Platí jakési pravidlo „káva je jen pro dospělé“ a dětem říkáme „to ještě nesmíš“. Ale vlastně proč? V podstatě k tomu není žádný důvod, na rozdíl od spousty jiných věcí je káva čistě přírodní produkt, pokud neberu v potaz různé náhražky a „3 in 1“ sáčky.
Ale běžná káva je zcela přírodní, netřeba ji zakazovat. Vždyť čaj má kofeinu možná i více a také ho děti pijí.
Všeho s mírou
Samozřejmě všeho s mírou. Většinou my dospělí kávu pijeme, chutná nám. A v přiměřené míře je prospěšná, obsahuje spoustu přírodních antioxidantů. Kvalitní káva škodlivá není, proč ji zakazovat dětem? Děti spíše na kávu nemají chuť, nenapadne je dát si ji s námi dospělými. Ale děti běžně pijí čaj. Dětem zakazujeme kávu z důvodu přítomnosti kofeinu, ale uvědomme si, že například černý čaj má kofeinu v sobě více než káva.
Sponzorováno
Zamysleme se nad dalším faktem. Je zcela lepší, pokud si dítě dá přírodní kávu, třeba i s minimem cukru (můžeme jej nahradit medem či třeba třtinovým cukrem hnědým), než popíjení slazené coly a jiných nápojů, ve kterých je více chemie a cukru než například ovocného podílu. To je další důvod, káva je prostě přírodní, není v ní žádná chemie, umělá sladidla, zvýrazňovače chuti, atd. Pokud tedy nepočítám zmíněné „rádoby kávy 3 in 1“, které pak mají v podstatě stejný efekt jako slazené limonády či hamburger.
Proti kávě bych neměl připomínky, spíše dětem omezit přeslazené limonády, hamburgery, smažené věci, atd. Je v nich daleko více chemie, cukru a tuku než v neškodné kávě. A to nemluvím o škodlivosti alkoholu, kouření, atd.
Pokud Vašemu dítěti káva zavoní a bude ji chtít zkusit, dopřejte mu ji. Samozřejmě kofein může mít výraznější účinek na dětský organismus, můžeme kávu udělat slabší či třeba s mlékem. A stále bude mít přírodní produkt. Kávou uděláte pro jeho zdraví více než mu dopřát láhev coly a to ještě pochybného nejlevnějšího původu.
Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu
Šálek dobré kvalitní kávy nejen zahřeje, ale je čistě přírodním nápojem a není důvod jej zakazovat. Zákaz je spíše klišé, které nemá opodstatněný důvod.
Sponzorováno
A co vy? Jaké dobroty dáváte dětem pít vy? Dáte jim sem tam i kávu? Budeme rádi za komenáře.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Káva
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,
V tomto článku píšete že káva je pro děti neškodná. V jiném uvádíte že kofein by děti v žádném případě neměli požívat : https://www.rehabilitace.info/zdravi-deti/kofein-a-deti-kolik-ho-mohou/
Jak to mu mám tedy rozumět? :))
Děkuji David Viktora
Dávky do 200 miligramů denně jsou pro děti v principu bezpečné. Nejhorší je, že různé nápoje s kofeinem, které děti pijí obsahují obrovské množství cukru, což je o dost horší. Takže kofein není zase až takovým problémem. Nicméně pro děti by se měl přísun kofeinu hodně omezit, aby ho nedostávaly mnoho a často. Trocha nevadí.