látkami přidávanými do potravin, které mohou vyvolávat těžké reakce u senzitivních individuí, zejména u astmatiků. Ohledem na tuto skutečnost je povinnost potravinových producentů tento alergen v potravinách označovat. Mechanismus jeho účinku ale není jasný.

Další potravinové alergeny

Do této skupiny alergenů patří ovoce, jahody, citrusové plody, mořské produkty, slunečnice, mák, sušené drtě rostlin, koření. Největší problém představují velmi malé množství alergenů, které se do potravin mohou dostavět náhodně během výroby, skladování a prodeje potravín.

Sponzorováno

A na co máte alergii vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o alergiích přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva