Sponzorováno

Káva – mýty a pravdy kolem škodlivosti a prospěšnosti pro zdraví 4.8/5 (15)

Káva – mýty a pravdy kolem škodlivosti a prospěšnosti pro zdravíKáva – rostlina, ale hlavně nápoj, který v různých variantách pijí miliony lidí po celém světě. Existují různé odrůdy kávy a samozřejmě různé kvality, která se odrazí i na zdraví. Dát si kvalitní hořkou kávu je zcela něco jiného než sáček rozpustné „kávy“ nevalné kvality s náhradními sladidly a umělou smetanou. Podívejme se, jak to s kávou vlastně je.

Nebudeme rozebírat, který druh je lepší a jaké má vlastnosti a jak správně namíchat poměr Robusty a Arabicy, tedy nejpoužívanějších odrůd kávy, ale jakým způsobem káva působí na naše zdraví a co se při pití kávy dá omezit a jak.

Sladit kávu či nesladit?

První věcí je zásadní otázka – sladit či nesladit? Obecně můžeme říct, že ne, protože káva samotná obsahuje některé důležité antioxidanty prospěšné našemu tělu a navíc ryzí chuť kávy je prostě požitek. K tomu všemu cukr zvyšuje hladinu cukru v krvi a hrozí hyperglykemie. O riziku cukrovku již jsme psali v minulých článcích. Při mírném slazení však je toto riziko minimální. Neodpustíte-li si více cukru, vyzkoušejte nerafinovaný hnědý cukr, tedy třtinový, který je mnohem lepší než klasický bílý řepný cukr.

Do kávy pro sladkou chuť také můžeme dát jednu z nejzdravějších čistě přírodních potravin – med. Dodá kávě vynikající a neotřelou chuť a přitom se nemusíte bát zvýšení hladiny cukru.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

TIP: Jak využít kávovou sedlinu pro vaši krásu?

Kofein v kávě

Kofein v kávě, stále diskutovaný pojem, zda působí negativně či nikoli. Samotný kofein je povzbuzující látka, po kávě byste se měli cítit lépe a jak se říká, káva Vás probudí. Na někoho (také na mě) to však nepůsobí a klidně po kávu usnu. Každopádně jak se říká – všeho s mírou a samozřejmě tedy i kofeinu.

Další diskutovanou otázkou je instantní káva. Pravda, neobsahuje kofein v takovém množství, ale stále je to káva. Občas se setkáváme s názory, že instantní káva kávou není, ale není tomu tak. Princip instantní kávy je ve zamražování kávového extraktu, respektive sušením vyextrahovaných zrn kávovníku.

Sponzorováno

Obecně jsou používány 2 způsoby – rozprašování extraktu v bubnech a dolů padá sypká káva a druhá, náročnější metoda, je založena na vymrazování ve vakuu a odpaří se tak zbytková teplota. „Zmrazená“ káva je kvalitnější a je obecně světlejší než sušená v bubnech s vysokou teplotou. Lidé si obvykle myslí, že tmavší druh instantní kávy je kvalitnější, opak je pravdou. Světlejší druhy s většími granulkami jsou kvalitnější. Obecně tedy pro instantní kávu platí stejné zásady jako pro klasickou – všeho s mírou, tedy cukru i kofeinu. Instantní káva však chutná trochu jinak než ta „pravá“.

Poslední zmínkou nemůžu vynechat různé instantní kávové směsi typu „2 in 1“ či „3 in 1“. Všichni je moc dobře známe, různé sáčky s instantní kávou a mlékem. Ale pozor, mléko je většinou nahrazenou umělou smetanou, tzv. coffee creamer a dalšími ztužovači a protispékavými látkami. Jen ty kvalitnější druhy obsahují sušené mléko.

Navíc se často do těchto směsí přimíchává kávovinový extrakt z žita či jiných obilovin. Nic proti nim samotným, ale v kávě by to být nemělo. Těchto směsí pijme co nejméně, lidé je berou jako „rychlovku“, která však do kvality kávy má daleko. Když si chcete dát kávu s mlékem, udělejte si běžnou kávu a do ní dolijte mléko, tak jak se připravuje oblíbené lattè macchiato s napěněným mlékem. Mléko trochu potlačí účinky kofeinu a káva bude mít jemnější chuť. Totéž platí pro frappé, řecký „zázrak“ z roku 1954.

Co říct závěrem? Káva samotná škodlivá není, v přiměřené míře a síle. Nadměrné pití kávy může zvyšovat krevní tlak a vzbuzovat hyperaktivitu. Přílišné slazení kávy zase podpoří hladinu cukru a pití „x in 1“ směsí v sáčku je škodlivé asi nejvíce kvůli průmyslovým ztužovačům a kávy obsahuje tato směs často jen stopy. Nelze říct ke kávě žádný zcela jednoznačný závěr, 1 či 2 kvalitní kávy denně bez cukru či například s medem budou prospěšné.

Pojďme si dát kvalitní espresso, pozor však na velmi silnou kávu typu ristretto, u nás nesprávně nazývanou piccolo. Zkuste kávu s medem, třtinovým cukrem či vychutnejte si ryzí chuť čerstvě umleté kávy. Nejkvalitnější kávy jsou italské a francouzské.

Sponzorováno

A jak jste na tom s kávou vy? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

Co si o kávě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Káva – mýty a pravdy kolem škodlivosti a prospěšnosti pro zdraví”

  1. […] vlastně proč? V podstatě k tomu není žádný důvod, na rozdíl od spousty jiných věcí je káva čistě přírodní produkt, pokud neberu v potaz různé náhražky a „3 in 1“ sáčky. Ale […]

  2. […] jste se již i vy dočetli o skvělých účincích kávy na naše zdraví. Tyto výsledky jsou opravdu pravdivé, ale skrývají v sobě jeden háček. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva