Sponzorováno

Covid-19 (koronavirus) a vypadávání vlasů – proč se to děje? A jak řešit? 4.85/5 (13)

  • Horečka je běžným příznakem COVID-19. Několik měsíců poté, co měli vysokou horečku nebo se zotavili z nemoci, mnoho lidí pozoruje znatelné vypadávání vlasů.
  • Lékařský název pro tento typ vypadávání vlasů je telogen effluvium. Dochází k tomu, když do fáze vypadávání (telogenní) fáze životního cyklu růstu vlasů současně vstoupí více vlasů než normálně. Horečka nebo nemoc mohou zapříčinit, že více vlasů vstoupí do fáze padání.
  • K vypadávání vlasů dochází kvůli nastalému zánětu v těle. Zánět může způsobit posun v růstovém cyklu vlasu.
  • Odborníci říkají, že cyklus růstu vlasů by se měl obnovit do jednoho a půl roku. Mezitím mohou pacienti, kteří trpí ztrátou vlasů po COVIDu, zvýšit příjem vitamínů a naučit se zvládat stres a dbát na dobrý jídelníček.
  • Toto vypadávání vlasů může trvat šest až devět měsíců, než se zastaví. Většina lidí pak vidí, že jejich vlasy začnou opět vypadat normálně a přestanou vypadávat.

Covid-19 (koronavirus) a vypadávání vlasů - proč se to děje? A jak řešit?Během druhé vlny nemoci COVID-19 mnozí lidé, kteří byli infikováni virem SARs-COV-2, hlásili vypadávání vlasů jako celkem běžný příznak. Šokující je ale fakt, že stav přetrvával i měsíce po uzdravení.

Zatímco ve srovnání s jinými zdravotními problémy, které tento virus někdy může zapříčinit, vypadávání vlasů se může zdát celkem nevýznamné. Hodně lidí, kterým během infekce a po ní vypadly chuchvalce vlasů, se však domnívají, že je to velmi znepokojivé a je třeba tento problém určitě řešit.

Nyní, s rostoucím počtem případů koronaviru, se lidé obávají nejen opakující se infekce, ale také opakování těchto příznaků. Hovořili jsme s odborníky, aby nám pomohli odpovědět na některé důležité otázky týkající se souvislosti mezi vypadáváním vlasů a nemocí COVID-19.

Jak a proč COVID-19 způsobuje vypadávání vlasů u některých pacientů?

Většina pacientů, kteří byli postiženi nemocí COVID-19, hlásila akutní nástup vypadávání vlasů přibližně 2–3 měsíce po infekci. Zatímco většina případů vypadávání vlasů nastává z různých důvodů, od nutričních nedostatků, hormonálních změn, stresu, environmentálních a genetických faktorů, je padání vlasů COVID kategorizováno jako „telogen effluvium„, ke kterému údajně dochází v důsledku počtu faktorů:

  • Emocionální stres vyvolaný lockdowny a také strach z infekce
  • Uvolňování prozánětlivých cytokinů jako reakce na boj s virem, o kterém je známo, že poškozuje vlasové folikuly
  • Virus sám může přímo poškozovat vlasové folikuly (další výzkum na toto téma probíhá).
  • Během infekce / zánětlivého procesu v těle dochází k vyčerpání živin, jako je železo, zinek, vitamíny B-komplexu, které jsou nezbytné pro růst a sílu vlasů.

Ztráta vlasů může být běžným příznakem po COVID – proč to tak je?

V současné době není známo, kdo přesně může trpět vypadáváním vlasů vyvolaným COVIDem. Mnoho lidí, kteří se s tímto problémem zabývali, však tvrdí, že trvá i měsíce po uzdravení.

Naše vlasy procházejí cyklickou fází růstu (anagen), přechodu (katagen), odpočinku (telogen) a vypadávání (exogen). Vzhledem k tomu, že naše vlasová pokožka obsahuje miliony vlasových folikulů a každý folikul je v určitém časovém intervalu v jiné fázi, nějakou dobu trvá, než se projeví vypadávání i následný růst vlasů.

Kvůli chronickému telogennímu effluviu se vypadávání vlasů stává dlouhodobým problémem. Pokud nebudou podniknuty kroky k doplnění nedostatkových mikroživin, tento problém může být dlouhodobý.

Sponzorováno

Jakákoli závažná virová infekce vyčerpává tělesný zdroj mikroživin a tělo se připravuje na boj s virem. Proto si až 3 měsíce po COVIDu velký počet pacientů stěžuje na nadměrné padání vlasů. Dodejte živiny a problém se zlepší.

Jaký je normální rozsah vypadávání vlasů a kdy bychom se měli obávat?

Vypadávání vlasů je něco, čemu se nelze úplně vyhnout. Je to přirozený proces a děje se každému y n8s. Normálně však člověk může ztratit až 50-80 vlasů za den. Cokoli, co tento počet překročí, už může být znepokojivé.

Navíc, pokud pacient zaznamená ztrátu vlasů v trsech, doporučuje vyhledat lékařské ošetření.

Normální vypadávání vlasů během dne je pozorováno více po koupeli. Pokud osoba aktivně vnímá padání vlasů denně přesahující 100 vlasů za den i ve dnech bez mytí, je nejlepší pak vyhledat léčbu.

Role správné stravy a životního stylu

Zdravý životní styl, konzumace výživných potravin a pravidelná fyzická aktivita mohou udělat zázraky pro naše celkové zdraví. Navíc může prospět i něčemu tak otravnému, jako je vypadávání vlasů. S Telogen effluvium nebo náhlou ztrátou vlasů v důsledku COVID-19 však změny životního stylu nemusí stačit.

Lékaři doporučují vyhledat lékařskou pomoc v případě, že pacient i nadále hlásí vypadávání vlasů a extrémní problémy s vypadáváním vlasů měsíce po zotavení z nemoci. Kromě dobré stravy existuje mnoho účinných doplňků a přísad, které lze přidat do pacientovy stravy, aby se pacient vypořádal s drastickými vedlejšími účinky nemoci. Vyhledání lékařské pomoci je však zásadní.

Dbejte na přísun železa!

Odborníci říkají, že dobrá hladina železa vám může pomoci zotavit se z tohoto stavu. Tělo využívá zásoby železa pro stavbu červených krvinek, a proto jsou vaše hladiny železa klíčové pro zvrácení telogenního effluvia a pro rychlé obnovení růstu vlasů.

Zde jsou tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu železa:

1. Omezte ze svého jídelníčku kyselá a slaná jídla
2. Držte se dál od alkoholu
3. Pravidelně cvičte
4. Zařaďte do svého jídelníčku červené hrozny a černé rozinky (a jiné zdroje železa)

Infekce COVID-19 je nyní častou a běžnou příčinou akutního telogenního effluvia. Proto by si lékaři měli být vědomi vztahu mezi touto infekcí a tímto vzorem vypadávání vlasů. Léky, které byly použity k léčbě COVID-19, byly vyloučeny jako příčina akutního telogenního effluvia.

Vlasy po Covidu mohou padat i po trsech

Vlasy po Covidu mohou padat i po trsech

Pokud je příčinou vypadávání vlasů horečka, nemoc nebo stres, vlasy mají tendenci se samy vrátit do normálu. Jen tomu musíte dát čas. Většina lidí vidí, že jejich vlasy znovu získávají svou normální plnost během šesti až devíti měsíců.

Sponzorováno

Pokud máte podezření, že vaše vypadávání vlasů je způsobeno něčím víc než telogenním effluviem ze stresu nebo horečky, promluvte si s odborníkem na vypadávání vlasů, dermatologem. Pravdou ale je, že diagnostikovat a následně i správně léčit padání vlasů je schopen jedině specialista s lékařským vzděláním.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva