Mýdlové ořechy (reetha) – super na pokožku, vlasy i pro ekologické praní prádla. 4.69/5 (39)

Mýdlové ořechy jsou přírodní čistící prostředek.

Mýdlové ořechy jsou přírodní čistící prostředek.

Běžné prací prostředky, tzn. prací prášky, gely, ale hlavně aviváže představují obrovskou ekologickou zátěž. Vedle toho je řada těchto prostředků i nebezpečná, protože obsahuje látky, které v prádle zůstávají a způsobují různé kožní problémy.

V dnešní době existuje řada ekologických a biologicky šetrných pracích prostředků. Mezi nejrozšířenější patří značky Ecover, Ulrich nebo AlmaWin. Tyto prostředky nejsou ale nejlevnější a navíc se k nám dováží, takže jim musíme připsat ekologickou zátěž dopravy.

Mýdlové ořechy

Opravdu přírodním pracím prostředkem jsou mýdlové ořechy. Jedná se o skořápky ořechů, které obsahují saponiny. Při praní již není třeba používat aviváž, protože prádlo je i tak měkké. Lze je použít také jako vlasový nebo tělový šampón, k mytí nádobí a podobně. Navíc po použití je lze kompostovat. Jsou 100% rozložitelné.

Velkou nevýhodou je ovšem, stejně jako u ekologických pracích prášků, že se k nám dováží. V případě ořechů je zátěž ještě větší, protože se v drtivé většině dováží až z Indie. Nehledě na to, že pokud bychom v ořeších začali prát všichni, znamenalo by to pro dotčené stromy pohromu.

Pro člověka žijícího v ČR se jeví jako „nejekologičtější“ varianta praní v tzv. mýdlovém slizu. Mýdlový sliz je šetrný nejen k přírodě, ale také k pokožce, takže je vhodný k praní hlavně dětského oblečení a plínek. Jedinou nevýhodou je, že mýdlový sliz se nikde neprodává. Nelekejte se ale, jeho výroba není nijak složitá.

Mýdlový sliz

 • Potřebovat budeme kostku pracího mýdla, prací sodu a nějakou nádobu, nejlépe kýbl s víkem.
 • Prací mýdlo můžeme koupit klasické jádrové, které je nejlevnější, ale obsahuje živočišné tuky, nebo tzv. marseillské mýdlo, které je o něco dražší. Vzhledem k tomu, že mýdlo budeme strouhat, lze pro tento účel koupit již hotové mýdlové vločky.
 • Prací sodu lze sehnat práškovou nebo krystalickou. Soda je součástí většiny pracích prášků, protože rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje.

Postup výroby:

 • Do kýble nasypeme asi ¼ balení sody, nastrouháme mýdlo a za stálého míchání postupně zalíváme 10 litry horké vody. Poté kýbl zavřeme víčkem a necháme odstát. Následující den je sliz hotový.

Praní:

 • Na jednu pračku dáváme cca 250 – 300 ml slizu, pokud je prádlo více špinavé, dáme slizu víc, případně přidáme ještě více sody nebo sůl na skvrny. Běžně zašpiněné prádlo ale sliz bez problému vypere.
 • Co se týče aviváže, není potřeba žádnou dávat, případně lze použít ocet, který prádlo změkčí a neutralizuje. Pro provonění prádla lze do nálevky na aviváž přidat také pár kapek éterického oleje.

Další benefity a použití mýdlových ořechů

Obvykle se označují jako prací ořechy nebo také Reetha. Nacházejí se na východní i západní polokouli, ale pocházejí z Indie a Nepálu. Jsou to vlastně plody stromu mýdlových ořechů, které obsahují prvek známý jako „saponin“, což je 100% přírodní alternativa k chemickým čisticím prostředkům a čisticím prostředkům.

1. Pro čištění pleti

Mýdlové ořechy nebo Reetha je vynikající čistící prostředek pro pleť. Může být vlastně použit jako náhražka mýdla. Pomáhá při změkčování pokožky a zabraňuje vysušení pokožky. Mýdlové ořechy také pomáhají pokožce zbavit se pupínků a černých teček. Tím se uvolní cesta k jasné a krásné pleti.

2. Vhodné pro mytí obličeje

Mýdlové ořechy lze také použít pro mytí obličeje. Pravidelné používání chemických čisticích prostředků může mít takové důsledky, že obličej bude mít jakoby suchý vzhled. Chcete-li se tomuto vyhnout, vše, co je třeba udělat, je připravit směs mýdlových ořechů (tekutou) a éterický olej. Smíchejte a aplikujte na tvář.

TIP: Důležitou vlastností mýdlových oříšků je to, že nevyvolávají žádné alergické reakce, a proto jsou velmi dobré pro vaši pokožku – zvláště pokud máte problém s citlivou pokožkou. Jsou také velmi přirozené a dobré pro děti.

3. Působí jako prevence mnoha kožních problémů

Mýdlové ořechy jsou 100% přírodním produktem – pravidelné mytí pleti mýdlovými ořechy tak může také pomoci při prevenci mnoha kožních nemocí. Chemikálie v jiných produktech se mohou absorbovat přes kůži a také do krevního oběhu, čímž dochází k mnoha kožním chorobám. To u těchto ořechů nenastane.

4. Snižují vypadávání vlasů

Mnoho lidí si začíná uvědomovat přínos mýdlových ořechů pro vlasy. Ve skutečnosti existuje několik šamponů, které jsou o ně obohaceny. Jedná se o tradiční a přírodní metodu, která výrazně snižuje vypadávání vlasů. Jsou také velmi užitečné při léčbě vší v pokožce hlavy.

Pokud prostě chcete zdravější a lesklé vlasy, žádná volba asi není tak dobrá, jako použít právě mýdlové ořechy. Po každém umytí pak vlasy mají úžasnou hladkost, což jim pak dodává úžasnější a lesklejší vzhled.

5. Působí také jako kondicionér

Mýdlové ořechy často působí jako kondicionér a podporují růst vlasů, chrání vaše vlasy před poškozením a suchostí a napomáhají při zamezení vypadávání vlasů. Hlavním důvodem, proč je reetha dobrá pro vaše vlasy, jsou její antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které udržují infekce pěkně pryč od vašich vlasů.

Reetha i na lupy: Reetha je prostě vynikající čistící přípravek na vlasy. Aplikujte kapalinu na pokožku hlavy a nechte ji působit několik minut a poté ji umyjte čistou vodou. Pomáhá krásně předcházet lupům ve vlasech.

6. Na psoriázu i ekzémy

I ajurvéda umístila mýdlové ořechy vysoko ve svých seznamech populárních bylinek a minerálů. Kromě toho se tato bylina také používá k léčbě řady kožních problémů, jako je psoriáza, ekzém a také k odstranění pih.

7. Netradiční použití? I na čištění šperků

Ozdoby odložte do kapaliny mýdlových oříšků. Drhněte jemně šperky měkkým hadříkem. Uvidíte úžasný rozdíl na vašich špercích.

Rada na závěr: Je třeba se vyhnout kontaktu ořechů s očima.

A ještě přidáme několik bonusových použití mýdlových ořechů. S výše zmíněnými body máme opravdu reálné zkušenosti, ale s těmi následujícími ne. Takže je berte jako čistě informační.

8. Léčí astma

Mýdlové ořechy jsou dostupné v různých formách a jedna z nich prý může pomoci vyléčit astma.

9. Na migrénu i hysterii

Mýdlové ořechy jsou také používány k léčbě migrény, hysterie a epilepsie.

10. Proti některým patogenům

Mýdlové ořechy inhibují mnoho patogenů, E. Coli nebo Salmonella.

11. Mohou prý pomoci i při rakovině

Tyto superbobulky mají antioxidační vlastnosti. To vás může docela pěkně chránit před rakovinou. Mýdlové ořechy vám mohou pomoci bojovat proti růstu nádorových buněk.

A dále si přečtěte

VIDEO: Rheeta (mýdlové ořechy) mytí vlasů

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva