Esenciální olej Jalovec montana – vlastnosti, účinky, kontraindikace 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Juniperus montana

Popis esenciálního oleje Jalovec montana

Jalovec horský, jalovec alpský (Juniperus montana), kterému se také říká jalovec trpasličí je další druh jalovce, používaný v aromaterapii. Je to nepryskyřičný, trnitý, stálezelený a vytrvalý jehličnan. Samičí a samčí rostliny jsou odlišné, jedná se o dvoudomou rostlinu. Jalovec alpský je vzácnější než klasický jalovec obecný. Jeho růst je pomalý, dosahuje výšky okolo 1 metru v časovém období 10 let. Jeho bobule jsou masité, tmavě modré barvy. Kvete v červnu / červenci a plodí na podzim 2. roku růstu. Na výrobu 1 kg esenciálního oleje je potřeba 200 kg bobulí. Tedy na 10 ml (běžná velikost lahvičky) bylo potřeba 2 kg rostlinného materiálu.

Odrůda „montana“ je bohatší na estery a obsahuje méně monoterpenů než jiné druhy jalovce, má zajímavé protizánětlivé, analgetické a antispasmodické vlastnosti. Větší obsah esterů jej činí zvláště účinným na psycho-emocionální úrovni. V aromaterapii se používá hlavně při bolestech pohybového aparátu, pro podporu krevního běhu, jako nervové tonikum při stresu nebo vyčerpání, antirevmatikum, spasmolytikum a také jako antiseptikum.

Působí sice jako ledvinové tonikum, ale určitě není vhodný při ledvinových patologií. Při zažívacích potížích je vhodný pro snížení nadýmání. V kosmetice se přidává do výrobků na eliminaci kožního mazu, akné a dalších zánětlivých onemocnění kůže.

Botanický název: Juniperus montana
Čeleď: Cupressaceae
Destilovaná část rostliny: Větvičky a bobule.
Země původu: Evropa.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji

Monoterpeny (více než 50 %): limonen, alfa-pinen, beta felandren, gama terpinen, estery (30 %): alfa-terpenylacetát, kyseliny: kyselina kamfolemová, seskviterpenoly: alfa kadinol, další složky v menším procentuálním zastoupení: seskviterpeny, monoterpenoly.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Jalovec montana

 • ❤️ Protizánětlivé,
 • ❤️ analgetické,
 • ❤️ antirevmatické,
 • ❤️ spazmolytikum,
 • ❤️ antiseptikum,
 • ❤️ oběhové tonikum,
 • ❤️ nervové tonikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy.
Aroma: Vůně je teplá, balzámová, sladká a jemně dřevitá.

Účinky esenciálního oleje Jalovec montana

Vhodný při:

 • zánětlivá a křečovitá kolitida
 • dysfunkce nervového systému
 • revmatismus, artritida, polyartritida
 • bolesti kloubů, neuralgie, ischias, lumbago, svalové křeče
 • hemoroidy
 • při akné
 • mastná pleť
 • padání vlasů

Kontraindikace

Může působit nefrotoxicky (toxicky pro ledviny), pokud se používá dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách. Nedoporučuje se těhotným ženám a dětem do 12 let.

Sponzorováno

Může poškodit pokožku, vyvolat alergickou reakci. Vždy ředit do rostlinného oleje, neužívat vnitřně. Nevhodný při selhání ledvin, ledvinových zánětech. Má působení podobné hormonu kortizonu, není vhodný při hormonálních patologiích a hormonálně závislé rakoviny.

A o esenciálních olejích si dále přečtěte

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva